Chaplin tulákem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chaplin tulákem
The Tramp poster.jpg
Základní informace
Původní názevThe Tramp
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Délka32 minut
Žánryromantická komedie
němý film
ScénářCharlie Chaplin
RežieCharlie Chaplin
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleEdna Purviance
Charlie Chaplin
Lloyd Bacon
Leo White
Bud Jamison
… více na Wikidatech
ProdukceJess Robbins
KameraHarry Ensign
StřihCharlie Chaplin
Výroba a distribuce
Premiéra12. dubna 1915 (USA)
Produkční společnostEssanay Studios
Chaplin tulákem na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chaplin tulákem (anglicky The Tramp) je americký němý film z roku 1915. Snímek režíroval Charlie Chaplin a zahrál si i hlavní roli Tuláka. Právě v tomto filmu byl vytvořen charakter postavy s typickými vlastnostmi, který zůstal v mírných obdobách zachován i v pozdějších snímcích.[1]

Jako mnoho amerických filmů z té doby, byl i tento předmětem cenzurního zásahu. Vystřižena byla například scéna, ve které si Tulák chladí připálený zadek vodou z odpadního potrubí.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Tulák odpočívá v lesíku u cesty

Tuláka kráčejícího uprostřed silnice dvakrát málem srazí auto, tak si raději jde odpočinout do blízkého lesíka. Ovšem klidu mu není dopřáno ani tam, protože se objeví trojice lupičů. První z nich mu nejprve potajmu ukradne velký kus sýra, který potměšile vymění za cihlu. Potom se všichni tři pokusí okrást o peníze dívku, která tudy právě prochází. Tulák je však postupně všechny zneškodní; jeho ranec nyní obtěžkaný cihlou se ukáže jako skvělá zbraň k omráčení protivníka.

Vděčná dívka přivede Tuláka domů na farmu a představí ho otci jako svého zachránce. Ten Tulákovi nabízí, že může za odměnu na farmě zůstat a pracovat. Tulák souhlasí, farmářova dcera ho evidentně okouzlila a rád by zůstal v její blízkosti.

Spolupráce s jiným pomocným dělníkem na farmě se však ukazuje jako problematická; spíše než pomoci se mu od Tuláka dostane neustálého popichování vidlemi, zpočátku spíše z nešikovnosti, později i z poťouchlé zlomyslnosti. Ani vytahování pytlů s moukou na půdu se nebejde bez karambolů, většina z nich spadne na hlavu rozlícenému farmáři, jehož hněv se neprávem obrátí proti nevinnému pomocníkovi. Další práce je pro Tuláka poněkud příjemnější; pomáhá dívce s dojením mléka. Skvěle se přitom baví a náladu jim nezkazí, ani když Tulák do čerstvě nadojeného mléka šlápne.

Zanedlouho se u farmy opět objeví tři lupiči. Náhodně se potkají s Tulákem a navrhnou mu, že se s ním rozdělí o kořist, když je vpustí do domu. Ten naoko souhlasí a přistaví jim žebřík k oknu. Když se pokoušejí po něm vlézt do domu, tak jsou zneškodněni dřevěnou palicí a dávají se na útěk. Tulák je pronásleduje a při přelézání plotu se lehce zraní na noze. Farmářova dcera ho starostivě ošetřuje a zraněný hrdina je v sedmém nebi.

Zdánlivě idylická situace však netrvá dlouho, protože u domu zastaví auto a z něj vystoupí mladý švihák. Tulák je zaskočen; podle vřelého uvítání a vášnivých polibků je zřejmé, že to je dívčin snoubenec. Hořké zklamání na sobě Tulák nedává znát, ale ví, že v domě už nemůže zůstat. Napíše vzkaz na rozloučenou a po chvíli už je zpět na prašné silnici a mizí v dáli…

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Nešťastný Tulák zklamaně opuští farmu
Charlie Chaplin Tulák
Edna Purviance farmářova dcera
Lloyd Bacon její snoubenec / druhý lupič
Leo White první lupič
Bud Jamison třetí lupič
Ernest Van Pelt farmář
Paddy McGuire pomocník na farmě

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Tramp (film) na anglické Wikipedii.

  1. HANSMEYER, Christian. Charlie Chaplin's techniques for the creation of comic effect in his films. [s.l.]: GRIN Verlag GmbH ISBN 3638787192. S. 4. (anglicky) 
  2. Exhibitors Herald (1917-1918). archive.org. Dostupné online [cit. 2018-12-24]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]