Portugalský ovčák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portugalský ovčák
Cao de Serra de Aires600.jpg
Základní informace
Země původuPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Tělesná charakteristika
Hmotnost20–25 kg
Výška †42–55 cm
Barvačerná
kaštanová
žutá
vlkošedá
Klasifikace a standard
Skupina FCIOvčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů)
Sekce FCIOvčáci
FCIstandard
† výška uváděna v kohoutku

Portugalský ovčák (portugalsky Cão de Serra de Aires, anglicky Portuguese Shepherd Dog nebo Portuguese Sheepdog) je pastevecké plemeno psa pocházející z Portugalska. Mezi ostatními portugalskými psy vynikají svojí typickou dlouhou zvlněnou srstí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno vzniklo v Portugalsku ve 19. století z páru briardů, které dovezl hrabě Caster Guimaraes, a kteří pak byli kříženi s místními ovčáky. Do křížení byl nejspíše zapojen i katalánský ovčák. V 70. letech 20. století toto plemeno málem vyhynulo a ještě dnes je jeho populace malá. Můžeme ho najít hlavně pod jeho pravým jménem Cão de Serra de Aires, pod tímto názvem jej nalezneme zapsaného i v FCI.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Není to plemeno stavěné pro vytrvalostní běhy, takže má spíše těžké tělo a kratší nohy. Kostra je též těžká. Na veřejnosti většinou upoutá hlavně svojí srstí, která je velmi dlouhá a vlnitá, a ta zároveň na obličeji vytváří obočí a vousy. Má různé barvy, od žluté, až po černou. Hlava je robustní, tlama je kratší než lebka. Uši jsou trojúhelníkovitého tvaru a nejsou vztyčené. Hřbet je dlouhý a široký a mírně se svažuje. Ocas je nesen vysoko a dosahuje k hleznům. Je zcela běžné, že má pes ocas svěšen dolů. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené, ale jsou poměrně krátké. Váha se pohybuje okolo 23kg a výška v kohoutku u dospělého psa činí až 55cm.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

I přes to, že bylo toto plemeno původně vyšlechtěno k hlídání dobytka a farem a dnes se tak pořád využívá, je to velmi milí, přátelský a inteligentní pes. Není nejrychlejší, ale pokud má pro něco zápal, snaží se. Dobře vychází jak se dětmi, tak i s jinými zvířaty a je to skvělý společník pro život. Své rodině je věrný a není to pes jen pro jednoho pána. Svoji rodinu je schopný i bránit, k návštěvníkům se chová nedůvěřivě a většinou je ignoruje. Dobře se cvičí a není zbytečně agresivní – kouše, jen pokud se cítí být ohrožen.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst tohoto plemene potřebuje každodenní péči, je nutné ji pročesávat a občas (aspoň 3x za rok!) umýt šamponem. Často se tvoří plstnaté chuchvalce a bradka se rychle zašpiní. Občas je nutné jej ostříhat, hlavně, pokud je pes často koupán v rybníku nebo ve vodě, aby ho srst nestáhla pod vodu. Potřebuje velké množství pohybu, takže se hodí spíše k aktivním a sportovně založeným lidem. Rád si hraje a je velmi dobrý aportér, a proto bychom mu to měli dopřát v podobě nějakého sportu. Nejlépe je jim venku na zahradě a v zateplené boudě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]