Arnošt Ludvík Hesenský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arnošt Ludvík Hesenský

Arnošt Ludvík V. Hesenský (25. listopad 1868, Darmstadt9. října 1937, Langen) byl v letech 18921918 posledním velkovévodou hesenským.

Jako milovník a mecenáš umění se zasloužil o vznik Darmstadtské umělecké kolonie, jejíž hlavní osobností byl do své předčasné smrti architekt Joseph Maria Olbrich. Podle jeho návrhu vznikly na vyvýšenině Mathildenhöhe výzamné secesní stavby, mimo jiné i společný ateliér známý jako Ernst-Ludwig-Haus.


Rodina[editovat | editovat zdroj]

Byl čtvrtým dítětem/prvním, nejstarším synem předchozího velkovévody Ludvíka IV. a jeho manželky, britské princezny Alice, dcery královny Viktorie. Byl starším bratrem ruské carevny Alexandry Fjodorovny, manželky cara Mikuláše II.

19. dubna 1894 si v Koburgu Arnošt Ludvík vzal za ženu svou sestřenici britskou princeznu Viktorii Melitu. Svatba se uskutečnila za účasti vysoké šlechty celé Evropy - přítomni byli např. britská královna Viktorie i oba bratranci nevěsty, budoucí ruský car Mikuláš II. a německý císař Vilém II.. Manželství nebylo šťastné, Viktoriino srdce bylo zadané jinde a Arnošt Ludvík neměl zájem o ženy, tedy ani o svou manželku. Viktorie Melita se s Arnoštem Ludvíkem rozvedla v roce 1901, poté, co porodila mrtvé dítě; důvodem rozvodu byl nepochybně především vztah Viktorie k bratranci, ruskému velkoknížeti Kirillu Vladimiroviči, jenž byl její první láskou a jehož si posléze vzala; je otázka, zda by však tento důvod byl v tehdejší době dostatečně silný, kdyby v pozadí nestála homosexualita Arnošta Ludvíka. Z jejich manželství nicméně vzešly dvě děti:

  • Alžběta Hesenská (1895-1903), zemřela v osmi letech, dva roky po rozvodu rodičů na tyfus, na cestě ke své tetě, ruské carevně Alexandře Fjodorovně
  • mrtvě narozený chlapec (květen 1900)

Arnošt Ludvík se znovu oženil v Darmstadtu 2. ledna 1905 s princeznou Eleonorou zu Solms-Hohensolms-Lich (1871—1937), s níž měl dva syny:

  • Jiří Donatus (1906—1937)
  • Ludvík (1908—1968). Byl posledním příslušníkem darmstadtské linie Hesenského rodu, která jeho smrtí vymřela; nemaje nísledníka, adoptoval Moritze, lantkraběte hesensko-kasselského, který po jeho smrti zdědil korunu.
Předchůdce:
Ludvík IV.
Znak z doby nástupu Hesenský velkovévoda
18921918
Znak z doby konce vlády Nástupce:
-
Předchůdce:
-
Znak z doby nástupu Hesenský titulární velkovévoda
19181937
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jiří Donatus

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Arnošt Ludvík Hesenský ve Wikimedia Commons