Zákony týkající se nebezpečných psů podle zemí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Postoj jednotlivých států k tzv. nebezpečným psům (anglicky danger dogs, německy gefährliche Hunde), což je pojem širší než bojový pes, je různý. Významnými zákonnými úpravami jsou ve Spojeném království Dangerous Dogs Act (1991, dodatek 1997) a Unerlaubter Umgang mit gefährlichen Hunden z roku 2001 v Německu (roku 2004 prohlášen za odporující právu na vlastnictví zakotvenému v ústavě, a tudíž za neplatný).

Česko[editovat | editovat zdroj]

David Rath v roce 2013 navrhl zákon o regulaci chovu bojových psů.[1] Tento návrh ale nebyl přijat a stále tedy platí, že v Česku je možné chovat a vystavovat jakékoliv psí plemeno.

Další státy[editovat | editovat zdroj]

Německo: V některých spolkových zemích je zakázán dovoz plemen pitbulteriér, americký stafordširský teriér, stafordširský bulteriér a anglický bulteriér (2001). [2]

Spojené království: Vlastnění psů plemen typu pitbulteriéra, tosy inu, argentinské dogy a brazilské fily je zakázáno (Dangerous Dogs Act, 1991). [3]

Norsko: Zakázán chov československého vlčáka, saarlosova vlčáka a jakýchkoliv jiných kříženců s vlkem (2004).

Dánsko: V Dánsku je zakázané chovat i vystavovat plemena tosa inu, americký stafordšírský teriér, brazilská fila, argentinská doga, americký buldok, boerboel, středoasijský ovčák, kavkazský ovčák, jihoruský ovčák, šarplaninec, tornjak, kangal a pitbulteriér.

Španělsko: Královská vyhláška omezuje chov plemen americký pitbulteriér, americký stafordšírský teriér, argentinská doga, bulteriér a stafordšírský bulteriér.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Breed-specific legislation na anglické Wikipedii.

  1. http://zpravy.idnes.cz/rath-napsal-ve-vazbe-dalsi-navrhy-zajkonu-f18-/domaci.aspx?c=A130202_111749_domaci_cen
  2. „Importation of the Pitbull Terrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, or Bull Terrier is prohibited in some states.“[86] (en wiki)
  3. Dangerous Dogs Act 1991: „Owning dogs of the types known as the pit bull terrier, Japanese tosa, Argentine Dogo, or Fila Brasileiro is prohibited.“[99] (en wiki)