Portugalský ovčák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portugalský ovčák
Cao de Serra de Aires600.jpg
Základní informace
Země původu PortugalskoPortugalsko Portugalsko
Tělesná charakteristika
Hmotnost 20 - 25kg
Výška † 42 - 55cm
Barva černá
kaštanová
žutá
vlkošedá
Klasifikace a standard
Skupina FCI Ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů)
Sekce FCI Ovčáci
FCI standard
† výška uváděna v kohoutku

Portugalský ovčák (portugalsky: Cão de Serra de Aires, anglicky: Portuguese Shepherd Dog/Portuguese Sheepdog) je ne zrovna staré pastevecké plemeno pocházející z Portugalska. Mezi ostatními portugalskými psy vynikají v tom, že mají dlouhou srst a kladný vztah ke svému pánu a okolí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno vzniklo v Portugalsku ve 19. století a to z páru briardů, které dovezl hrabě Caster Guimaraes, a kteří se pak křížili s místními ovčáky. Do křížení byl nejspíše zapojen i katalánský ovčák. V 70. letech 20. století toto plemeno málem vyhynulo a ještě dnes je jeho populace malá. Můžeme ho najít hlavně pod jeho pravým jménem Cão de Serra de Aires, pod tímto názvem jej nalezneme zapsaného i v FCI.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Není to plemeno stavěné pro vytrvalostní běhy, takže má spíše těžké tělo a kratší nohy. Kostra je též těžká. Na veřejnosti většinou upoutá hlavně svojí srstí, která je velmi dlouhá a vlnitá, a ta zároveň na obličeji vytváří obočí a vousy. Má různé barvy, od žluté, až po černou. Hlava je robustní, tlama je kratší než lebka. Uši jsou trojúhelníkovitého tvaru a nejsou vztyčené. Hřbet je dlouhý a široký a mírně se svažuje. Ocas je nesen vysoko a dosahuje k hleznům. Je zcela běžné, že má pes ocas svěšen dolů. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené, ale jsou poměrně krátké. Váha se pohybuje okolo 23kg a výška v kohoutku u dospělého psa činí až 55cm.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

I přes to, že bylo toto plemeno původně vyšlechtěno k hlídání dobytka a farem a dnes se tak pořád využívá, je to velmi milí, přátelský a inteligentní pes. Není nejrychlejší, ale pokud má pro něco zápal, snaží se. Dobře vychází jak se dětmi, tak i s jinými zvířaty a je to skvělý společník pro život. Své rodině je věrný a není to pes jen pro jednoho pána. Svoji rodinu je schopný i bránit, a k návštěvníkům se chová nedůvěřivě a většinou je ignoruje. Dobře se cvičí a není zbytečně agresivní – kouše, jen pokud se cítí být ohrožen.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst tohoto plemene potřebuje každodenní péči, je nutné ji pročesávat a občas (aspoň 3x za rok!) umýt šamponem. Často se tvoří plstnaté chuchvalce a bradka se rychle zašpiní. Občas je nutné jej ostříhat, hlavně, pokud je pes často koupán v rybníku nebo ve vodě, aby ho srst nestáhla pod vodu. Potřebuje velké množství pohybu, takže se hodí spíše k aktivním a sportovně založeným lidem. Rád si hraje a je velmi dobrý aportér, a proto bychom mu to měli dopřát v podobě nějakého sportu. Nejlépe je jim venku na zahradě a v zateplené boudě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]