Jihoruský ovčák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jihoruský ovčák
Jihoruský ovčák
Jihoruský ovčák
Základní informace
Země původu RuskoRusko Rusko
Tělesná charakteristika
Výška samce † minimálně 65 cm
Výška samice † minimálně 62 cm
Barva bílá, nažloutlá, plavá, šedá
Klasifikace a standard
Skupina FCI FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi,
Sekce FCI Sekce 1 - Ovčáci (bez zkoušky z výkonu)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Jihoruský ovčák (Югорусская овчарка, Južnoruskaja ovčarka) je plemeno psa, které pochází z Asie, ale zabydlel se na jihu Ruska a Ukrajině. Je to velký, mohutný pastevecký pes, určený ke strážení stád a majetku, je dlouhosrstý, nenáročný a otužilý. Je ostrý, obezřetný a nedůvěřivý k cizím lidem, odvážný a silný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno se podle všeho začalo šlechtit v 18. století v Krymu a to jako pastevecký pes a ochránce jiných zvířat před dravci a vlky. Postupně se však ukázali jako špatní ochránci před vlky a tak byli v 19. století kříženi s ovčáky kavkazkého typu a s chrty. Za 2. svět. války toto plemeno ale skoro vyhynulo, později, ve 20. století, 60 léta, znovu došlo k znovuobjevení. Mezi příbuzné patří nejspíše portugalský ovčák nebo katalánský ovčák. Plemeno bylo uznáno teprve nedávno ,v roce 1983, kvůli dlouhému vývoji (původní psi byli úplně jiní než ti dnešní).

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Chlupy jsou 10 - 15 cm dlouhé a hrubé a lehce zvlněné. Pokrývají celé tělo psa, ale neměli by zakrývat oči. Brva je většinou bílá, nažloutlá nebo šedá, černá nebo se znaky se nepovolují. Hlava malá, dobře řezaná a pevně nasazená. Uši přiléhají ke hlavě, jsou malé a trojúhelníkovité. Stop je nezřetelný. Krk je krátký, dobře osvalený. Hřbet je středně dlouhý, široký. Ocas je dlouhý, osvalený a dobře osrstěný.Končetiny jsou silné, spíše krátké. Tlapky jsou kulaté a silné. Feny váží kolem 45 kg, psi 50 kg. Výška fen je minimálně 62 cm, u psů je to minimálně 65 cm.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Velmi dobrý hlídač, k cizím je nedůvěřivý a odtažitý, ale nesmí být agresivní. Vztah k dětem je dobrý avšak není to pes jak se říká "k dětem", malá batolata která mu budou strkat prsty do nosu ho rozhodě nepotěší a je důležité děti seznámit s tím, jak se k psovi chovat. Vztah ke zvířatům je dobrý, je však třeba důkladná socializace ! Patří mezi přírodní plemena, hlídání je pro něj přirozené, ale není to pes pro drillové cvičení. Svoji rodinu miluje a dokáže ji bránit avšak je to pes jednoho pána. Rozhodně nelze doporučit nezkušených chovatelům.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst potřebuje denní péči vyčesávání a párkrát za rok ostřihat. Měla by se mýt jen pokud je to opravdu nutné, protože má sklony k plsnatění.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ve své rodné zemi je to oblíbený hlídač a pastevecký pes, který pracuje s ovcemi a denně naběhá až 60 km (!), v České republice je to dobrý společník, hlídač i pes na výstavy. Jelikož je přizpůsobivý - co se počasí týče - je vhodný do jakékoliv oblastní a hodí se i pro agility nebo záchranařinu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]