Zlaté opojení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlaté opojení
Původní název The Gold Rush
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk němý film
Délka 96 minut
Scénář a režie Charlie Chaplin
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Charlie Chaplin
Mack Swain
Tom Murray
Produkce Charlie Chaplin
Kamera Roland Totheroh
Střih Charlie Chaplin
Výroba a distribuce
Premiéra 26. června 1925
Distribuce United Artists
Zlaté opojení na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.
The Gold Rush
Scéna v níž Chaplin jí svou botu

Zlaté opojení (anglicky The Gold Rush) je americký černobílý, němý film z roku 1925, režírovaný Charlie Chaplinem. Chaplin také film produkoval, napsal scénář a ztvárnil hlavní roli, byl jedním z prvních filmů, které tento talentovaný umělec později oživil přidáním zvuku.

Nápad na tento film dostal Chaplin, když si prohlížel obrázky Zlaté horečky na Klondiku z roku 1896. Ve stejném čase i náhodou přečetl knihu o imigrantech, které sníh uvěznil v Sierre Nevadě a tak jim nezbývalo než sníst své boty nebo mrtvoly svých přátel. Chaplin, který věřil, že tragédie a komično nemají daleko od sebe, se rozhodl spojit tyto příběhy deprivace a hororu v komedii. Rozhodl se, že jeho známá postava tuláka by se měla stát zlatokopem, který se připojí k odvážným optimistou rozhodnutým čelit všem nástrahám spojeným s hledáním zlata jako jsou nemoci, hlad, samota, či možnost, že je může kdykoli napadnout grizzly. Ve filmu jsou scény jako Chaplin uvaří a sní svou botu, nebo jak jej jeho vyhladovělý přítel Big Jim vidí jako kuře.

Původně měla hlavní ženskou postavu ztvárnit Lita Grey. Lita však otěhotněla a po sňatku s Chaplinem ji ve filmu nahradila Georgia Hale.

I přesto, že Chaplin byl známý svou proměnlivou náklonností k vlastní tvorbě, na sklonku svého života často prohlašoval, že by si přál, aby právě film „Zlaté opojení“ byl tím, na který by všichni nejvíce vzpomínali.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zlaté opojenie na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]