Seznam kulturních památek na Starém Městě (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dostupné mapy ke článku Z důvodu chyby v nástroji kmlexport u některých článků nefunguje zobrazení map na portálech Mapy.cz a Google a na portále OSM jsou chybně kódovaná písmena s diakritikou.

Tento seznam nemovitých kulturních památek v části Staré Město v hlavním městě Praze vychází z Ústředního seznamu kulturních památek ČR, který na základě zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, vede Národní památkový ústav jako ústřední organizace státní památkové péče. Údaje jsou průběžně upřesňovány, přesto mohou obsahovat i řadu věcných a formálních chyb a nepřesností či být neaktuální.

Pokud byly některé části dotčeného území vyčleněny do samostatných seznamů, měly by být odkazy na tyto dílčí seznamy uvedeny v úvodu tohoto seznamu nebo v úvodu příslušné sekce seznamu.

Staré Město, Nové Město, Malá Strana, Hradčany, Josefov, Vyšehrad a z malé části Vinohrady, Holešovice, Podolí a Smíchov jsou od roku 1971 jako Pražská památková rezervace městskou památkovou rezervací.[1]

Betlémský obvod[editovat | editovat zdroj]

Základní sídelní jednotka Betlémský obvod zaujímá území západně od ulic Na můstku a Melantrichova (prodloužená osa Václavského náměstí) a od Malého náměstí, jižně od Josefova a severně od Národní třídy.

Jakubský obvod[editovat | editovat zdroj]

Základní sídelní jednotka Jakubský obvod zaujímá území severovýchodně od ulic Na můstku a Melantrichova (prodloužená osa Václavského náměstí) a od Malého náměstí, jižně od Dlouhé třídy.

Haštalský obvod[editovat | editovat zdroj]

Základní sídelní jednotka Haštalský obvod zaujímá území Starého Města severně od náměstí Jana Palacha, Kaprovy ulice (resp. Josefova) a Dlouhé třídy.

Netříděné[editovat | editovat zdroj]

Památka Fotografie Rejstříkové číslo v ÚSKP Sídelní útvar Poloha Popis a poznámky
Staroměstské opevnění (Q38137289)


Hradebni_vez_bartolomejska_4_d.jpg
 
Kategorie Walls of Prague Old Town  na Wikimedia Commons
Hledat fotografie a kategorie ve Wikimedia Commons podle rejstříkového čísla památky
Nahrát snímek k tomuto tématu do úložiště Wikimedia Commons
 
54791/1-161
Pam. katalog
MonumNet
MIS
Staré Město Staré Město
50°4′55,89″ s. š., 14°24′59,54″ v. d.
Městské opevnění staroměstské, část stojící a archeologické stopy. Parcely a objekty v MonumNetu blíže nespecifikovány.
  • Odbor archeologie NPÚ Praha popisuje opevnění v dnešní linii ulic Národní, Na Příkopě a Revoluční, které bylo budováno pravděpodobně v první polovině 13. století za vlády Václava I. Hradební zeď byla 2 metry silná, před ní se nacházel parkán široký až 18 metrů a zakončený parkánovou zdí na hraně příkopu, příkop byl široký někde až 20 metrů a dosahoval hloubky mezi 6 až 8 metry a obě jeho strany byly vyzděné kamennými opěrnými zdmi. Krom toho ještě v této trase procházela strouha, jejíž funkce není jasně vysvětlena. Směrem k Vltavě tvořila opevnění zřejmě pouze samotná hradba. Součástí hradeb byly věže, brány a můstky přes příkop.
  • V nadzemní části se dochovaly pouze dvě veřejně nepřístupné věže ve dvorech policejního ředitelství mezi Národní třídou a Bartolomějskou ulicí.
  • V podchodu metra Na Můstku je veřejně viditelné obnažené torzo gotického můstku a dno a vnitřní opěrná zeď příkopu.
  • V suterénních prostorách hotelového domu „Kings Court“ v ulici U Obecního domu je viditelné torzo vyzdění příkopu.
  • Velká část opevnění, hlavně příkopů, se nachází pod povrchem země pod ulicemi a ve sklepích domů v trase bývalých hradeb a bývá nacházena při záchranných archeologických výzkumech.
  • K staroměstskému opevnění přísluší i Prašná brána, která však pochází z novější doby, kdy již staroměstské opevnění neplnilo obrannou funkci, a je samostatnou kulturní památkou.[2]

Poznámka: V MonumNetu neuvedena parcelní čísla ani rozpis objektů.
Zapsáno do státního seznamu před rokem 1988. U památek zapsaných do Rejstříku státního seznamu před 1. 1. 1988 je v kolonce MonumNetu „Památkou od“ uvedeno místo data zápisu do RSS datum počátku účinnosti zákona č. 22/1958 Sb., tj. 3. 5. 1958. Datum zápisu do rejstříku je dostupné v Památkovém katalogu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Městská památková rezervace Praha, č. 1028, MonumNet
  2. Městské opevnění staroměstské, část stojící a archeologické stopy - středověké opevnění, Odbor archeologie NPÚ Praha, 24. 2. 2011

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]