Chaplin ve filmovém ateliéru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chaplin ve filmovém ateliéru
Behind the Screen.jpg
Základní informace
Původní názevBehind the Screen
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina
Délka23 minut
Žánryfilmová komedie
němý film
ScénářCharlie Chaplin
RežieCharlie Chaplin
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleEdna Purviance
Eric Campbell
Charlie Chaplin
Henry Bergman
Lloyd Bacon
… více na Wikidatech
ProdukceCharlie Chaplin
HudbaCharlie Chaplin
KameraRoland Totheroh
StřihCharlie Chaplin
Výroba a distribuce
Premiéra1916
DistribuceMutual Film
Chaplin ve filmovém ateliéru na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chaplin ve filmovém ateliéru (anglicky Behind the Screen) je americký němý film z roku 1916. Snímek režíroval Charlie Chaplin a sám si zahrál i hlavní roli pomocného kulisáka ve filmovém ateliéru. Snímek je v pořadí sedmým Chaplinovým počinem pro společnost Mutual Film.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

David je pravou rukou kulisáka Goliáše ve filmovém ateliéru, ale ve skutečnosti musí veškerou práci zvládat sám a ještě svému línému šéfovi posluhovat. Při spěšné přípravě scény se Davidovi několikrát podaří porazit stativ kamery připravené k filmování, čímž přivádí kameramana k záchvatu zuřivosti.

Po mnoha peripetiích je scéna konečně přichystána a je čas na svačinu. Zatímco Goliáš spořádá obrovské množství koláčů, tak na Davida zbyl jen suchý chleba. Podaří se mu alespoň nenápadně ukusovat z pečínky, na které si pochutnává vedle sedící herec.

Po svačině chce režisér začít s filmováním, ale komparzisti jsou unaveni a podřimují na lavicích. Když je režisér neurvale probudí, tak všichni odejdou a vyhlásí stávku. David ani Goliáš se ke stávce nepřidají, za což jsou režisérem pochváleni, ale opět na sebe všechny zásluhy bere Goliáš a Davida odsune do pozadí. K jejich týmu se připojí i mladá dívka, která čekala na konkurs a využila příležitosti a převlékla se do mužských šatů, které na scéně zbyly po jednom ze stávkujících.

David je pověřen, aby obsluhoval propadliště na jevišti. Na výstřel z pistole ho má za pomocí páky otevřít. Ovšem pistole selže, což vede k sérii nedorozumění, po které v propadlišti skončí Goliáš, herci i samotný režisér. David se mezitím sblíží s novým pomocníkem, ve kterém pozná půvabnou dívku. Goliáš nevěřícně zírá, jak se dva jeho pomocníci líbají a posměšným tancem dá jasně najevo, co si o tom myslí.

Na řadu přichází natáčení komické dortové bitvy. Oba herci, kteří v ní účinkují, jsou však velmi nepřesvědčiví a nedokáží se trefit dortem do obličeje protivníka. Režisér tedy pověří Davida s Goliášem, aby odehráli výstup místo nich. Goliáš má uhýbat a David má být zasažen dortem. Ve skutečnosti však vše dopadne naopak, David má skvělou mušku a dokáže se obratně vyhýbat, a tak je po chvíli Goliáš celý od šlehačky. To ho pochopitelně rozčílí a hraná dortová bitva přeroste v bitvu opravdovou, která naruší i vedle probíhající natáčení historického filmu.

Stávkující komparzisté mezitím chystají pomstu, přivalí soudky s dynamitem a chtějí studio vyhodit do povětří. Dívka se jim v tom snaží zabránit, ale jeden soudek s dynamitem se zakutálí do odkrytého propadliště. Do propadliště spadne i šlehačkou zaslepený Goliáš. Dojde k výbuchu a na pozadí zničeného studia se u hromady trosek David s dívkou vášnivě líbají.

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Charlie Chaplin David, pomocník hlavního kulisáka
Eric Campbell Goliáš, hlavní kulisák
Edna Purviance dívka
Albert Austin řadič scén
Lloyd Bacon režisér komedií
Henry Bergman režisér historických filmů
Charlotte Mineau herečka
Leo White řadič scén

Zvuková verze[editovat | editovat zdroj]

V roce 1932 zakoupil filmový producent Amedee J. Van Beuren práva na Chaplinovy komedie studia Mutual za cenu 10 000 dolarů za každou z nich. Opatřil je novou hudbou, kterou složili Gene Rodemich a Winston Sharples, dodal zvukové efekty a znovu vydal prostřednictvím společnosti RKO Pictures. Chaplin nemohl žádnými legálními prostředky tomuto vydání zabránit.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Charlie Chaplin : Behind-the-Screen [online]. [cit. 2019-03-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. THAKUR, Pradeep. The Most Important People of the 20th Century (Part-II): Artists & Entertainers. [s.l.]: Lulu.com Dostupné online. ISBN 9780557943777. S. 119. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]