Portál:Loďstvo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

C+B-Ship-Fig2-Late2ndCenturyMerchantShip.PNG

Vítejte na portálu loďstvo, který shromaďuje informace o lodích, loďstvech, námořních bitvách, říční a námořní plavbě, navigaci a námořnících.

Kdokoliv ovládá moře, ovládá obchod; kdokoliv ovládá obchod, ovládá bohatství světa a tudíž svět samotný
– Sir Walter Raleigh, počátek 17. století
Blue eye.svg
Aktuality upravit
Více naleznete ve 2014 v loďstvech

20. listopadu Flag of Malaysia.svg Hydrografické plavidlo malajsijského námořnictva KD Perantau se potopilo během oprav prováděných loděnicí Boustead v přístavu Lumut.

14. listopadu Flag of France.svg Francouzská vláda pozastavila předání vrtulníkové výsadkové lodě Vladivostok ruskému námořnictvu.

3. listopadu Flag of Turkey.svg U ústí Bosporu do Černého moře se potopil člun s asi 40 lidmi (údajně běženci) na palubě. Nejméně 24 lidí zahynulo nebo je pohřešováno. Po trosečnících pátrá sedm člunů turecké pobřežní stráže a vrtulníky.

Icone1.svg
Článek upravit
Triéra

Bitva u Artemísia byla série střetnutí, které se odehrály během tří dnů v srpnu nebo září 480 př. n. l. během druhé řecko-perské války. Odehrála se u severního pobřeží ostrova Euboia, kde se střetla loďstva aliance řeckých městských států (Atény, Korint, Sparta a další) s loďstvem perské říše velkokrále Xerxése I. Bitva se odehrála současně s pozemní bitvou u Thermopyl.

Po neúspěchu první perské invaze (492 až 490 př. n. l.) do Řecka, kterou ukončilo vítězství Atéňanů v bitvě u Marathonu, shromáždil velkokrál Xerxés další armádu a námořní síly k dobytí Řecka. Aténský generál Themistoklés navrhl, aby spojené řecké jednotky zablokovaly perský pozemní postup v soutěsce u Thermopyl a zároveň nedovolily perskému loďstvu proplout úžinou u Artemísia, která odděluje ostrov Euboia od řecké pevniny. K zastavení Peršanů shromáždili Řekové celkem 271 triér a devět pentekonter (jednořadé padesátiveslice).

Koncem léta bylo během plavby k Artemísiu perské loďstvo u pobřeží Magnesie zastiženo bouří a přišlo o přibližně třetinu z původního stavu asi 1200 lodí. Když Peršané připluli k Artemísiu, vyslali asi 200 lodí na jih, aby obepluly Euboiu a vpadly Řekům do zad. Během plavby podél východního pobřeží Euboi byla tato skupina zaskočena další bouří a prakticky zničena. Mezitím u Artemísia došlo k menším střetům obou loďstev, které trvaly dva dny. Třetí den Peršané zaútočili plnou silou. V následující celodenní bitvě utrpěla obě loďstva přibližně stejné ztráty. Peršané sice neprorazili, ale slabší řecké loďstvo si nemohlo takové ztráty dovolit.

Po tomto střetnutí Řekové obdrželi zprávy o pozemní porážce u Thermopyl. Vzhledem k tomu, že jejich strategie počítala s udržením Artemísia i Thermopyl, bylo další setrvání u Artemísia zbytečné a jenom by zvýšilo ztráty řeckých lodí. Zbývající řecké lodě se proto stáhly na jih k ostrovu Salamis. Perské vojsko přešlo přes Boiótii a obsadilo opuštěné Atény. Když se ale Peršané pokusili zlikvidovat zbytek řeckého loďstva, byli sami v září 480 př. n. l. poraženi v bitvě u Salamíny.

Nuvola gaim.svg
Víte, že… upravit
…během bitvy u Dogger Banku se podařilo německému svazu uniknout i když Britové měli převahu v rychlosti, počtu lodí, hlavních děl i jejich ráži?

…japonským pilotům při přistání na letadlové lodi již od třicátých let sloužil světelný naváděcí systém?

…vstup do Manilské zátoky střežilo několik pevností, včetně „betonové bitevní lodě“ Fort Drum?

Under construction icon-blue.svg
Poslední články upravit

Listopad 2014[editovat | editovat zdroj]

Třída Cyclone, AGM-176 Griffin, Obrněný křižník (přepsáno), Hermann Boehm, Otto Schniewind, 120mm kanón typu 3. a 11. roku, Barak 8, Nechráněný křižník, Rio Damuji (390), Kubánské revoluční námořnictvo, HMNZS Endeavour (A11), Shabab Oman II, Třída Al-Ofouq, Třída Sang-O

Říjen 2014[editovat | editovat zdroj]

Projekt 690, Projekt 1840, Projekt 1910, Projekt 1710, Projekt 1260, Projekt 1258, Projekt 266M, Projekt 1266, Projekt 265, Projekt 12700, Projekt 1259, Projekt 10750, Projekt 264, HMY Britannia, Třída Etorofu

Září 2014[editovat | editovat zdroj]

Seznam španělských křižníků, Třída Blas de Lezo, Tragédie u Honda Point, SMS Stein, USS Des Moines (CL-17), SMS Gneisenau (1879), 381mm kanón BL Mk I, Charlemagne (1895), Třída N, Projekt 885, Projekt 971, Saint Louis (1896), Gaulois (1896)

Nuvola projet aide.png
Pomozte nám… upravit

K aktualizaci
Operace Unified Protector (en)

Lodě
Kasematová loď, Trawler, Plovoucí baterie, Logr, Torpédový křižník, Blokádní loď, Depotní loď, Dílenská loď, Eskortní loď, Dwarsova linie, Hydrografická loď, Kabelová loď, Koloniální křižník, Kýlová řada, Muniční loď, Pomocná loď, Školní loď, Transportní loď, Ubytovací loď, Zásobovací loď

Válečná námořnictva
Čínské námořnictvo

Admirálové
Horace Hood, Archibald Berkeley Milne, Frederick Doveton Sturdee, Roger Keyes, Nikolaj Ottovič Essen, Hyacinthe Aube, Walden L. Ainsworth, Harold Rainsford Stark, Takeo Kurita, Thomas C. Kinkaid, Čúichi Hara, George D. Murray, Conrad Albrecht, Alfred Saalwächter, Rolf Carls, Karl Witzell, Otto Schultze, Wilhelm Marschall, Walter Warzecha, Oskar Kummetz, Hans-Georg von Friedeburg

Lodní konstruktéři
John Philip Holland, Cesare Laurenti, Vittorio Cuniberti, Gustav Berling, Gustave Zédé, Maxime Laubeuf

Lodní konstrukce a vybavení
Lodní příď, Balast (loďařství), Hlavní paluba, COGAG

Ostatní
Námořní bitva, Cam Ranh Bay, Newport News (Virginie), Dok, Tral, Admiralita, Vylodění, United States Secretary of the Navy, Protiponorkový boj

Články potřebující rozšířit/upravit/předělat
Alfred von Tirpitz, Bitva u Jutska, David Beatty, Dělová věž, Horatio Nelson, Kaiserliche Marine, Karl Dönitz, Křižník (zejm. 3. a 4. odstavec), Loď (celkem katastrofální stav), Regia Marina, Torpédo, USS Missouri (BB-63), Ruské carské námořnictvo,

Crystal Clear app krita.png
Obrázek upravit

Třída Sang-O


Severokorejská ponorka třídy Sang-O

Wikiconcours bleu.png
Síň slávy upravit
Vista-evolution-tasks.png
Kategorie upravit
Gdict.svg
Seznamy upravit
Crystal Clear app khelpcenter.png
Informace upravit
Portál založil 30. října 2009 wikipedista Ozzy, který rovněž 21. června 2010 založil WikiProjekt Loďstvo

Pokud máte zájem podílet se na projektu a/nebo údržbě portálu, připište prosím své jméno (+ třeba s upřesněním témat) níže na seznam:

  • Ozzy – japonské císařské námořnictvo
  • Nadkachna
  • Wikip.001
  • Radmil – drobné opravy, všechno, co má plachty, Royal Navy
  • Artur.Linhart – válečná námořnictva, převážně po I. světové válce do současnosti a spousta dalších věcí
  • Konvalín – dopsání článků o lodích a nepříliš známých námořních bitvách
  • «Vaše jméno»

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Loďstvo}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Statistika návštěvnosti portálu


Související portály: