Zvonek moravský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxZvonek moravský
alternativní popis obrázku chybí
Zvonek moravský (Campanula moravica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďzvonkovité (Campanulaceae)
Rodzvonek (Campanula)
Binomické jméno
Campanula moravica
(Spitzn.) Kovanda, 1968
Synonyma
  • Campanula rotundifolia var. moravica Spitzn.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvonek moravský (Campanula moravica) je druh rostliny z čeledi zvonkovité (Campanulaceae). Jedná se o drobný druh z příbuzenstva zvonku okrouhlolistého (Campanula rotundifolia agg.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o asi 25–70 cm vysokou vytrvalou bylinu.[1] Oddenek je chudě větvený, ztlustlý, asi 6–15 mm v průměru.[2] Lodyhy jsou pýřité nebo lysé, dole jemně rýhované až oblé. Lodyžní a přízemní listy jsou odlišné. Přízemní jsou dlouze řapíkaté s čepelí v obrysu srdčitou, na okraji pilovité a laločnaté, lodyžní listy jsou úzce kopinaté, celokrajné až oddáleně pilovité, kromě spodních zcela přisedlé.[2] Prostřední lodyžní listy jsou 0,9–1,8 mm široké.[1] Květy jsou uspořádány do květenství, laty, jsou blankytně modré barvy.[2] Kalich je srostlý z 5 lístků, kališní cípy jsou čárkovité. Koruna je zvonkovitá až trubkovitá, srostlá také z 5 korunních lístků, asi 16–22 mm dlouhá.[1] Kvete v červenci až v září.[1] Tyčinek je 5. Semeník je hustě papilnatý.[1] Plodem je asi 5–7 mm dlouhá tobolka, trochu dřevnatějící. Počet chromozómů je 2n=68 nebo 102.[1][2]

Detail květu

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Druh je znám z Panonské oblasti, a to z Moravy, Slovenska, Rakouska, Maďarska a severozápadního Rumunska.[2]

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice roste převážně na jižní Moravě, kde do značné míry nahrazuje duh zvonek okrouhlolistý. Ojediněle pak zasahuje až na střední Moravu, nejsevernější lokalitou je Kotouč u Štramberka.[2] Roste převážně v suchých trávnících a na skalních výchozech. V Čechách neroste, ale ve středních a severozápadních Čechách ho nahrazuje velmi podobný druh zvonek jemný (Campanula gentilis).

Možnosti záměny[editovat | editovat zdroj]

Zaměnit ho lze především s příbuznými druhy okruhu Campanula rotundifolia agg. Hlavně se zvonkem jemným (Campanula gentilis), který však nemá ztlustlý oddenek, bývá nižší a má o něco menší tobolky. Hlavně se však jejich areály nepotkávají. Také by se dal zaměnit se zvonkem okrouhlolistým (Campanula rotundifolia s. str.), ten má však širší střední listy, širší než 1,8 mm, zatímco zvonek moravský pod 1,8 mm; zvonek okrouhlolistý má také semeníky bez papil či s málo papilami, kdežto zvonek moravský ho má papilnatý. Zvonek moravský také na většině jižní Moravy nahrazuje zvonek okrouhlolistý.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g KOVANDA, Miloslav. Campanulaceae Juss.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 607–613.
  2. a b c d e f KOVANDA, Miloslav. Campanulaceae Juss.. In: SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 6. Praha: Academia, 2000. S. 719–748.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]