Chaplin odhadcem v zastavárně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chaplin odhadcem v zastavárně
Základní informace
Původní názevThe Pawnshop
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina
Délka25 minut
Žánryněmý film
filmová komedie
ScénářCharlie Chaplin
RežieCharlie Chaplin
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleEdna Purviance
Henry Bergman
Charlie Chaplin
Eric Campbell
Wesley Ruggles
… více na Wikidatech
ProdukceCharlie Chaplin
KameraRoland Totheroh
StřihCharlie Chaplin
Výroba a distribuce
Premiéra1916
DistribuceMutual Film
Chaplin odhadcem v zastavárně na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chaplin odhadcem v zastavárně (anglicky The Pawnshop) je americký němý film z roku 1916. Snímek režíroval Charlie Chaplin a sám si zahrál i hlavní roli Tuláka, který je zaměstnán jako pomocník majitele zastavárny.

Henry Bergman ztvárnil majitele zastavárny, což byla jeho první větší role v Chaplinových filmech. Tehdy začala jejich dlouholetá spolupráce.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Tulák je zaměstnán jako pomocník v zastavárně. Její majitel už ho netrpělivě očekává, protože se jako obvykle opozdil. Když Tulák konečně dorazí, tak ho hned majitel zažene do práce; nařídí mu utřít prach ve skladu. Tam je přítomen i druhý pomocník, kterému Tulákovo vehementní ohánění se s prachovkou přivodí záchvat kýchání. Tato rozepře skončí potyčkou mezi oběma pomocníky a je evidentní, že se příliš v lásce nemají a že jsou konflikty mezi nimi nejspíš na denním pořádku.

Tulák na štaflích

Rozepře pokračuje i poté, kdy si Tulák vezme štafle a pokouší se umýt vývěsní štít zastavárny. Při manipulaci se štaflemi si však počíná tak neobratně, že několikrát pošle k zemi nejen druhého pomocníka, ale i přihlížejícího policistu. Následnou potyčku rázně ukončí až majitel zastavárny a rezolutně naznačí Tulákovi, že o jeho služby již nadále nestojí. Tulák se však nedá a nakonec se mu podaří svého šéfa obměkčit.

Dalším Tulákovým působištěm je kuchyně, kde se snaží pomáhat majitelově pohledné dceři. Po chvíli se k nim však připojí druhý pomocník a výsledkem je další bitka spojená s přestřelkou s koulemi z těsta.

Do zastavárny přichází zákazník a vypráví Tulákovi srdceryvný příběh, že je nucen zastavit svůj snubní prsten, aby netrpěl hlady. Tulák mu za něj vyplatí 5 dolarů, ale má jen bankovku v hodnotě 10 dolarů. Muž mu tedy vrací 5 dolarů, které vyloví před užaslým Tulákem z mocného paklu bankovek.

Dalším zákazníkem je muž, který má zájem o diamanty. Majitel zastavárny mu chce nějaké ukázat a zve ho skladiště, kde je má schované v trezoru. Mezitím přichází třetí zákazník, který požaduje dva dolary za budík. Tulák s důležitým výrazem ve tváři a s nasazeným stetoskopem a hodinářskou lupou zkoumá, zda je budík funkční. Rozebere ho do posledního šroubku a kolečka, která pochopitelně již neumí vrátit zpátky. Tak součástky jednoduše nasype zpět do budíku a vrátí jej zákazníkovi. Nemůže ho přijmout do zástavy, neboť nefunguje. Když se muž vzpouzí, je uklidněn ranou kladívkem do čela.

Následuje další pranice s druhým pomocníkem, po které je v kuchyni doslova spoušť. Tulák se utíká schovat do truhly a majitel toho má právě dost. Tentokrát svého nezbedného pomocníka jistojistě vyhodí. Nastalého zmatku využil muž, který svůj zájem o diamanty pouze předstíral. Vnikl do trezoru a drží všechny v šachu namířeným revolverem. Nepočítá však s Tulákem, který se náhle vynoří z truhly a omráčí zloděje válečkem na nudle. Dojatý majitel je svému zachránci vděčen a všechna předchozí alotria jsou rázem odpuštěna.

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Charlie Chaplin Tulák
Henry Bergman majitel zastavárny
Edna Purviance jeho dcera
John Rand pomocník v zastavárně
Eric Campbell zloděj
Albert Austin zákazník s budíkem
Wesley Ruggles zákazník s prstenem
Charlotte Mineau zákaznice s akváriem
James T. Kelley starý pobuda
Frank J. Coleman policista

Zvuková verze[editovat | editovat zdroj]

V roce 1932 zakoupil filmový producent Amedee J. Van Beuren práva na Chaplinovy komedie studia Mutual za cenu 10 000 dolarů za každou z nich. Opatřil je novou hudbou, kterou složili Gene Rodemich a Winston Sharples, dodal zvukové efekty a znovu vydal prostřednictvím společnosti RKO Pictures. Chaplin nemohl žádnými legálními prostředky tomuto vydání zabránit.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Charlie Chaplin : The Pawnshop [online]. [cit. 2019-02-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. THAKUR, Pradeep. The Most Important People of the 20th Century (Part-II): Artists & Entertainers. [s.l.]: Lulu.com Dostupné online. ISBN 9780557943777. S. 119. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]