Wilhelm Burgdorf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wilhelm Burgdorf
Narození: 15. únor 1895
Německé císařství Fürstenwalde, Německé císařství
Úmrtí: 1. květen, 1945 (50 let)
Nacistické Německo Berlín, Třetí říše
Vojenská kariéra
Hodnost: General der Infanterie (Generál pěchoty)
Doba služby: 19141945
Sloužil: Flag of the German Empire.svg Německé císařství (do roku 1918)
Flag of Weimar Republic (defence minister 1921).svg Výmarská republika (do roku 1933)
Flag of German Reich (1935–1945).svg Třetí říše
Složka: Flag of German Empire (merchant+cross).svg Reichsheer (do roku 1918)
Flag of Weimar Republic (war).svg Reichswehr (do roku 1933)
Wehrmacht
Války: První světová válka
Druhá světová válka
Vyznamenání: Rytířský kříž železného kříže

Wilhelm Burgdorf (15. února 1895, Fürstenwalde u Berlína1. května 1945, Berlín) byl generálem pěchoty německého Wehrmachtu.

Do Německé císařské armády vstoupil po vypuknutí první světové války v srpnu 1914, k 12. pluku granátníků. Od října 1915, byl pobočníkem u střeleckého praporu u svého 12. pluku granátníků. Koncem války byl již pobočníkem u pluku. Po válce zůstal v Reichswehru, kde do května 1919, sloužil stále u svého původního pluku, který se přejmenoval na 12. dobrovolnický pluk granátníků. Do roku 1933, vystřídal několik pěších, horských, ale i dělostřeleckých pluků a jiných míst většinou na nižších štábech. Od května 1933 sloužil na štábu 4. pěší divize, zde byl až do září 1934, kdy přešel jako instruktor na pěchotní školu v Drážďanech. Následující rok dělal instruktora také v Drážďanech na válečné škole. Od listopadu 1936, zastával funkci pobočníka na velitelství IX. armádního sboru, kde zůstal až do začátku války.

V květnu 1940, se stal velitelem 529. pěšího pluku, u které zůstal skoro celé dva roky. V dubnu 1942, přešel na necelý měsíc, do zálohy OKH. V květnu téhož roku se stal šéfem armádní personální kanceláře při OKH. Od října 1944 také zastával funkci velitele pobočníků Wehrmachtu u Vůdce.

Pro zajímavost, on a generálmajor Ernst Maisel přijeli 14. října 1944 za polním maršálem Rommelem, aby jej seznamili s jeho situací. Protože se zjistilo, že byl maršál Rommel zapleten do nezdařeného červencového atentátu na Hitlera, nabídli mu Burgdorf a Maisel, buď soudní proces a jistý trest smrti, nebo sebevraždu a pohřeb s vojenskými poctami.

Hitlerův obdivovatel Burgdorf, zůstal v blízkosti Vůdce i v závěru války. Během dobývání Berlína sovětskou Rudou armádou, přešel zbylý štáb OKH včetně Burgdorfa, do Hitlerova bunkru v Berlíně. Po Hitlerově smrti, kdy se téměř všichni obyvatelé Hitlerova bunkru rozutekli, zůstal Burgdorf spolu s velitelem OKH Krebsem v bunkru, kde spáchali sebevraždu zastřelením.

Povýšení a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]