Přeskočit na obsah

Velká Buková (Ralská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velká Buková
Malá a Velká Buková nad Břehyňským rybníkem
Malá a Velká Buková nad Břehyňským rybníkem

Vrchol474 m n. m.
Prominence139 m ↓ sedlo s Ralskem[1]
Izolace6,2 km → Bezděz
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Bezdězská vrchovina / Velkobukovská pahorkatina[2]
Souřadnice
Velká Buková
Velká Buková
Horninačedič, slínovec, pískovec
PovodíHradčanský potok, Břehyňský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velká Buková (474 m n. m.) je neovulkanický vrch v okrese Česká Lípa, ležící asi 5 km vsv. od Břehyně, zhruba na půl cesty mezi Kuřívodami (sídelní část města Ralsko) a vesnicí Hradčany, na katastrálním území Kuřívody.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Stezka po Velké Bukové k Malé Bukové

Vrch tvoří těsné souvrší se západněji ležícím vrchem Malá Buková. Souvrší leží v bývalém vojenském prostoru Ralsko. V blízkosti se nachází bývalé vojenské letiště Hradčany, z přírodních lokalit je to PR Hradčanské rybníky, rašeliniště Pustý rybník, NPR Břehyně - Pecopala.

Jde o významný krajinný prvek, který je součástí chráněné lokality Ptačí oblast Českolipsko - Dokeské pískovce a mokřady. Lokalitu lze charakterizovat jako pralesovitý zbytek vrcholové bučiny na dvou vyvřelých kopcích s přechodem do doubrav na jihozápadním svahu Malé Bukové. Na vrcholových skalkách se nacházejí izolované zbytky vegetace z období postglaciálních vápnitých půd. Vyskytují se zde běžné i ohrožené druhy flóry a fauny. Z chráněných druhů živočichů je doložen výskyt kriticky ohrožené tesaříka alpského, zaznamenán byl výskyt dudka chocholatého, v r. 1966 zde zahnízdil čáp černý.[3]

Na obou vrcholech souvrší stávaly sovětskou armádou používané stožáry navigační signalizace pro hradčanské letiště, ale byly již odstraněny. Z cesty po jižním svahu a ze sedla souvrší jsou krásné výhledy na jih, západ a sever. Souvrší se nalézá zhruba na půl vzdálenosti mezi vrchy Bezděz a Ralsko, a i proto je to nepřehlédnutelná krajinná dominanta.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Dokeská pahorkatina, okrsku Bezdězská vrchovina, podokrsku Velkobukovská pahorkatina, jejímž je Velká Buková nejvyšším vrcholem.[2]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přes souvrší vede žlutá turistická značka vycházející z města Ralsko, která jihozápadním svahem obchází Velkou Bukovou a posléze i Malou Bukovou. Kolem Malé Bukové vede žlutá trasa vyhlídkového okruhu. Po mírném východním svahu Velké Bukové vede hradčanský místní modrý okruh. Přístup na vrch je možný pěšky po lesních cestách. Automobil je nutno zanechat u nejbližších silnic II/268 či II/270.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. Chráněná území v bývalém výcvikovém prostoru [online]. Obec Ralsko [cit. 2013-09-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-29. 
  4. Hradčanský místní modrý okruh PODRALSKO [online]. Machuvkraj.cz [cit. 2013-09-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]