Wikipedie:WikiProjekt Wiki Loves Monuments

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlavní strana 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 Co fotografovat Pravidla a návody Diskuse Úkoly

Viz též wikiprojekt Seznamy památek

Logo projektu

Wiki Loves Monuments (Wiki miluje památky) je mezinárodní fotografická soutěž, jejíž účastníci se snaží co nejlépe nafotografovat evidované kulturní památky. Soutěžní fotografie lze nahrávat každý rok v průběhu měsíce září, vyfoceny však mohou být kdykoli. Nejlepší práce vybírá komise, která vítězné autory ocení finančními i jinými odměnami.

Jedná se o úspěšnou soutěž mezinárodního charakteru; v roce 2011 se jí účastnila řada evropských zemí a pro naše sdílené úložiště byly poskytnuty desetitisíce svobodných médií. Navázána byla spolupráce s řadou lidí; projekty, jakými jsou Wikipedie či Wikimedia Commons, oslovily nové dobrovolníky. V roce 2012 se k této soutěži připojila i česká pobočka nadace Wikimedia a svou účast zopakovala i v letech 2013 a 2014. Od té doby se již česká pobočka k soutěži znovu nepřipojila.

Soutěž organizuje Wikimedia Česká republika ve spolupráci s ostatními organizacemi podobného druhu. Účastníky soutěže jsou dobrovolníci (ať už wikipedisté, fotografové či turisté), kteří přispívají podle pravidel.

Díky soutěži byly pro Českou republiku vytvořeny na Wikipedii kompletní seznamy kulturních památek. Tyto seznamy, články o památkách i projekt Wikimedia Commons byly obohaceny o tisíce fotografií a byla vytvořena řada nástrojů, které usnadňují správu těchto seznamů i fotografií. Soutěž inspirovala řadu lidí k tomu, že celoročně nebo příležitostně přispívají fotografiemi památek a články i seznamy památek doplňují, rozšiřují a jinak zdokonalují.

Stránky o jednotlivých ročnících[editovat | editovat zdroj]

Organizátoři[editovat | editovat zdroj]

Organizátorem soutěže je sdružení Wikimedia Česká republika (WMČR). Kontakt: wlm(@)wikimedia.cz

Pro rok 2014 byli jako organizátoři, reprezentující pořádající sdružení, na webové stránce soutěže oznámeni:

  • Jan Groh (Jagro) – koordinátor WLM, jan.groh(@)wikimedia.cz
  • Milada Moudrá (sandwort) – administrátorka WLM, milada.moudra(@)wikimedia.cz
  • Jan Loužek (Aktron) – předseda WMČR, jan.louzek(@)wikimedia.cz

Související[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]