Adamstown

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adamstown
Adamstown1.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Pitcairnovy ostrovy
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 5 km²
počet obyvatel: 48 (2007)
hustota zalidnění: 9,6 obyv. / km²
správa
starosta: Mike Warren

Adamstown je hlavní a jediné město Pitcairnových ostrovů v Oceánii. Leží na jeho druhém ostrově Pitcairn (jediném obydleném). Žije zde 48 obyvatel, a proto bývá Adamstown považován za nejmenší hlavní město na světě.

Doprava, komunikace, inženýrské sítě[editovat | editovat zdroj]

Po zbytku ostrova vedou hliněné cesty, po kterých obyvatelé chodí pěšky nebo jezdí na kole. Ve městě ani jinde na ostrově není letiště nebo helipad, přistávat zde mohou pouze hydroplány na mořské hladině, nejezdí zde také žádné automobily.

V Bounty Bay se nachází malý přístav, odkud rybáři vyjíždějí na moře chytat ryby. Obyvatelé se kromě rybolovu živí ovocem a zeleninou, která roste na ostrově.

Adamstown má svoji radnici, drobný přístav pro menší lodě, školu (nazvanou Palau School), minimuzeum s lodním deníkem z Bounty, zdravotní středisko,[1] komunikační zařízení s jednou telefonní linkou, sdílenou obyvateli města.

Nemají zde vodovodní potrubí – vodu si čerpají ze tří potoků, které na ostrově tečou. Televizní kanály přijímají z jiných zemí, pouze rádiostanici mají vlastní.[2]

Čas od času Adamstown navštíví britské nebo novozélandské lodě, které přivezou zdejším obyvatelům oblečení, některé druhy potravin a jízdní kola. Na oplátku jim lidé poskytnou pitcairnský med, ovoce nebo filatelistům pitcairnské poštovní známky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Adamstown byl založen roku 1790 vzbouřenci z lodě Bounty a tahitskými zajatci. Dnešní obyvatelé jsou většinou jejich potomky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.panoramio.com/photo/25633848
  2. „Komunikační centrum“ Pictairnu

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]