Zimolez fialový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zimolez kloboukatý)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zimolez fialový

alternativní popis obrázku chybí
Zimolez fialový (Lonicera pileata)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: štětkotvaré (Dipsacales)
Čeleď: zimolezovité (Caprifoliaceae)
Rod: zimolez (Lonicera)
Binomické jméno
Lonicera pileata
Oliv., 1887
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zimolez fialový[1][2] (Lonicera pileata), často v odborné a populární literatuře uváděný pod názvem zimolez kloboukatý, je stálezelený keř z čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae), dorůstající výšky do 1 metru. Pochází z Číny a je pěstován i v Česku jako okrasná dřevina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Listy jsou drobné, lesklé, oválné, celokrajné a kožovité, přisedlé, nahloučené na tenkých křehkých větvičkách. Na líci jsou leskle tmavozelené, naspodu světle zelené. Při rašení ovšem mohou být zbarvené i fialově. Kůra je zprvu červenohnědá a hladká, později olivově zelená až šedá. Pupeny jsou skryty v  úžlabí listů. Bělavé květy vyrůstají v páru v úžlabí listů, ale jsou malé a nenápadné. Kvete v květnu až červnu. Plodem je fialově modrá bobule, která vyrůstá pouze u některých odrůd. Tento druh je velmi podobný druhu zimolez lesklý (Lonicera nitida).

Použití[editovat | editovat zdroj]

Zimolez lesklý lze použít na nízké živé ploty,nebo na pokrytí velkých ploch. Je velice odolný a dobře obráží i po rozsáhlém poškození. Větvičky samy zakořeňují při styku s povrchem půdy.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Vegetativně, nejefektivněji řízkováním. Velmi dobře se rozmnožuje se dřevitými řízky, bylinnými řízky, ale lze jej snadno rozmnožovat například i hřížením.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste nejlépe na slunci ale lze jej pěstovat i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní půda dobře zásobená vodou a živinami. Dlouhodobé zamokření nemusí snášet dobře. Vhodné pH půdy je 5,6–7,5 (kyselé až mírně zásadité půdy).[3] V ČR může ve výjimečně nepříznivých zimách namrzat. Po řezu velmi dobře regeneruje.

Zimolezy lze pěstovat i v nádobách. Je ale třeba zabránit promrzání obalením nádoby, nebo ji zapustit do země. Zaléváním během zimy dbáme aby rostlina netrpěla suchem. Snáší exhalace. Podle některých informací snáší i mírné zasolení.[4] Velmi dobře snáší řez, obvykle netrpí škůdci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lonicera pileata na anglické Wikipedii.

  1. KOBLÍŽEK, J.. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.  
  2. Biolib: Lonicera pileata [online]. . Dostupné online. (česky) 
  3. (anglicky) [cit. 2009-11-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Zimolez kloboukatý [Lonicera pileata] – Okrasné dřeviny [online]. [cit. 2009-11-10]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]