Doom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o počítačové hře. O stejnojmenném filmu pojednává článek Doom (film).
Prboom and Freedoom.png
Vývojář ID Software
Vydavatelé GT Interactive Software, Activision, Atari, Sega, Valve Corporation, WMS Industries a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitq1408498
Licence Shareware a GNU General Public License
Design John Romero, Shawn Green, Tom Hall, American McGee, Sandy Petersen
Skladatelé Robert Prince a Aubrey Hodges
Programátoři John Carmack, John Romero
Série Doom II, Doom 3, Doom 4
Engine Doom
Platformy Linux, Microsoft Windows, Xbox, Game Boy Advance, SNES, Sega 32X, RiscPC, NeXT, 3DO
Datum vydání 10. prosinec 1993
Žánr First-person shooter
Módy hra více hráčů, hra jednoho hráče a kooperativní hra
PEGI rating PEGI 18
Maximální
rozlišení obrazu
320x200
Média 3,5" 1,44MB diskety
Systémové požadavky Intel 386, 4MB RAM, VGA grafická karta, zvuková karta[1]
Data mohou pocházet z datové položky.

Doom, čti [dum], je akční počítačová hra, vydaná v roce 1993 společností ID Software. Na hru navázala další dvě pokračování: Doom II z roku 1994 a Doom 3 z roku 2004. Podle hry byl natočen i film a vyšly i různé stolní hry a komiksy. 7. května 2008 také společnost ID Software oznámila zahájení prací na Doom 4.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Model Spider Masterminda

Doom vykresluje sci-fi/horor příběh elitního mariňáka vyslaného z Marsu na měsíc Phobos po zběsilém tísňovém volání vědců a po napadení svého velícího důstojníka, který nařídil, aby jeho jednotky začali střílet na civilisty. Mariňák má hlídat obvod pouze s pistolí, zatímco zbytek skupiny postupuje uvnitř.

Společnost UAC (Union Aerospace Corporation) tajně experimentuje s teleportací vytvořením brány mezi dvěma měsíci Marsu: Phobosem a Deimosem. Cosi se ale pokazilo, počítačové systémy na Phobosu hlásí poruchu, Deimos zmizel úplně a z brány vylézají démoni z pekla, kteří zabíjejí nebo posedávají všechny zaměstnance UAC. Mariňák sám nemůže opustit Phobos lodí a jediná cesta ven je probojovat se komplexem Phobosu. Celkem musí projít 27 úrovní, ve 3 epizodách. Expanze Ultimate Doom přidává navíc jednu epizodu.

První epizoda Knee-Deep in the Dead (Po kolena ve smrti), jediná v shareware verzi, se odehrává ve výzkumných, průmyslových a vojenských high-tech základnách, elektrárnách, počítačových centrech a geologických anomálií na Phobosu. Postava poté vstupuje do teleportu vedoucí k Deimosu. Ve druhé epizodě, The Shores of Hell (Břehy pekla), se mariňák musí probojovat přes zařízení na Deimosu, které jsou podobné těm na Phobosu, ale zborcené a deformované invazí démonů. Poté co porazí monstrózního Cyberdémona, zjistí pravdu o zmizelém měsíci: vznáší se nad peklem. Třetí epizoda s názvem Inferno, začíná poté co mariňák sestoupá z Deimosu na povrch. Musí se probojovat přes peklo a Spider Masterminda (démon podobný pavoukovi), aby prošel skrytými dveřmi vedoucí na Zemi.

Nicméně hořící město a hlava králíka nabodlá na kůl (v Ultimate Doomu je uveden jako domácí králík mariňáka, Daisy) naznačují, že démoni napadli Zemi a připravují si půdu pro peklo na zemi, což vykresluje následující díl, Doom II: Hell on Earth. V expanzi Ultimate Doom, se ve čtvrté epizodě Thy Flesh Consumed (Tvé konzumované maso) mariňák statečně postaví proti hordám démonů, které Spider Mastermind zaslal prostřednictvím skrytých dveří. Pozemské lokality této epizody jsou různé, včetně high-tech základen a démonických chrámů.

Grafický engine[editovat | editovat zdroj]

iWad FreeDoom (pro ilustraci)

Grafický engine byl na svou dobu revoluční. Žádné jiné hře se už se nepovedl takový grafický skok. Oproti první first‑person‑shooter od ID software s názvem Wolfenstein 3D tu přibyly textury podlah a stropu, paralaxní obloha, víceúrovňové mapy se schody a výtahy.

Engine hry je 3D z pohledu hráče, založený na omezení třetího rozměru; nelze tedy používat některé typické rysy 3D prostředí jako jsou vícepatrové místnosti apod. Rozlišení hry je v 320 × 200 px, což bylo v roce 1993 průměrné rozlišení.

Doom byl ve své době hrou náročnou na výkon PC. Tento v té době špičkový engine využilo několik dalších her, mezi nejznámější patří Heretic od firmy Raven software (a z Heretica pak Hexen: Beyond Heretic), která s Id Software úspěšně spolupracuje řadu let.

O revolučnosti hry vypovídá fakt, že na dlouhá léta se pro hry typu first‑person‑shooter vžil název Důmovka.[zdroj?]

Grafický engine Doom je k dispozici pro různé platformy (Windows, Linux a další, také si ho můžete zahrát například na ipodu se zvláště upraveným linuxem – iPod Linux Project) nebo na mobilech s OS Android.

Nepřátelé ve hře Doom
jméno obrázek
Bývalý voják (Zombieman)
Bývalý seržant (Shotgun guy nebo Shotgun sergeant)
Imp
Démon (Demon)
Duch (Spectre)
Ztracená duše (Lost Soul)
Cacodémon (Cacodemon)
Pekelný baron (Baron of Hell)
Cyberdémon (Cyberdemon)
Pavouk Mastermind (Spider Mastermind)

Soubory .WAD (iwady)[editovat | editovat zdroj]

Hra Doom (a její klony) mají veškeré textury (a to jak objektů, zdí, nebo i nepřátel), mapy úrovní a zvuky uložené v souboru .WAD. Na jeho editaci bylo vytvořeno mnoho programů. Lze je rozdělit do dvou kategorií – některé upravují úrovně (např. WadAuthor, DEU), jiné upravují zase grafiku hry (např. NWT), další editují samotný spustitelný soubor EXE (doom.exe nebo doom2.exe), čímž umožňují plnou kontrolu nad hrou (např. Dehacked).

Na rozdíl od dalších her, které vyšly později, Doom není plně 3D, což velmi usnadňuje editaci. Prostředí tvoří ve skutečnosti 2D mapa, třetí rozměr je výška, stanovená jako číselná hodnota udávaná nad základní úrovní. To má za následek, že nelze mít dva prostory nad sebou. V novějších portech, např. GZDoom, to už lze.

Existují také upravené iwady, které udělají z Dooma úplně jinou hru (například udělají z Dooma Half‑Life). Nebo je možné si například stáhnout OpenDoom iwad, který je předělávkou klasického Dooma, ale zdarma a pod licencí GPL.

Editace úrovní[editovat | editovat zdroj]

V editoru se každá úroveň zobrazí jako dvojrozměrná mapa; přestože prostředí je trojrozměrné. Ta se skládá ze sektorů, které jsou mezi sebou oddělené stěnami. Ty mohou být buď oboustranné (tzn. spojují dva sektory) nebo jednostranné (za nimi se nachází needitovaný prostor). Na každé stěně může být sice jen jedna textura, zato ale v případě, že se dva sektory nenapojují v jedné rovině, je možné umístit dvě textury (nahoře a dole), jako je tomu např. u vytváření oken nebo schodů. Stěny (sidedefs) se spojují v tzv. uzlech (vertex). Jsou to zároveň i rohy jednotlivých sektorů (místností), může se jich zde stýkat ohromné množství. Sektory nebo stěny se nemohou vzájemně překrývat, pokud se ale tak stane, po spuštění hry dojde k různým podivným efektům; oba překrývané sektory se budou mezi sebou prolínat. Pokud má fungovat nějaký mechanismus (např. snižující se strop), musí se nadefinovat vlastnosti stěny (klidně i průchozí) tak, aby uvedla nějaký sektor v činnost. Poté stačí jenom stěnu použít (zmáčknutí tlačítka), střelit do ní nebo jí projít. Této provázanosti se říká tag. Klasický level Doomu obsahuje asi 20 tagů, některé z nich ovládají i více sektorů současně.

Zbraně[editovat | editovat zdroj]

K zabíjení nepřátel slouží velké množství zbraní:

 • boxer / motorová pila (oboje pod jednou klávesou)
 • pistole
 • brokovnice pumpovací
 • rotační kulomet
 • raketomet
 • plazmová puška
 • BFG 9000 – je to nejsilnější (v celé herní historii i nejspíš nejslavnější) zbraň schopná zabíjet hordy nepřátel. BFG je zkratka, kterou Tom Hall (člen Id Software teamu) vysvětluje v dokumentech originální hry DOOM a v manuálu hry DOOM 2 jako Big Fucking Gun (Kurevsky velká zbraň). Tento název byl použit i ve filmové adaptaci hry DOOM. Ostatní výklady jsou například Bio Force Gun (biologická zbraň), Big Fragging Gun (Velká tříštící puška), či Big Fat Gun (Velká tlustá puška), Big Fun Gun (Velká zábavná puška), či Blast Field Gun (Výbušná polní zbraň).

Odezva[editovat | editovat zdroj]

Doom byl ve své době nesmírně populární hra. Na konci roku 1995 byl Doom nainstalovaný na více počítačích na světě než operační systém Windows 95. Popularita hry vedla Billa Gatese k úvahám o koupi id Software a využití Doomu jako prostředku k propagaci nového systému, což se nakonec nestalo.[2]

Ještě dnes existuje velké množství Doom fanoušků. A to hlavně pro některé rysy hry, které nikdo jiný nedokázal zdokonalit nebo zlepšit – nízké nároky na hardware (dnes), velké možnosti měnit hru (jednoduchá editace úrovní, možnost importovat grafiku, stahování dalších úrovní z internetu). Také vyšly programy jako ZDOOM a Doom Legacy, které zlepšují grafiku na dnešní úroveň.

Modifikace[editovat | editovat zdroj]

ZDOOM[editovat | editovat zdroj]

ZDoom engine který používá původní datové WAD soubory hra dosahuje nových možností. Na rozdíl od původního Doom.exe a Doom2.exe funguje ZDoom a jeho modifikace bezproblémově pod Windows XP a Windows Vista a přináší tak Doom i dnešním hráčům. Je zde možnost nastavení různých módů hry, skákání, rozhlížení nahoru i dolu, lepší rozlišení, krev a stopy po zbraních na zdech, atd.

GZDOOM[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o verzi ZDOOMu s použitím OPENGL (není tvořena autorem ZDOOMu). Lze zde koukat plně nahoru a dolu, fungují MD2/MD3 modely; vysoké rozlišení textur, 3D podlahy.

SKULLTAG[editovat | editovat zdroj]

Kopie GZDOOMu s podporou multiplayeru (max. 32 hráčů).

ZDaemon[editovat | editovat zdroj]

Engine ZDoom využívá velice populární ZDaemon. Jedná se o multiplayerový engine, využívající síť serverů po celém světě k hraní hry Doom. Po vytvoření konta a nastavení cesty k datovým souborům WAD je možné hrát klasické mapy Doom1 a Doom2 ale od roku 2004 i další módy typu CTF.

Grafika s použitím Doomsday Enginu[editovat | editovat zdroj]

Doomsday Enginem může hra v závislosti na různých nainstalovaných vylepšeních vypadat velice moderně. Tato modifikace se nazývá jDoom. S nainstalovanými 3D modely je plně 3D, takže se zde již nevyskytují žádné sprity; engine je založen na stejné bázi jako populární Quake 3. Všechny předměty, ozdoby na stěnách, zbraně, monstra, atp. jsou pak plně 3D. Dalším vylepšením jsou pak dynamická světla a jiné podobné efekty. Rozlišení hry s Doomsday Enginem může dosahovat až 1680 × 1050, a zvuk může být s použitím systému EAX 5.1. Přidána byla rovněž možnost ve hře skákat či plně využít mouselook.

Po Doomu vydali ID Software ještě podobné úspěšné hry, hlavně sérii Quake. Žádná z dalších her ale svojí originalitou a jednoduchostí nepředčila klasický Doom, nejvíce se této jednoduchosti přiblížil Quake 3: Arena.

Byly vydány datadisky s úrovněmi jako byl Ultimate Doom a Final Doom. Časem se na internetu začaly objevovat celé nové epizody vytvořené fanoušky.

Cheaty[editovat | editovat zdroj]

Psáno v rychlém sledu na klávesnici:

 • IDDQD – Nesmrtelnost.
 • IDKFA – Všechny zbraně, plná munice, klíče a 200% brnění.
 • IDFA – Všechny zbraně, plná munice a 200% brnění.
 • IDCLEVxy – Okamžitá teleportace na začátek levelu xy, kde x značí číslo epizody a y číslo levelu.
 • IDCLIP (DOOM2), SPISPOPD (DOOM1) – Procházení zdmi.
 • IDDT – První zadání odkryje celou mapu, druhé všechny nepřátele a třetí vrátí původní mapu.
 • IDBEHOLDI – Neviditelnost (dočasná – 60 sekund).
 • IDBEHOLDL – Noční vidění – osvětlení všech místností (dočasné – 120 sekund).
 • IDBEHOLDR – Radiační oblek – proti všem typům lávy (dočasný – 60 sekund).
 • IDBEHOLDV – Nesmrtelnost (dočasná – 30 sekund).
 • IDBEHOLDA – Mapa (po celý level).
 • IDBEHOLDS – Berserk – zesílená síla pěsti, při rozběhu ještě 2× silnější (po celý level).
 • IDCHOPPERS – Motorová pila a zobrazení hlášky „… doesn't suck – GM“.
 • IDMUSxx – Změna hudby, kde xx značí dvojčíslí v rozmezí 01 až 33.
 • IDMYPOS – Vypíše současnou pozici hráče.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Doominfo
 2. Doom (video game)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)
(anglicky)