Clara Petacci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Clara Petacci

Clara Petacci, také Claretta Petacci, (28. února 191228. dubna 1945) byla Římanka z vyšší třídy, která se stala milenkou italského diktátora Benita Mussoliniho, který byl o 29 let starší než ona. Její otec, Francesco Saverio Petacci, se oženil s příbuznou papeže Pia XI., Giuseppinou Persichettiovou, a byl jmenován osobním lékařem papeže.

Zbožňovaný Duce[editovat | editovat zdroj]

Clara zbožňovala Benita Mussoliniho už v době, kdy byla ještě malé děvče, chodila na všechny jeho veřejné projevy a k Vánocům a Velikonocům mu každý rok posílala přání s básničkou. Osobně se s Mussolinim poprvé setkala až ve svých devatenácti letech, na jaře roku 1932. Tehdy se rodina Petacciů vydala autem na výlet do Ostie a cestou je náhodou předjelo auto Benita Mussoliniho. Clara Mussoliniho poznala, začala na projíždějící vůz radostně mávat a Mussolini zastavil, vystoupil z vozu a dal se s rodinou do řeči. O tři dny později si Mussolini pozval Claru do své kanceláře a ona se stala jeho milenkou. Další dva roky se stýkali téměř denně, ale milostná aférka byla z Mussoliniho vůle ukončena v roce 1934. Clara se provdala za poručíka letectva Riccarda Federica a odstěhovala se z Říma.

Rodinný klan Petacciů[editovat | editovat zdroj]

Matka Clary Petacci, Giuseppina Petacci, se rozhodla velkou životní šanci své dcery jen tak nezahodit a do běhu věcí aktivně vstoupila. Zakoupila vilu stojící přímo naproti vile Benita Mussoliniho a jeho rodiny, a pak si vyžádala soukromou schůzku s Mussolinim. Výsledkem tajného soukromého rozhovoru je to, že se na jaře 1935 Clara znovu stává Mussoliniho milenkou. Manžel Clary je okamžitě služebně odvelen do Tokia. Matka Clary má na svou dceru nadále velký vliv a ovlivňuje všechna její rozhodnutí. I ostatní členové rodiny se co nejvíce snaží využít ve svůj prospěch milostného poměru Clary s Ducem. Tak vzniká charitativní projekt na pomoc Římanům trpícím bídou, na který oficiálně dohlíží Clara, ale ve skutečnosti ho finančně řídí její bratr Marcello. Matka Clary hromadila dary prosebníků o intervenci, otci se otevřela cesta k získání listu Messaggero a již zmiňovaný bratr Marcello (povoláním lékař) touto známostí dostal univerzitní katedru v Pise, což mu evidentně nestačilo, neboť se často uchyloval k pašování a k valutovým machinacím. V případě nadace předkládá Claře k podpisu zfalšované účetní knihy a obrovské sumy z fondu proudí přímo do rodinné kasy Petacciů. Zaplétá se též do pokusu propašovat do Španělska 18 kg zlata z bankovních rezerv a jen Mussoliniho intervence zabránila tomu, aby skončil ve vězení. Rozzuřený diktátor se nakonec spokojil s tím, že bratra své milenky vypeskoval. V roce 1941 se Clara v Budapešti rozvádí s Riccardem Federicem a zanedlouho po rozvodu je jí diagnostikováno mimoděložní těhotenství, které ji ohrozilo na životě. Krizi překonala, ale další vyšetření prokázalo, že už nikdy nebude mít děti.

Zemřít s Ducem[editovat | editovat zdroj]

Jak válka postupuje, připravuje se rodina Petacciových na vpád Spojenců. V luxusní rodinné vile jsou budovány protiletecké kryty a shromažďovány obrovské zásoby jídla a pohonných hmot. 10. 7. 1943 přistávají Spojenci na Sicílii, a o den později dostává Mussolini do rukou policejní spis o finančních podvodech rodiny Petacciů. Po přečtení spisu Mussolini zuřil a Clara měla od té chvíle k jeho osobě zakázaný vstup. Spojenci zatím dál postupovali, Mussolini byl zatčen a uvězněn a zatčení hrozilo i Petacciovým. Ti byli nakonec při útěku skutečně dopadeni a uvězněni v Novaře v kraji Piemont. V září 1943 je ale Mussolini osvobozen německými výsadkáři. Osvobozeni jsou i Petacciové. Mussolini následně vyhlásil nový stát, Italskou sociální republiku a nastěhoval se do Saló u Gardského jezera, kde se zanedlouho setkal s Clarou a jejich milostný vztah pokračoval dál. Když se o přítomnosti Clary u Gardského jezera dozvěděla Mussoliniho manželka Rachel Mussolini, osobně se s Clarou setkala, nazvala ji cizoložnicí a donutila ji okamžitě oblast opustit. Clara se ale nevzdala, odstěhovala se jen o několik kilometrů dál a nadále se s Mussolinim setkávala. Spojenci stále postupovali a tak v dubnu 1945 opouští oblast Gardského jezera Mussolini, jeho rodina i Petacciové. Clara ale odmítne uprchnout ze země se svou rodinou a nadále zůstává s Mussolinim. Prchají společně do Coma a dál směrem do Švýcarska. Pak plány změní a rozhodnou se odjet do Innsbrucku. Kolonu prchajících aut však zastaví partyzáni a Mussolini je zatčen. Clara požádá velitele partyzánů o to, aby mohla nadále zůstat po boku svého milence, což je jí splněno. 28. 4. 1945 jsou Mussolini i Clara Petacciová popraveni zastřelením u Bonzaniga, jejich mrtvoly jsou převezeny do Azzony a 29. 4. 1945 visí jejich mrtvá těla hlavou dolů na nosnících rozbombardované čerpací stanice Esso na Piazzale Loreto v Miláně. Mnohé fotografie zobrazují visící těla Mussoliniho a Petacciové mezi čtyřmi dalšími těly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Clara Petacci ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Clara Petacci na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Antje Windgassenová: Spojeny s mocí. Nakladatelství Brána, 2006