Přeskočit na obsah

Fanny Kaplanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fanny Kaplanová
Rodné jménoФейга Хаимовна Ройтблат
Narození10. února 1890
Novichi
Úmrtí3. září 1918 (ve věku 28 let)
Moskva
Příčina úmrtípoprava zastřelením
Povoláníteroristka a politička
Politická stranaStrana socialistů-revolucionářů
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fanny Jefimovna Kaplanová, (rusky Феига Ефимовна Каплан) známá také jako Fanny Kaplanová nebo Dora Kaplanová (10. února 1890, Volyňská gubernie, Ruské impérium3. září 1918 Moskva) byla ruská politická revolucionářka.

Život

Narodila se jako Feiga Chaimovna Roitmanová (Феига Хаимовна Роитман) v  židovské rodině, jako jedno ze sedmi dětí. Již v raném mládí se stala politickou revolucionářkou. Brzy vstoupila do Strany socialistů-revolucionářů (Eseři). V roce 1906 byla zatčena v Kyjevě za spoluúčast na výbuchu bomby a poslána do pracovního tábora na Sibiř. Propuštěna byla po Únorové revoluci v roce 1917, kdy padla carská vláda. Pobyt ve vězení jí podlomil zdraví, trpěla bolestmi hlavy a občasnou slepotou.

Po Říjnové revoluci došlo mezi socialistickými revolucionáři a bolševickou stranou k vážným politickým rozepřím. V důsledku toho bolševici zakázali všechny ostatní politické strany. V té době se rozhodla Lenina zavraždit.

Stalo se tak dne 30. srpna 1918. Lenin hovořil v bývalém Michelsonově závodě v Moskvě, jak je nutné bojovat proti československým legionářům. Po shromáždění vycházel ven a zamířil ke svému automobilu, zde byl zasažen dvěma nebo třemi výstřely do ramene, klíční kosti a krku. Ačkoli byl vážně zraněn, brzy se uzdravil. Ale následky zranění trpěl do konce života. Ona sama byla na místě zatčena a při výslechu se přiznala. V poslední době někteří historici zpochybňují oficiální verzi.[1] Podle svědectví [zdroj?]nebyl zřejmě Lenin vůbec zraněn a atentát mohl být i zinscenovaný. Argumentuje se také její částečnou slepotou a rozdíly mezi oficiální verzí a úředními dokumenty.

Dne 2. září 1918 byla odsouzena k trestu smrti a následující den zastřelena. Jediným svědkem popravy byl proletářský básník Děmjan Bědnyj.

Pro sovětskou propagandu představovala vždy zrůdu a netvora. Ani po pádu socialismu nebyla nikdy plně rehabilitována. 1. dubna 2002 byl odhalen v Moskvě bronzový památník (ulice 1. Šipkovskij pereulok), autorem je slavný ruský sochař Alexander Frolov.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fanny Kaplan na anglické Wikipedii.

  1. např. Václav Veber: Leninova vláda: Rusko 1917-1924, Triton, Praha, 2003.ISBN 80-7254-356-3, str. 54

Externí odkazy