Friedrich von Wieser

V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Friedrich von Wieser
Datum narození10. července 1851
Místo narozeníVídeňRakousko Vídeň, Rakousko
Datum úmrtí22. července 1926 (ve věku 75)
Místo úmrtíVídeňRakousko Vídeň, Rakousko
NárodnostRakouská
Ekonomická školaRakouská škola
InstituceVídeňská univerzita
Univerzita Karlova
VzděláníVídeňská univerzita
VlivyCarl Menger
Eugen von Böhm-Bawerk
OvlivnilLudwig von Mises
Friedrich August von Hayek
Joseph Schumpeter
PříbuzníJoseph Wieser (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
švagr Eugen von Böhm-Bawerk

Friedrich von Wieser (10. července, 1851 Vídeň22. července, 1926 Vídeň) byl ekonom a raný představitel tzv. Rakouské školy.

Narodil se ve Vídni jako syn vysokého úředníka na Ministerstvu války. Studoval sociologii a právo. Byl švagrem dalšího prominentního představitele Rakouské školy Eugena von Böhm-Bawerka. Wieser zastával posty na universitách ve Vídni a v Praze než nahradil zakladatele Rakouské školy Carla Mengera ve Vídni v roce 1903, kde spolu s Böhm-Bawerkem formovali další generaci stoupenců Rakouské školy, mezi ně na přelomu 19. a 20. století patřili Ludwig von Mises, Friedrich August von Hayek a Joseph Schumpeter. Stal se rakouským ministrem financí v roce 1917.

Wieser se stal proslulý díky jeho dvěma hlavním dílům, Natural Value (1889), kde pečlivě popsal náklady obětované příležitosti a teorii imputace, a Social Economics (1914), kde se pokusil toto aplikovat v reálném světě.

Ekonomická diskuse o kalkulaci začala s jeho názorem o rozhodujícím vlivu přesné kalkulace na ekonomickou efektivitu. Na rozdíl od pozdějších ekonomů rakouské školy, Ludwiga von Misese a Friedricha Augusta von Hayeka, stejně jako jejich pokračovatelů, považoval kalkulaci bez cenového systému za možnou. Proto se de facto stavěl na stranu socialismu. Z tohoto důvodu není příliš v oblibě ekonomů současné rakouské školy.

Rovněž zdůrazňoval důležitost podnikatelů k ekonomické změně, kterou viděl jako vyvolanou “heroickým úsilím jedinců, kteří se objeví jako vůdci k novým ekonomickým břehům”. Na tuto ideu vůdcovství bylo později navázáno Josephem Schumpeterem v jeho pojednání o ekonomické inovaci.

Na rozdíl od většiny ekonomů Rakouské školy odmítal klasický liberalismus, protože „svoboda musí být nahrazena systémem řádu“.[zdroj?]

Externí odkazy

Rektor Univerzity Karlovy (německá Karlo-Ferdinandova Univerzita)
Předchůdce:
Hans Chiari
od 1901/1902
Friedrich von Wieser
Nástupce:
Adolf Bachmann