Gerard Way

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gerard Way
Gerard Way
Gerard Way
Základní informace
Rodné jméno Gerard Arthur Way
Jinak zvaný Gee
Narození 9. dubna 1977
USA Newark, New Jersey
Původ USA Newark, New Jersey
Žánry Rock
Povolání zpěvák
Aktivní roky 2001 - současnost
Příbuzná
témata
My Chemical Romance
Příbuzní bratr Mikey Way
Website oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gerard Arthur Way (9. dubna 1977, Newark, New Jersey) je americký muzikant, frontman, zpěvák a zakladatel skupiny My Chemical Romance. Jde o staršího bratra, také člena kapely, baskytaristy Mikeyho Waye. Nyní bydlí v Los Angeles s manželkou Lyn-Z, baskytaristkou skupiny Mindless Self Indulgence.

Minulost[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Newarku, New Jersey Donaldu Jamesovi a Donně Lee Way. Je napůl Ital (po matce) a napůl Skot (po otci). Vyrůstal v Belleville, New Jersey. Když dokončil bellevillskou střední školu v roce 1995, šel na School of Visual Arts (školu vizuálního umění) v New Yorském Brooklynu. Odpromoval s titulem Bachelor of Fine Arts (bakalář krásných umění)v roce 1999. 19. září 2007 vyšel první 8-stránkový díl komiksu The Umbrella Academy, jmenoval se Safe & Sound.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Přibližně do věku 26 let bydlel u rodičů ve "sklepě", kde pěstoval rozsáhlou sbírku komixových figurek, jak můžeme vidět v DVD dokumentu - koncertu Life On The Murder Scene. Při začátcích skupiny se potýkal se závislostí na alkoholu, kokainu a depresí, na kterou nadužíval lék zvaný xanax. Po tour v Japonsku, na které si podle vlastních slov nevzal téměř žádné oblečení, protože se cítil tak špatně, že se zde chystal umřít se rozhodl svých závislostí zbavit a od roku 2004 úspěšně abstinuje. Jeho závislostmi stále zůstávají cigarety Marlboro Gold a kavárna Starbucks . Co se týče jeho sexuality, byla po jistou dobu také tématem diskuzí, převážně vzhledem k rapidnímu ukončení podivného přátelství s Bertem McCrackenem ze skupiny The Used. Netajil se také svými vysokoškolskými experimenty, kdy si oblékal dámské šaty, aby - jak tvrdil, zjistil reakce svého okolí, zvlášť to, jestli by se k němu lidé chovali lépe jako k ženě. Tento účel byl bohužel patrně jediný. Kromě toho se v průběhu Projectu Revolution na pódiu políbil s kytaristou Frankem Ierem, patrně kvůli show pro fanynky. Události tohoto typu měly rychlý konec, a to v momentu, kdy se Iero pokusil vylézt Wayovi na záda a ten ho následně shodil a odkopl mu instrument (kytaru). Tyto akce měly však za výsledek rozkvět fanouškovského literárního žánru zvaného frerard, který se zabývá homosexuálním vztahem mezi zpěvákem/kytaristou (kombinace jmen. Od roku 2002 do roku 2007 Way pravděpodobně chodil s kadeřnicí Elizou Cuts, se kterou byl na krátký čas v roce 2007 také zasnouben. 3. září roku 2007 se v Coloradu oženil s LynZ, baskytaristkou skupiny Mindless Self Indulgence. Vzali se po skončení Projectu Revolution v zákulisí. 27.května roku 2009 ve 14:57 se stal otcem dcery Bandit Lee Way, narozené v Los Angeles.

Hudba a My Chemical Romance[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 Gerard pracoval na komiksu The Breakfast Monkey pro Cartoon Network v New Yorku, až do útoků na World Trade Centre. Tato událost ho velice změnila a přivedla na nápad založení kapely My Chemical Romance. Písnička Skylines & Turnstiles byla ovlivněna právě jeho zážitkem z 11. září 2001. Za největší inspiraci pro svou výtvarnou a textařskou tvorbu považoval svou babičku Elenu Rush, jejíž odkaz můžeme vidět například v písni Helena, která je věnovaná její památce.

Také se výtvarně podílel na obalech všech čtyř alb My Chemical Romance - "I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love", "Three Cheers for the Sweet Revenge", "The Black Parade" i "Danger Days: The True Lives of The Fabulous Killjoys". Sám navrhl kostýmy do videoklipu k písni "Helena".

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gerard Way na anglické Wikipedii.