Vestax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vestax
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení 1977
Datum zániku 2014
Adresa sídla Setagaja, Japonsko
Identifikátory
Oficiální web www.vestax.jp
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vestax je výrobce speciální elektroniky, označované v odborných kruzích jako profesionální djská technika. Hlavní centrála korporace se nachází v japonském Tokiu. Své pobočky měla společnost do roku 2014 také v USA a Evropě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vestax byl založen v roce 1977[1] v Tokiu jako Shiino Musical Instruments. Název Vestax byl inspirován římskou mytologií - Vesta byla římská bohyně posvátného ohně rodinného krbu. Design loga firmy kombinuje písmena V a X a pochází z japonské herecké tradice Kabuki. Firma zaměřená z počátku jen na výrobu hudebních nástrojů (například elektrických kytar a kytarových předzesilovačů) se postupně rozrostla v nadnárodní společnost zabývající se výrobou profesionální zvukové a nahrávací techniky. V roce 1982 firma zahájila prodej značky Teac (Tascam), o pár let později založila vlastní pobočku Vestax Fire v USA a od té doby používá stávající ochrannou známku Vestax. V roce 1987 zahájila výrobu OEM produktů pro Akai, Clarion, Yamaha a další. Ve stejném roce také založila další pobočku, tentokrát v Anglii, kde se prosadila se svým mixážním pultem PMC-20. V prosinci bylo oznámeno a od ledna 2015 prochází společnost Vestax Corporation Ltd. insolvenčním řízením. V lednu 2016 zveřejnil původní zakladatel společnosti Vestax Hidesato Shiino oficiální tiskovou zprávu[2] o rebrandu značky Vestax a uvolnění nových produktů pod názvem stpVx na jaře 2016.

Gramofony[editovat | editovat zdroj]

Vinyl recorder VRX-2000

Do povědomí širokého okruhu diskžokejů a hudebníků se Vestax v minulosti zapsal především svými mixážními pulty a gramofony. V roce 2000 v době největší slávy vinylových desek Vestax na trh uvedl záznamový přístroj VRX-2000, který umožňoval profesionální vytvoření vinylové desky s vlastní nahrávkou. Přístroj byl vybaven karuselem s přesným nástrojem pro vytvoření přímého řezu (záznamové drážky) gramofonové desky do prázdné vinylové matrice.

Gramofon PDX-3000

Gramofony Vestax řady PDX jsou charakteristické elektromotorem s vysokým točivým momentem, technologií DirectDrive. Tato technologie představuje elektromotor s přímým pohonem. Princip spočívá v tom, že elektromotor je nedílnou součástí talíře gramofonu. Tím odpadají starosti s řemenovým pohonem, s řemenicí, prokluzy či s brzděním a nestabilitou otáček. Otáčky elektromotoru jsou upravovány elektronickým oscilátorem, řízeným krystalem a tento způsob bývá označován jako tzv. Quartz system. Gramofony Vestax řady PDX umožňují regulaci rychlosti v rozpětí ± 60 %, antiskatingem, systémem tlačítek s funkcí start/stop, elektromagnetickou brzdou, umožňující okamžité zastavení otáček talíře gramofonu a výstupem pro připojení k MIDI. Dalšími významnými gramofony jsou Vestax QFO[3] s originálním designem. QFO byl vlastně hybridní gramofon kombinovaný s mixážním pultem PMC-05Pro. Jiný gramofon, Vestax Controller ONE[4] obsahuje MIDI oktávové klávesy. Je to gramofon s MIDI ovládáním, s osmi oktávovými klávesami a možností reverzního chodu motoru. Je zde pitch control fader, umožňující měnit rychlost otáček v rozsahu ±60 %. Tento gramofon lze díky oktávovým klávesám používat jako hudební nástroj. Hlavním konkurentem na poli gramofonů pro DJe byla značka Technics, která však výrobu gramofonů ukončila.

Kontrolery[editovat | editovat zdroj]

Vestax DJ MIDI controller
MIDI DJ kontrolér VCI-380

S rozvojem digitálního zpracování zvuku a ukládáním zvukových záznamů do nových formátů a současně s úpadkem klasických CD nosičů s hudební produkcí nastala éra digitálního djingu a kontrolerů. Kontroler je přístroj, nahrazující dva až čtyři CD přehrávače a mixážní pult - to vše v jediném šasí. Kontroler je připojen k počítači pomocí USB kabelu a prostřednictvím protokolu MIDI pak ovládá v počítači nainstalovaný djský software. Tak lze mixovat a různě upravovat hudební tracky v digitálním formátu MP3. Kontrolery mají také integrovanou zvukovou kartu. Jsou výhodné pro ty diskžokeje, kteří upřednostňují pouze jedno jediné zařízení a počítač namísto několika CD přehrávačů a mixážního pultu. Tento fenomén se rozšířil jako digitální djing. Vestax v této oblasti pronikl v roce 2007[5] kdy uvedl na trh USB MIDI kontroler VCI-100, který umožnil diskžokejům pracovat živě s hudebními nahrávkami uloženými na počítačích ve zvukovém formátu MP3. Dalším technologickým skokem byly hardwarové USB MIDI kontrolery VCI-300[6] a VCM-600[7] umožňující propojení se softwarovými programy Traktor, Ableton, Serato, djay a VirtualDJ. Tyto kontroléry umožňují diskžokejům pohodlné mixování a podstatnou úpravu hudebních tracků pomocí různých efektových plug-inů, které jsou součástí programové výbavy. Kontrolér VCI-400 patří k novinkám roku 2012[8] a umožňuje djům současně mixovat a upravovat hudební tracky ze čtyřech nezávislých zdrojů. O rok později na trh uvádí performance DJ kontrolér VCI-380, který jako jeden z prvních v sobě kombinoval výhody digitálního mixážního pultu a MIDI kontroléru. Tento model DJ kontroléru se ještě během roku 2013 dočkal několika modifikací.

Mixážní pulty[editovat | editovat zdroj]

Mixážní pult PMC-580Pro

Další skupinou produktů Vestaxu jsou mixážní pulty kategorie „battle“, které jsou určené hlavně pro soutěžní klání djů. Pult PMC-05Pro se díky své oblibě v kategorii hip hop vyrábí v různých obměnách již mnoho let: první verze mixážního pultu PMC-05MKII byla uvedena na trh v roce 1990,[9] aktuální verze se prodává pod označením PMC-05ProIV[10]. Jiným mixážním pultem z kategorie „battle“ je digitální PMC-08Pro[11]. Dále Vestax vyrábí mixážní pulty pro kluby a diskotéky. K zajímavým výrobkům patří digitální mixážní pult PMC-580Pro[12] nebo klubový mixážní pult PMC-CX. Tento mixážní pult pomáhal navrhnout společně s japonskými vývojáři světově uznávaný DJ Carl Cox; proto nese model ve svém označení přívlastek "CX".

Spolupráce při vývoji[editovat | editovat zdroj]

Gramofon QFO

Základní filosofií jsou inovace, vysoká technická kvalita, hodnotný design, spolehlivost a kvalitní zvuk. Při návrhu, vývoji a testování svých produktů firma Vestax spolupracuje s předními světovými diskžokeji, podle návrhů Carla Coxe[13] byl vyvinut mixážní pult PMC-CX a mixážní pult PMC-580Pro; DJ Qbert se podílel[14] na vzniku gramofonu Vestax QFO[3]. Na vývoji gramofonu Controller One se podíleli D-Styles[15] a Ricci Rucker[16]. Dalším významným partnerem je společnost Apple, pro kterou byl sestaven djský kontrolér Vestax Spin[17] kompatibilní s operačním systémem Mac OS X.[18] Později byl pro společnost vyvinut djský kontrolér 2. generace pro iOS a Mac pod označením Vestax Spin2. Tento model byl vyráběn od roku 2014 také jako OEM verze pro společnost Casio.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Vestax se těší velké oblibě mezi diskžokeji (např. DJ Qbert, Tigerstyle[19], Carl Cox a DJ Unkut[20]). Gramofony PDX-2000 si mimo jiné oblíbil i DJ a člen kapely Linkin Park Joe Hahn, který je používá při živých vystoupeních kapely[21]. USB MIDI kontrolér VCM-600 používal na svých turné diskžokej a hudební producent Paul Van Dyk[22]. V České republice značku Vestax používají například DJ Taktik, DJ Maniac[23] nebo DJ Honan[24] . K posílení technologického rozvoje se Vestax snaží udržovat úzký kontakt s DJ scénou, ať už výše zmíněnou přímou spoluprací při vývoji nových produktů, pořádáním vlastní celosvětové soutěže Vestax Extravaganza či aktivní účastí na světových hudebních veletrzích, například na NAMM Show v USA nebo evropském Musikmesse[25] ve Frankfurtu n/Mohanem. V České republice se účastnil Vestax se svojí scénou několika ročníků[26] festivalu Hip Hop Kemp v Hradci Králové, festivalu Creamfields v Břeclavi[27] a tanečního festivalu Summer Of Love v Hradci Králové. Nově se značka Vestax objevuje se svojí stage na multižánrovém hudebním festivalu Rock for People, pořádaném každoročně v Hradci Králové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. O založení značky Vestax. www.vestax.com [online]. [cit. 2012-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-11. 
 2. Oficiální tisková zpráva
 3. a b Recenze gramofonu QFO
 4. Gramofon s MIDI prvky Controler One. www.vestax.com [online]. [cit. 2012-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-26. 
 5. Recenze prvního MIDI kontroleru VCI-100
 6. Recenze MIDI kontroleru VCI-300
 7. Recenze kontroléru VCM-600
 8. Recenze kontroléru VCI-400
 9. Historie mixážního pultu PMC-05Pro. www.vestax.com [online]. [cit. 2012-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-10. 
 10. Recenze mixážním pultu PMC-05ProIV. www.cd-dj.net [online]. [cit. 2012-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-12. 
 11. Recenze mixážního pultu PMC-08Pro
 12. Recenze mixážního pultu PMC-580Pro
 13. Spřátelené značky Carla Coxe
 14. Životopis DJ Qberta
 15. Diskografie D-Styles
 16. Diskografie Ricci Rucker
 17. O kontroléru Vestax Spin. vestaxspin.com [online]. [cit. 2012-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-19. 
 18. Specifikace kontroleru Vestax Spin na Apple Store
 19. Profil DJ Tigerstyle. www.djtigerstyle.com [online]. [cit. 2012-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-01. 
 20. Profil DJ Unkut
 21. Profil Joe Hahn. www.linkinpark.com [online]. [cit. 2012-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-01. 
 22. Rozhovor s Paul Van Dykem pro DJ Mag
 23. Profil DJ Maniac
 24. Profil DJ Honan
 25. O mezinárodním veletrhu Musikmesse
 26. Fotoreportáže z festivalu Hip hop kemp
 27. Reportáž z festivalu Creamfields

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]