Emily Blunt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Emily Bluntová v roce 2012

Emily Olivia Leah Blunt (* 23. února 1983 Londýn, Spojené království) je britská herečka, džitelka ceny Zlatý glóbus za vedlejší roli v britském televizním snímku Gideon's Daughter z roku 2005.

Její maminka je učitelka, tatínek pracuje jako právník, herectví vystudovala na Londýnské univerzitě. Na divadelních prknech hraje od roku 2001, zde v roce 2002 ztvárnila, mimo jiné, Julii ve známém Shakespearově dramatu Romeo a Julie.

U filmu debutovala v roce 2002 v britském televizním seriálu Foylova válka. V roce 2004 si zahrála lesbickou roli ve snímku Moje léto lásky, v roce 2006 si zahrála sekretářku Meryl Streepové společně s Anne Hathawayovou ve filmu Ďábel nosí Pradu, v témže roce vystupovala ve snímku Neodolatelný. V roce 2007 účinkovala v hororu Závan smrti, v témže roce si zahrála s Tomem Hanksem a Julií Robertsovou ve snímku Soukromá válka pana Wilsona.

Britskou královnu Viktorii ztvárnila v americko-britském historickém dramatickém filmu Královna Viktorie z roku 2009, za tuto hlavní roli byla nominována na Zlatý glóbus.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

  • S Anne Hathawayovou se seznámila během natáčení snímku Ďábel nosí Pradu, obě herečky se během natáčení osobně velmi sblížily a staly se blízkými přítelkyněmi.
  • V roce 2005 se seznámila s kanadským zpěvákem Michaelem Bublé. Seznámili se v Melbourne v zákulisí při příležitosti udělování televizních cen Logie Awards a později žili společně ve Vancouveru. Rozešli se v roce 2008.
  • V listopadu 2008 se seznámila s americkým hercem Johnem Krasinskim. Vzali se 10. července 2010 ve městě Como v Itálii. Její sestra Felicity, která pracuje jako literární agentka, se v roce 2011 zasnoubila s hercem Stanleyem Tuccim poté, co je Emily seznámila. Její bratr Sebastian je také herec.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]