Vasilij Vasiljevič Vereščagin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vasilij Vasiljevič Vereščagin
Vasili Vereshchagin.jpg
Narození 14. října 1842
Čerepovec
Úmrtí 31. března 1904 (ve věku 61 let)
Lü-šun-kchou
Povolání malíř a spisovatel
Vzdělání Imperial Academy of Arts (18601863)
Sea Cadet Corps
Alma mater Imperial Academy of Arts (18601863)
Sea Cadet Corps
Příbuzní Alexandr Vasiljevič Vereščagin
Nikolaj Vasiljevič Vereščagin
Významná díla Apoteóza války
Ocenění Řád sv. Jiří 4. třídy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vasilij Vasiljevič Vereščagin (rusky Василий Васильевич Верещагин; 14.jul./ 26. října 1842greg.Čerepovci, zemřel 31. březnajul./ 13. dubna 1904greg. na moři v blízkosti Port Arthuru) byl známý ruský válečný malíř.

Vereščagin se narodil v rodině majitele půdy. Z matčiny strany byl Tatar. Vystudoval námořní kadetní školu v Petrohradě a poté i ruskou Imperiální akademii umění (Императорская Академия художеств). V roce 1864 odešel studovat do Paříže, kde se učil u francouzského malíře Jeana-Léon Gérôma.

V roce 1867 se vypravil do Turkestánu jako účastník ruské vojenské výpravy generála Kaufmana. Za svou účast v bojích o dobytí Samarkandu byl vyznamenán řádem sv. Jiří. Vereščagin procestoval Turkestán a navštívil i Britskou Indii.

Vereščagin se účastnil též rusko-turecké války. Byl přímým účastníkem bitvy o průsmyk Šipka a obléhání Plevna, kde padl i jeho bratr. V této válce byl těžce raněn.

Po skončení rusko-turecké války Vereščagin dále cestoval, nejprve navštívil znovu Britskou Indii, poté cestoval po Sýrii a Palestině. Navštívil i Filipíny, Spojené státy, Kubu a Japonsko.

Po vypuknutí rusko-japonské války se Vereščagin opět vydal na frontu. Plavil se na bitevní lodi Petropavlovsk. Loď najela 31. března 1904 nedaleko Port Arthuru na miny, potopila se a Vereščagin spolu s většinou posádky zahynul.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]