Wikipedie:WikiProjekt Wiki Loves Monuments/Co fotit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hlavní strana 2012 2013 2014 2015 Co fotografovat Pravidla a návody Diskuse Úkoly + Nevyužité obrázky Odkazy k doplnění

Oficiální stránky soutěže: http://www.wikimilujepamatky.czTřebíč Ústí nad Orlicí Bruntál Karlovy Vary Mělník Jablonec nad Nisou Příbram Kroměříž Plzeň-město Vsetín Děčín Cheb Rakovník Zlín Pelhřimov Svitavy Praha-západ Blansko Prachatice Liberec Havlíčkův Brod Benešov Hradec Králové Česká Lípa Rokycany Hodonín Žďár nad Sázavou Praha-východ Karviná Náchod Semily Litoměřice České Budějovice Kolín Beroun Olomouc Domažlice Jihlava Kutná Hora Sokolov Ostrava-město Jeseník Český Krumlov Mladá Boleslav Plzeň-jih Nový Jičín Jindřichův Hradec Trutnov Frýdek-Místek Šumperk Brno-město Brno-venkov Most Písek Jičín Chrudim Nymburk Tachov Teplice Plzeň-sever Kladno Pardubice Klatovy Vyškov Chomutov Opava Znojmo Louny Praha Prostějov Uherské Hradiště Strakonice Břeclav Ústí nad Labem Přerov Rychnov nad Kněžnou TáborKlikatelná mapa se seznamy kulturních památek v Česku podle okresů
Klikatelná mapa se seznamy kulturních památek v Česku podle okresů

Pro soutěž Wiki Loves Monuments v České republice je rozhodující seznam nemovitých kulturních památek ve státní databázi MonumNet (monumnet.npu.cz), spravované Národním památkovým ústavem. K vyhledání památky lze použít i jiný seznam, který obsahuje identifikační číslo památky dle MonumNetu, například seznamy správců památek či jiných orgánů památkové péče atd. V přehledu odkazů na webu Národního památkového ústavu jsou některé další seznamy (typově orientované, regionální...). Další informace jsou dostupné v Integrovaném informačním systému památkové péče. Zvláště doporučené jsou seznamy kulturních památek na Wikipedii, které obsahují ikonky usnadňující nahrání fotografií a jejich označení pro soutěž.

Seznamy památek na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

K vyhledání památek a nahrání fotografií lze použít seznamy nemovitých kulturních památek, které z podnětu této soutěže byly systematicky vytvořeny a jsou podle databáze MonumNet průběžně udržovány na české verzi Wikipedie, případně obdobné seznamy kulturních památek v České republice na jinojazyčných verzích Wikipedie. Seznamy nemovitých kulturních památek České republiky jsou dostupné na české verzi Wikipedie v kategorii Seznamy kulturních památek v Česku. Jednotlivé položky v seznamech jsou opatřeny nahrávacími ikonkami, které předvyplněním některých údajů a automatickým vložením kódu označujícího soutěžní snímky usnadňují nahrávání fotografií do úložiště Wikimedia Commons pomocí speciálního nahrávacího formuláře. (Seznam národních kulturních památek České republiky není uzpůsoben k automatickému nahrávání soutěžních fotografií pomocí ikonky, příslušnou národní kulturní památku vyhledejte v seznamech kulturních památek podle okresů či sídel.) Tyto seznamy nejsou jen pomůckou pro soutěž, ale především integrální trvalou součástí projektu Wikipedie. Účastníci soutěže jsou zváni i ke dlouhodobé spolupráci na tvorbě a zdokonalování Wikipedie, například seznamů památek a článků o památkách.

Označení soutěžních fotografií[editovat | editovat zdroj]

Pokud nahráváte fotografie jiným způsobem než pomocí speciálního nástroje pro tuto soutěž, nezapomeňte na popisnou stránku fotografie v projektu Commons umístit šablonu {{Cultural Heritage Czech Republic|<kód památky>}} se správným identifikačním číslem památky a šablonu {{Wiki Loves Monuments 2014|cz}}. Tato označení jsou podmínkou zařazení fotky do soutěže.

2014: Lázeňská architektura[editovat | editovat zdroj]

Pro soutěž v roce 2014 je vyhlášena speciální kategorie Lázeňská architektura

Viz Rok lázeňské architektury. Info o Roce lázeňské architektury na webu Národního památkového ústavu.

Do této speciální soutěžní kategorie mohou být zařazeny fotografie, které splňují obecné podmínky soutěže (tj. zobrazují registrovanou kulturní památku) a přitom se týkají objektu, který souvisí s lázeňstvím. Tipy naleznete třeba ve výsledku strojového vyhledávání klíčových lázeňských slov v ústředním seznamu památek, který naleznete na na oficiálním webu soutěže WLM.

Do soutěžní kategorie „Rok lázeňské architekury“ soutěžící přihlašuje snímek pomocí zařazení do kategorie Rok lázeňské architektury (WLM 2014). Na základě uvážení poroty mohou být tematicky nevyhovující snímky z kategorie vyřazeny.

Co do soutěže je zařazeno[editovat | editovat zdroj]

  • Podle databáze MonumNet je k 1. září 2014 v České republice evidováno 40 302 nemovitých kulturních památek. Pro srovnání: v Polsku během ročníku 2011 bylo předmětem fotografování cca 64 tisíc památek.
  • Památkově chráněné jsou i leckteré objekty, které už fakticky zanikly nebo ztratily hodnotu, ale ochrana z nich ještě nebyla sňata. Takové objekty či místa jsou do soutěže zařazeny.
  • Databáze MonumNet eviduje k 1. září 2014 též 3213 bývalých památek, které již nejsou chráněny, protože zanikly nebo jim byla z jiného důvodu (například kvůli ztrátě památkové hodnoty nebo změně hodnotících kritérií) odejmuta ochrana. Fotografie takových památek z doby, kdy ještě byly chráněny, mohou být do soutěže zařazeny, z důvodu zpracování je však potřebné, aby daná památka byla (s příslušnými poznámkami o ukončení ochrany) v době vyhodnocování soutěže uvedena v seznamech památek na Wikipedii. V projektech Wikipedie a Wikimedia Commons jsou fotografie dřívějšího i současného stavu bývalých památek každopádně vítány.
  • Do soutěže jsou v neomezeném počtu přijímány i fotografie těch památek, které už v článcích a seznamech na Wikipedii, v projektu Wikimedia Commons nebo v rámci téhož či předchozích ročníků soutěže WLM nějaké fotografie mají. O oceněních rozhoduje, které snímky zaujmou porotu. Oceněno sice může být pouze několik nejlepších fotografií, pro projekty nadace Wikimedia jsou však přínosem i tisíce neoceněných fotografií, kterými budou jejich uživatelé a čtenáři obohaceni.

Co do soutěže a seznamů není zařazeno[editovat | editovat zdroj]

V projektech Wikimedia Commons a Wikipedie jsou však i takové snímky vítány, třebaže nemohou být zařazeny do této soutěže.

Fotografie ze zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Čeští účastníci soutěže se mohou zúčastnit i se svými fotografiemi ze zahraničí, pokud příslušná země je do soutěže zapojena, takové fotografie však nespadají do českého kola soutěže. Pokud v šabloně {{Wiki Loves Monuments 2014|cz}} nahradíte písmena "cz" kódem dané země, popřípadě též doplníte šablonu s identifikačním číslem památky, bude snímek zařazen do soutěžního kola pořádaného v dané zemi, je-li v ní organizováno.

Sousední země:

Starší verze textu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]