Victor Babeş

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Victor Babeș
Victor Babes.jpg
Narození 4. července 1854
Vídeň
Úmrtí 19. října 1926 (ve věku 72 let)
Bukurešť
Národnost Rumuni
Alma mater Vídeňská univerzita
Ocenění Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ33139361 (1924)
Rodiče Vincențiu Babeș
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Victor Babeş (4. července 1854 Vídeň19. října 1926 Bukurešť) byl rumunský lékař, biolog a bakteriolog narozený v Rakousku. Jeden ze zakladatelů moderní mikrobiologie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vídni, poté působil ve Francii, kde v Pasteurově ústavu v Paříži dosáhl světového věhlasu, později byl profesorem patologie na univerzitě v Bukurešti. Od roku 1893 člen Rumunské akademie. Ovlivnil silně vývoj rumunského zdravotnictví, prosadil v Rumunsku například očkování proti vzteklině. Zaobíral se i dalšími otázkami tzv. profylaktické mediciny (zásobováním měst vodou, boj proti epidemiím apod.). Univerzity v Kluži a v Temešváru dnes nesou jeho jméno.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Objevil metachromatická granula v protoplasmě bakterií (spolu s Ernstem). Spolu s Leppem demonstroval ochranný účinek séra z imunizovaného zvířete a položil tak základy séroterapie. Byl po něm pojmenován rod malých protozoálních parazitů (Babesia), které nalezl v červených krvinkách dobytka. Přispěl ke studiu malomocenství, záškrtu, tuberkulózy a zejména vztekliny, když v buňkách mozku zvířat se vzteklinou objevil přítomnost tzv. Babeş-Negriho tělísek, které umožnily diagnostikovat toto onemocnění. Objevil též více než 50 nových bakterií. Představil nový modelu termostatu, vymyslel nové metody barvení bakterií a hub v kulturách či histologických roztocích. Spolu s Victorem André Cornilem napsal v roce 1885 vůbec první vědecké pojednání z oboru bakteriologie na světě (pod názvem Bakterie a jejich úloha v anatomii a patologické histologii infekčních onemocnění).

Své materialistické a ateistické filozofické názory shrnul v pracích Úvahy o vztahu přírodních věd k filozofii (1879) a Víra a věda (1924).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]