Velká Buková (Ralská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velká Buková
Malá a Velká Buková nad Břehyňským rybníkem
Malá a Velká Buková nad Břehyňským rybníkem

Vrchol 474 m n. m.
Prominence 165 m
Izolace 6,2 km → Velký Bezděz
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Ralská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Bezdězská vrchovina / Velkobukovská pahorkatina[1]
Souřadnice
Velká Buková
Velká Buková
Hornina čedič, slínovec, pískovec
Povodí Hradčanský potok, Břehyňský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velká Buková (474 m n. m.) je neovulkanický vrch v okrese Česká Lípa, ležící asi 5 km vsv. od Břehyně, zhruba na půl cesty mezi Kuřívodami (sídelní část města Ralsko) a vesnicí Hradčany, na katastrálním území Kuřívody.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Stezka po Velké Bukové k Malé Bukové

Vrch tvoří těsné souvrší se západněji ležícím vrchem Malá Buková. Souvrší leží v bývalém vojenském prostoru Ralsko. V blízkosti se nachází bývalé vojenské letiště Hradčany, z přírodních lokalit je to PR Hradčanské rybníky, rašeliniště Pustý rybník, NPR Břehyně - Pecopala.

Jde o významný krajinný prvek, který je součástí chráněné lokality Ptačí oblast Českolipsko - Dokeské pískovce a mokřady. Lokalitu lze charakterizovat jako pralesovitý zbytek vrcholové bučiny na dvou vyvřelých kopcích s přechodem do doubrav na jihozápadním svahu Malé Bukové. Na vrcholových skalkách se nacházejí izolované zbytky vegetace z období postglaciálních vápnitých půd. Vyskytují se zde běžné i ohrožené druhy flóry a fauny. Z chráněných druhů živočichů je doložen výskyt kriticky ohrožené tesaříka alpského, zaznamenán byl výskyt dudka chocholatého, v r. 1966 zde zahnízdil čáp černý.[2]

Na obou vrcholech souvrší donedávna stávaly sovětskou armádou používané stožáry navigační signalizace pro hradčanské letiště, ale byly již odstraněny. Z cesty po jižním svahu a ze sedla souvrší jsou krásné výhledy na jih, západ a sever. Souvrší se nalézá zhruba na půl vzdálenosti mezi vrchy Bezděz a Ralsko, a i proto je to nepřehlédnutelná krajinná dominanta.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Dokeská pahorkatina, okrsku Bezdězská vrchovina, podokrsku Velkobukovská pahorkatina, jejímž je Velká Buková nejvyšším vrcholem.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Kolem souvrší vede hradčanský místní modrý okruh, procházející po mírném východním svahu Velké Bukové. Přístup na vrch je možný pěšky či na kole po lesních cestách. Automobil je nutno zanechat u nejbližších silnic II/268 či II/270.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. Chráněná území v bývalém výcvikovém prostoru [online]. Obec Ralsko [cit. 2013-09-15]. Dostupné online. 
  3. Hradčanský místní modrý okruh PODRALSKO [online]. Machuvkraj.cz [cit. 2013-09-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]