Portál:Loďstvo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

C+B-Ship-Fig2-Late2ndCenturyMerchantShip.PNG

Vítejte na portálu loďstvo, který shromaďuje informace o lodích, loďstvech, námořních bitvách, říční a námořní plavbě, navigaci a námořnících.

Kdokoliv ovládá moře, ovládá obchod; kdokoliv ovládá obchod, ovládá bohatství světa a tudíž svět samotný
– Sir Walter Raleigh, počátek 17. století
Blue eye.svg
Aktuality upravit
Více naleznete ve 2015 v loďstvech

4. ledna Flag of Libya.svgFlag of Greece.svg Dva proudové letouny libyjského letectva věrné vládě v Tobrúku zaútočily u východolibyjského přístavu Darná na tanker Araevo (IMO 9009009; 28 610 t) patřící řecké společnosti a plující pod liberijskou vlajkou. Podle BBC byly dva členové posádky zabiti a dva zraněni. Podle mluvčího libyjské armády byl tanker podezřelý z přepravy posil do islamisty ovládaného přístavu. Podle Libyjské národní těžařské společnosti ale pouze převážel palivo a vláda byla o jeho připlutí informována.

3. ledna Flag of the United Kingdom.svg V Solentské úžině mezi Southamptonem a ostrovem Wight najela na mělčinu nákladní loď pro přepravu automobilů MV Höegh Osaka (IMO 9185463; 16 886 dwt) plující pod singapurskou vlajkou. V noci na 5. ledna dosáhl náklon 52 °. Všech 24 členů posádky a lodivoda zachránila pobřežní stráž. Na palubě lodi plující ze Southamptonu do Bremerhavenu bylo přibližně 1400 automobilů, včetně asi 1200 Jaguarů a Land Roverů v hodnotě přes 35 milionů liber určených pro střední východ.

2. či 3. ledna Flag of the United Kingdom.svgFlag of Germany.svg V průlivu Pentland Firth mezi Skotskem a Orknejemi se v bouři převrátila a potopila německá nákladní loď MV Cemfjord (IMO 8403569; 2318 dwt) plující pod kyperskou vlajkou. Všech osm členů posádky je nezvěstných. Pátrání pobřežní stráže po posádce bylo zastaveno 4. ledna.

2. ledna Flag of Italy.svgFlag of Iceland.svg Islandská hlídková loď ICGV Týr dotáhla do jihoitalského přístavu u Corigliano Calabro nákladní loď na přepravu dobytka MV Ezadeen (IMO 6614279; 2329 dwt) plující pod sierraleonskou vlajkou. Neřízená Ezadeen s 360 syrskými uprchlíky na palubě driftovala v Jónském moři poté, co jí došlo palivo a převaděči utekli.

Icone1.svg
Článek upravit
Geněral Admiral

Obrněný křižník (anglicky belted cruiser) byl další stupeň vývoje prvních křižníků (po nechráněných křižnících/korvetách, které se objevily za americké občanské války a jejich nástupcích). Vznikl v sedmdesátých letech 19. století a vyznačoval se pancéřovou ochranou čáry ponoru, kterou tvořil vertikální pás válcovaného železa (nebo ocele) o tloušťce 152 až 252 mm na bocích. Většinou bývala ne příliš silně pancéřována i paluba. Jednalo se o přibližně 80 až 115 metrů dlouhá plavidla o výtlaku 4600 až 7600 tun, poháněná většinou primárně plachtami (výjimkou byla poslední britská třída Orlando), ale opatřená i parním strojem a lodním šroubem. Rychlost se pohybovala mezi 12 až 18 uzly.

Prvním obrněným křižníkem se stal ruský Geněral Admiral spuštěný na vodu 1873 a dokončený 1875. Hlavní výzbroj tvořilo šest 203mm a dva 152mm kanóny a čáru ponoru kryl 152mm pancíř z válcovaného železa (stejné pancéřování měla i středová kasemata). Britskou odpovědí se stal HMS Shannon, dokončený 1877, který nesl dva 254mm a sedm 229mm kanónů a čáru ponoru a velitelskou věž kryl 229mm pancíř.

Nuvola gaim.svg
Víte, že… upravit
…během bitvy u Dogger Banku se podařilo německému svazu uniknout i když Britové měli převahu v rychlosti, počtu lodí, hlavních děl i jejich ráži?

…japonským pilotům při přistání na letadlové lodi již od třicátých let sloužil světelný naváděcí systém?

…vstup do Manilské zátoky střežilo několik pevností, včetně „betonové bitevní lodě“ Fort Drum?

Under construction icon-blue.svg
Poslední články upravit

Leden 2015[editovat | editovat zdroj]

2015 v loďstvech, Otomat, Terra Nova, Třída Tamandaré, Třída KSS-III, Wele Nzas (F073), Námořnictvo Rovníkové Guiney

Prosinec 2014[editovat | editovat zdroj]

USNS John Glenn (T-MLP-2), Operace Prime Chance

Listopad 2014[editovat | editovat zdroj]

Třída Cyclone, AGM-176 Griffin, Obrněný křižník (přepsáno), Hermann Boehm, Otto Schniewind, 120mm kanón typu 3. a 11. roku, Barak 8, Nechráněný křižník, Rio Damuji (390), Kubánské revoluční námořnictvo, HMNZS Endeavour (A11), Shabab Oman II, Třída Al-Ofouq, Třída Sang-O, Třída Akacuki (1901), Cantabria (A15)

Říjen 2014[editovat | editovat zdroj]

Projekt 690, Projekt 1840, Projekt 1910, Projekt 1710, Projekt 1260, Projekt 1258, Projekt 266M, Projekt 1266, Projekt 265, Projekt 12700, Projekt 1259, Projekt 10750, Projekt 264, HMY Britannia, Třída Etorofu

Září 2014[editovat | editovat zdroj]

Seznam španělských křižníků, Třída Blas de Lezo, Tragédie u Honda Point, SMS Stein, USS Des Moines (CL-17), SMS Gneisenau (1879), 381mm kanón BL Mk I, Charlemagne (1895), Třída N, Projekt 885, Projekt 971, Saint Louis (1896), Gaulois (1896)

Nuvola projet aide.png
Pomozte nám… upravit

K aktualizaci
Operace Unified Protector (en)

Lodě
Kasematová loď, Trawler, Plovoucí baterie, Logr, Torpédový křižník, Blokádní loď, Depotní loď, Dílenská loď, Eskortní loď, Dwarsova linie, Hydrografická loď, Kabelová loď, Koloniální křižník, Kýlová řada, Muniční loď, Pomocná loď, Školní loď, Transportní loď, Ubytovací loď, Zásobovací loď

Válečná námořnictva
Čínské námořnictvo

Admirálové
Horace Hood, Archibald Berkeley Milne, Frederick Doveton Sturdee, Roger Keyes, Nikolaj Ottovič Essen, Hyacinthe Aube, Walden L. Ainsworth, Harold Rainsford Stark, Takeo Kurita, Thomas C. Kinkaid, Čúichi Hara, George D. Murray, Conrad Albrecht, Alfred Saalwächter, Rolf Carls, Karl Witzell, Otto Schultze, Wilhelm Marschall, Walter Warzecha, Oskar Kummetz, Hans-Georg von Friedeburg

Lodní konstruktéři
John Philip Holland, Cesare Laurenti, Vittorio Cuniberti, Gustav Berling, Gustave Zédé, Maxime Laubeuf

Lodní konstrukce a vybavení
Lodní příď, Balast (loďařství), Hlavní paluba, COGAG

Ostatní
Námořní bitva, Cam Ranh Bay, Newport News (Virginie), Dok, Tral, Admiralita, Vylodění, United States Secretary of the Navy, Protiponorkový boj

Články potřebující rozšířit/upravit/předělat
Alfred von Tirpitz, Bitva u Jutska, David Beatty, Dělová věž, Horatio Nelson, Kaiserliche Marine, Karl Dönitz, Křižník (zejm. 3. a 4. odstavec), Loď (celkem katastrofální stav), Regia Marina, Torpédo, USS Missouri (BB-63), Ruské carské námořnictvo,

Crystal Clear app krita.png
Obrázek upravit

U 34


Německá ponorka U 34

Wikiconcours bleu.png
Síň slávy upravit
Vista-evolution-tasks.png
Kategorie upravit
Gdict.svg
Seznamy upravit
Crystal Clear app khelpcenter.png
Informace upravit
Portál založil 30. října 2009 wikipedista Ozzy, který rovněž 21. června 2010 založil WikiProjekt Loďstvo

Pokud máte zájem podílet se na projektu a/nebo údržbě portálu, připište prosím své jméno (+ třeba s upřesněním témat) níže na seznam:

  • Ozzy – japonské císařské námořnictvo
  • Nadkachna
  • Wikip.001
  • Radmil – drobné opravy, všechno, co má plachty, Royal Navy
  • Artur.Linhart – válečná námořnictva, převážně po I. světové válce do současnosti a spousta dalších věcí
  • Konvalín – dopsání článků o lodích a nepříliš známých námořních bitvách
  • «Vaše jméno»

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Loďstvo}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Statistika návštěvnosti portálu


Související portály: