Seznam nemovitých kulturních památek v Česku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Památkově chráněné objekty v ČR
Kulturní památka
národní kulturní památka (s) • kulturní památka (s)
památka místního významu
Památková rezervace
městská (s) • vesnická (s) • archeologická (s) • ostatní (s)
Památková zóna
městská (s) • vesnická (s) • krajinná (s)
Světové dědictví (s)

Tato stránka obsahuje odkazy na seznamy nemovitých kulturních památek v České republice podle okresů, uspořádané podle samosprávných krajů. Seznamy jsou založené na státní databázi MonumNet (monumnet.npu.cz), spravované Národním památkovým ústavem. Movité kulturní památky nejsou z bezpečnostních důvodů ve veřejně přístupné databázi NPÚ uvedeny. Podle databáze MonumNet bylo k 12. září 2015 v České republice evidováno 40 346 nemovitých kulturních památek. Památkově chráněné jsou i leckteré objekty, které už fakticky zanikly nebo ztratily hodnotu, ale ochrana z nich ještě nebyla sňata. Databáze MonumNet eviduje (k 12. září 2015) též 3310 bývalých památek, které již nejsou chráněny, protože zanikly nebo jim byla z jiného důvodu (například kvůli ztrátě památkové hodnoty nebo změně hodnotících kritérií) odejmuta ochrana. Některé památky jsou jednotlivými budovami nebo plastikami, jindy je jako jedna památka veden třeba i rozsáhlý komplex (Pražský hrad, Vyšehrad) anebo soubor souvisejících objektů, leckdy zasahující do více katastrálních území, obcí či okresů.

Ve zde odkazovaných seznamech jsou jednotlivé položky vybaveny ilustračními fotografiemi a ikonkami pro snadnější nahrávání fotografií do příslušné kategorie dané památky v projektu Wikimedia Commons, též jsou uvedena státní rejstříková čísla památek, která fungují jako hypertextové odkazy na příslušný záznam v MonumNetu.

V samostatných seznamech jsou uvedeny národní kulturní památky, městské památkové rezervace, městské památkové zóny, vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny, archeologické památkové rezervace a krajinné památkové zóny; nejcennější objekty památkových zón a rezervací většinou bývají kulturními památkami.

Třebíč Ústí nad Orlicí Bruntál Karlovy Vary Mělník Jablonec nad Nisou Příbram Kroměříž Plzeň-město Vsetín Děčín Cheb Rakovník Zlín Pelhřimov Svitavy Praha-západ Blansko Prachatice Liberec Havlíčkův Brod Benešov Hradec Králové Česká Lípa Rokycany Hodonín Žďár nad Sázavou Praha-východ Karviná Náchod Semily Litoměřice České Budějovice Kolín Beroun Olomouc Domažlice Jihlava Kutná Hora Sokolov Ostrava-město Jeseník Český Krumlov Mladá Boleslav Plzeň-jih Nový Jičín Jindřichův Hradec Trutnov Frýdek-Místek Šumperk Brno-město Brno-venkov Most Písek Jičín Chrudim Nymburk Tachov Teplice Plzeň-sever Kladno Pardubice Klatovy Vyškov Chomutov Opava Znojmo Louny Praha Prostějov Uherské Hradiště Strakonice Břeclav Ústí nad Labem Přerov Rychnov nad Kněžnou TáborKlikatelná mapa se seznamy kulturních památek v Česku podle okresů
Klikatelná mapa se seznamy kulturních památek v Česku podle okresů

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]