Gotický román

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Gotický román je anglický literární žánr vzniklý v druhé polovině 18. století a objevující se v období romantismu. Jedná se o předchůdce moderního hororu.

Prvním gotickým románem vůbec byl The Castle of Otranto (česky Otrantský zámek) anglického spisovatele Horace Walpolea, vydaný v roce 1764, který se stal hned po svém vydání nesmírně populární a jehož sláva přetrvala až do začátku 19. století. Otrantský zámek je hororový příběh odehrávající se v dobách křižáckých válek, který se stal prototypem pro své následovníky. Masová záliba v četbě hororových románů inspirovaných rytířskými příběhy přispěla k vytvoření komplexního a svébytného uměleckého stylu - romantismu.

Stejně jako Otrantský zámek se řada gotických románů inspirovala ve středověkých legendách a pověstech a často kombinovala rokokovou lehkovážnost a osvícenskou představu o středověku se snahou vyvolat ve čtenáři líčením strašidelného příběhu strach. Typickými atributy gotického románu jsou děs, tajemno, nadpřirozené jevy (duchové, strašidla, kouzla), kletby, šílenství, láska nevinné dívky a udatného rytíře, zřícené kláštery atd. V době svého vzniku byl Otrantský zámek ojedinělým a originálním zjevem mezi sentimentálními romány v dopisech a klasicistní poezií. Díky své popularitě byl však následován dlouhou řadou dalších děl, jejichž literární úroveň byla stále nižší a pro která se používá také název černý román.

Na gotický román navázala ve Francii ve 20. a 30. letech 19. století tzv. frenetická literatura.

Seznam nejznámějších gotických románů[editovat | editovat zdroj]