Bukurešťská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bukurešťská univerzita
latinsky Universitas Studiorum Bucurestiensis
Znak univerzity
Hlavní budova
Hlavní budova
Motto
Virtute et Sapientia
ZkratkaUniBuc
Rok založení1864
Typ školyveřejná
Vedení
RektorMarian Preda
Počty akademiků
Studentů celkem34 000
Další informace
AdresaBukurešť, 050 107, Rumunsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíAsociace evropských univerzit, Univerzitní agentura frankofonie a Koalice pro pokrok v hodnocení výzkumu
https://unibuc.ro/?lang=en
Logo univerzityLogo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bukurešťská univerzita (rumunsky: Universitatea din București) je veřejná výzkumná univerzita v rumunském hlavním městě Bukurešti. Byla založena roku 1864 vládcem Spojených knížectví Valašska a Moldávie Alexandrem Ioanem Cuzou, a je tak druhou nejstarší v Rumunsku. Za komunistického režimu univerzita krátce nesla jméno Constantina Iona Parhona. Na Univerzitním náměstí, kde stojí hlavní budova, se konala řada protestů během rumunské revoluce v roce 1989. Přímo na univerzitě měly jádro protikomunistické protesty v dubnu až červnu 1990. Rektor univerzity Emil Constantinescu byl v roce 1996 zvolen prezidentem Rumunska. Univerzita je rozčleněna na 19 fakult. Studuje na ní okolo 32 tisíc studentů.[1][2] Univerzita nemá klasický kampus a je roztroušena po různých místech Bukurešti (podobně jako například univerzita pražská). Ke známým absolventům univerzity patří biolog a nositel Nobelovy ceny George Emil Palade, biolog Nicolae Paulescu, filozof Emil Cioran, religionista Mircea Eliade, spisovatelé Mihail Sadoveanu a Mircea Cărtărescu, ekonom Nicholas Georgescu-Roegen, informatik Grigore Moisil, premiéři Victor Ponta a Radu Vasile nebo fyzik Albert-László Barabási. Podle QS World University Rankings 2024 je Bukurešťská univerzita druhou nejkvalitnější v Rumunsku, osmnáctou ve východní Evropě a 277. v Evropě.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. University of Bucharest. Times Higher Education (THE) [online]. 2021-11-12 [cit. 2024-04-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. University of Bucharest. CIVIS - A European Civic University [online]. [cit. 2024-04-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Eastern Europe Rankings 2024. Top Universities [online]. [cit. 2024-04-17]. Dostupné online. (anglicky)