Velká tichomořská odpadková skvrna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pozice Great Pacific Garbage Patch
Detail polohy odpadků

Velká tichomořská odpadková skvrna (anglicky: Great Pacific Garbage Patch či Pacific Trash Vortex) je místo zvýšené koncentrace mořského odpadu, který se zde nahromadil v severním tichomořském koloběhu.

Skupina ochránců životního prostředí navrhla v září 2017 prohlášení této oblasti za nový stát – Soustroví odpadků (The Trash Isles).

Názvy[editovat | editovat zdroj]

Anglický název je v českých médiích překládán jako Velký pacifický odpadkový pás, Velký pacifický odpadkový flek, Velká tichomořská odpadková skvrna nebo Tichomořský odpadkový vír.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Skvrna se nachází zhruba mezi 135. a 155. stupněm západní délky a 35. až 42. stupněm severní šířky. Na tom, jak přesně je tato oblast velká, nepanuje všeobecná shoda, dost záleží na tom, jakou koncentraci odpadků v mořské vodě lze považovat za problematickou. V zásadě se za součást skvrny považuje ta část oceánu, kde je koncentrace odpadu větší než průměr.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Skvrna se skládá především z malých úlomků různých plastů a chemických kalů. Není viditelná ze satelitních snímků, vzhledem k tomu, že plast a kal přejímají barvu oceánu, ve kterém plavou.

Kvůli fotodegradaci plastů, které se tak rozpadají na menší a menší kousky, vstupují umělé látky do potravního řetězce prostřednictvím živočichů, kteří se živí planktonem – tito živočichové přirozeně nedokážou při filtraci vody odlišit částečky plastů od částeček planktonu.

V mnoha oblastech je koncentrace plastů až sedmkrát větší než koncentrace zooplanktonu. Obavy vzbuzují především chemické látky, které se z plastů mohou vyloučit, zejména polychlorované bifenyly, bisfenol a deriváty polystyrenu. Vědecké výzkumy zjistily, že u některých ryb z této oblasti je narušena produkce hormonu estradiolu.[1]

Soustroví odpadků (The Trash Isles)[editovat | editovat zdroj]

Skupina aktivistů navrhla v září 2017 prohlášení znečištěné oblasti za území nového státu s názvem The Trash Isles, tj. Soustroví/Ostrovy odpadků. Připravili i pasy nebo bankovky nového státu v měně Debris (smetí), které zobrazují zvířata mezi odpadky.

Aktivisté již zažádali o uznání nového státu OSN. Internetovou petici na podporu jeho vzniku a ochranu oceánů již podepsalo přes 134 tisíc lidí.[2]

Pokud by nový stát vznikl, členské země by se na řešení tun plovoucího odpadu musely začít podílet.[3]

Čestní občané Soustroví odpadků[editovat | editovat zdroj]

Vlajka[editovat | editovat zdroj]

Vlajka nového statu je tvořena dvěma vodorovnými pruhy, bílým a modrým symbolizující vodu, v níž plave zelená, častečně potopená plastová lahev.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Great Pacific Garbage Patch na anglické Wikipedii.

  1. Moore, Charles (2 October 2002).  "Great Pacific Garbage Patch". Santa Barbara News-Press. 
  2. Accept the Trash Isles as an official country & help protect our oceans [online]. Change.org [cit. 2017-10-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Ostrovy odpadků uprostřed oceánu jako stát? Aktivisté už mají vlastní pas i bankovky. Lidovky.cz [online]. 2017-9-20. Dostupné online. 
  4. MÁNERT, Oldřich. V Pacifiku se rodí nový stát. Souostroví odpadků má vlastní pas i peníze. iDNES.cz [online]. 2017-9-19. Dostupné online. 
  5. http://vexilologie.cz/novarchiv.php Archiv zajímavostí 70/2017 Českých vexilologických stránek

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]