Albert Jeruzalémský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sv. Albert Jeruzalémský
{{{název}}}
Narození 1149, Parma, Itálie
Úmrtí 14. září 1214, Akko, Izrael
Svátek 14. září
Úřady jeruzalémský patriarcha, biskup
Uctíván církvemi římskokatolická církev

Albert Jeruzalémský (1149, Parma, Itálie - 14. září 1214, Akko, Izrael) je světec katolické církve a biskup.

Narození, mládí[editovat | editovat zdroj]

Albert se narodil roku 1149 ve vznešené rodině v městě Parma v Itálii. V mladém věku byl instalován kanovníkem v Mortobě v opatství sv. Kříže. Roku 1184 byl vysvěcen na biskupa a přijal diecézi Bobbio. Brzy poté se přesunul do Vercelli.

Ve Vercelli setrval 20 let. Za tuto dobu dělal mimo jiné prostředníka při sporu papeže s Fridrichem Barbarossou. Stal se rádcem papeže i panovníka a pro jeho radu se chodilo při různých světských i církevních sporech.

Patriarcha jeruzalémský[editovat | editovat zdroj]

V roce 1205 na žádost papeže převzal úřad latinského patriarchy Jeruzaléma. Od roku 1187 byl Jeruzalém opět po nějaké době v rukou Saracénů, místní křesťané potřebovali patriarchu.

Albert v úřadě patriarchy se ukázal jako výborný diplomat a nakonec si ho vážili i muslimové, kteří na něm obdivovali svatost života a inteligenci.

Přesídlení[editovat | editovat zdroj]

Albert záhy přesídlil do Acry na severu. Nedaleko v jeskyních na hoře Karmel žila skupina poustevníků, kteří jej požádali, aby pro ně sestavil řeholní pravidla. Albert jim vyhověl, nicméně jím vypracovaná pravidla posléze papež zmírnil, protože se mu zdála být příliš tvrdá. Tato pravidla představovala vznik společenství dnes známého po celém světě jako karmelitáni.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Papež pozval Alberta na Čtvrtý lateránský koncil. Avšak dříve než mohl Albert odcestovat, byl 14. září 1214 zabit pomatencem, který byl právě propuštěn ze špitálu.

Jeho svátek se slaví v katolické církvi slaví 14. září.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.