Vasilij Vasiljevič Vereščagin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vasilij Vereščagin

Vasilij Vasiljevič Vereščagin (rusky Василий Васильевич Верещагин), (* 26. října 1842Čerepovci, zemřel 31. března 1904 na moři v blízkosti Port Arthuru) byl známý ruský válečný malíř.

Vereščagin se narodil v rodině majitele půdy. Z matčině strany byl Tatar. Vystudoval námořní kadetní školu v Petrohradě a poté i ruskou Imperiální akademii umění (Императорская Академия художеств). V roce 1864 odešel studovat do Paříže, kde se učil u francouzského malíře Jeana-Léon Gérôma.

V roce 1867 se vypravil do Turkestánu jako účastník ruské vojenské výpravy generála Kaufmana. Za svou účast v bojích o dobytí Samarkandu byl vyznamenán řádem sv. Jiří. Vereščagin procestoval Turkestán a navštívil i Britskou Indii.

Vereščagin se účastnil též rusko-turecké války. Byl přímým účastníkem bitvy o průsmyk Šipka a obléhání Plevna, kde padl i jeho bratr. V této válce byl těžce raněn.

Po skončení rusko-turecké války Vereščagin dále cestoval, nejprve navštívil znovu Britskou Indii, poté cestoval po Sýrii a Palestině. Navštívil i Filipíny, Spojené státy, Kubu a Japonsko.

Po vypuknutí rusko-japonské války se Vereščagin opět vydal na frontu. Plavil se na bitevní lodi Petropavlovsk. Loď najela 31. března 1904 nedaleko Port Arthuru na miny, potopila se a Vereščagin spolu s většinou posádky zahynul. Jeho příbuzným je český zpěvák Aleš Brichta.[zdroj?]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference


Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vasilij Vasiljevič Vereščagin ve Wikimedia Commons