Vladimír Pecháček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Pecháček
Narození 3. dubna 1909
Přeštice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 24. srpna 1969 (ve věku 60 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtí silniční dopravní nehoda
Místo pohřbení Vyšehradský hřbitov
Povolání malíř
Podpis Vladimír Pecháček signatura.jpg
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladimír Pecháček (3. dubna 1909, Přeštice, Rakousko-Uhersko24. srpna 1969, Praha, Československo) byl český malíř a grafik. Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Ve své tvorbě se věnoval náboženským tématům a krajinomalbě.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Přešticích čp. 23. Pokřtěn Vladimír Maria Anna Pecháček. Otec Otokar Pecháček pocházel z plzeňské patricijské a buditelské rodiny. Po matce z maďarského aristokratického rodu. Studoval bohoslovectví na církevním gymnázium v Broumově. Studium opustil a jezdil s kočovnou divadelní společností. Později se vyučil obchodníkem. V roce 1932 se oženil a vedl drogistický obchod v Duchcově. Zde začal malovat olejomalby s náměty Duchcova a Českého středohoří.

Od roku 1936 studoval Akademii výtvarných umění u profesorů Willi Nowaka, Maxe Švabinského a Jakuba Obrovského. Po uzavření českých vysokých škol byl přijat do mistrovské školy Franze Klemmera v Mnichově. Ke studiu však Kancelář říšského protektora nedala souhlas. Po válce dokončil akademická studia v grafické speciálce u Vladimíra Silovského.

Ateliér měl v Přerově nad Labem, zde vytvořil na místním zámku také "Pecháčkovu galerii". Žil také v Roztokách u Prahy, Louňovicích pod Blaníkem v Praze aj. Měl zato, že jeho otcem je kníže Schwarzenberg, a tak označoval své práce jménem Wladimír Maria Anna Schwarzenberg a červenou pečetí s erbem a datem svého narození.

Zahynul tragicky pod koly auta v Praze. Sestra Milada věnovala část bratrovy pozůstalosti Městskému muzeu v Kralupech nad Vltavou. Pochován je na vyšehradském hřbitově.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Za války se zabýval nadživotními, dynamickými obrazy světců, z jejichž reprodukcí vydal v letech 1940 a 1943 vlastním nákladem čtyři alba cyklů:

  • Věřím v Boha (s úvodním slovem Františka Tichého)
  • Sedm darů Ducha svatého
  • Křížová cesta
  • Hříchy a ctnosti

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]