Achille Lauro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Achille Lauro

Achille Lauro

Základní údaje
Objednána: 1938
Zahájení stavby: 1939
Spuštěna na vodu: 1946
Uvedena do služby: 1947
Panenská plavba: 2. prosince 1947
Osud: 2. prosince 1994 se po požáru potopila u pobřeží Somálska
Technická data
Délka: 192 m
Šířka: 25 m
Ponor:
Pohon:
Posádka: 400
Kapacita: 900 pasažérů

Achille Lauro (původním názvem Willem Ruys) byla osobní dopravní loď, která je známá především kvůli únosu palestinskými teroristy roku 1985.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Loď byla objednána v roce 1938, první práce na kýlu byly započaty roku 1939 v Vlissingenu v Holandsku. Výroba byla přerušena 2. světovou válkou a dvěma nálety a loď byla dokončena jako Willem Ruys až roku 1947. Na první plavbu vyplula 2. prosince 1947. Loď délky 192 a šířky 25 metrů mohla ubytovat až 900 pasažérů. Byla vybavena 8 motory Sulzer a 2 šrouby.

Roku 1964 byla prodána firmě Flotta Lauro Line (později Star Lauro, nyní MSC Cruises) a přejmenována na Achille Lauro podle italského politika a bývalého starosty Neapole. Byla přestavěna a modernizována a byla uvedena do služby roku 1966. Byla nasazena například při evakuaci Britů uvězněných během Šestidenní války. Během cesty do Durbanu byla 30. listopadu 1994 u somálského pobřeží zachvácena požárem. Evakuovaná loď se o tři dny později potopila.[1]

Únos[editovat | editovat zdroj]

7. října 1985 byla loď Achille Lauro na trase z Alexandrie do Port Said unesena čtyřmi členy Palestinské osvobozenecké fronty. Únosci požadovali propuštění 50 palestinských vězňů z izraelských vězení, přičemž vyhrožovali zabitím Američanů a Židů mezi pasažéry. Loď plující podél severoafrického pobřeží nasměrovali k syrskému přístavu Tartus. Poté co jim nebylo vydáno povolení vplout do přístavu, zastřelili 69-letého amerického občana Leona Klinghoffera židovského původu. Klinghoffer, který se pohyboval na kolečkové židli a nemohl se podrobit příkazům únosců, byl zastřelen do čela a jeho tělo i kolečková židle byly hozeny do moře.

Poté byla loď nasměrována na Port Said v Egyptě. V Port Saidu došlo k dohodě mezi únosci a egyptským prezidentem Mubarakem. Bylo jim umožněno opustit loď a odletět běžnou linkou do Tuniska. Během letu byl letoun egyptských aerolinií Boeing 737 přinucen americkými stíhačkami, které vystartovaly z letadlové lodi USS Saratoga ve Středozemním moři, přistát na základně NATO Sigonella na Sicílii. Únosci byli zatčeni. Po nedorozumění mezi USA a italskou vládou bylo umožněno zbylým cestujícím včetně hlavy únosu Abu Abásse na palubě letadla pokračovat v letu. Abbás byl zatčen roku 2003 americkou armádou v Iráku a zemřel roku 2004.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

O únosu byl roku 1990 natočen film Únos lodi Achille Lauro s Burtem Lancasterem v hlavní roli.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Achille Lauro na anglické Wikipedii.

  1. www.ssmaritime.com
  2. film o únosu na csfd.cz

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Achille Lauro ve Wikimedia Commons