Virus Marburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMarburgvirus
alternativní popis obrázku chybí
Marburgvirus
Vědecká klasifikace
Skupina V (ssRNA viry s negativní polaritou)
Řád Mononegavirales
Čeleď Filoviridae
Rod Marburgvirus
Druh Marburg marburgvirus
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Virus Marburg je RNA virus patřící do skupiny tzv. filovirů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Marburg byl objeven v Německu v roce 1967. Tehdy se jím ve městě Marburg nakazilo 25 laboratorních pracovníků, dalších 6 lidí včetně lékařů a patologa se nakazilo od nemocných lidí. Sedm nakažených zemřelo. Původ nákazy pocházel od opic dovezených na pokusy z africké Ugandy. Jedna z největších nákaz tímto virem propukla v letech 2004 a 2005 v Africe. Epidemie zasáhla jih Afriky, Demokratickou republiku Kongo a Angolu. Z 399 nakažených osob jich tehdy zahynulo 355. V roce 2008 se tímto virem nakazila Nizozemka během dovolené v Ugandě, kde navštívila jeskyně obývané netopýry. Žena následně viru podlehla po selhání jater a silném krvácení.

Klinické příznaky a léčba[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako ebola způsobuje krvácivé (hemorhagické) horečky. Dalšími příznaky je průjem, zvracení a silné krvácení z tělesných otvorů. Nakažené oběti obvykle umírají do týdne. Virus Marburg se šíří tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin, a zvratků.

Na Marburg podobně jako na ebolu neexistuje účinný lék ani preventivní očkování. Je zároveň nebezpečnější než ebola, mortalita dosahuje 87 %. Původ viru Marburg není znám. Vědci však zjistili, že se nachází u některých druhů kaloňů a netopýrů, kterým ale nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace. Vyskytuje se v Ugandě a Angole.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.