Vasilij Vasiljevič Věreščagin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vasilij Vasiljevič Věreščagin
Narození14.jul. / 26. října 1842greg.
Čerepovec
Úmrtí31. březnajul. / 13. dubna 1904greg. (ve věku 61 let)
Lü-šun-kchou
Příčina úmrtízabitý v boji
Alma materImperátorská akademie umění (1860–1863)
Námořní kadetní sbor
Povolánímalíř, spisovatel a voják
PříbuzníAlexandr Vasiljevič Vereščagin, Nikolaj Vasiljevič Věreščagin a Sergey Vereshchagin (sourozenci)
Významná dílaApoteóza války
OvlivněnýJean-Léon Gérôme
OceněníŘád sv. Jiří 4. třídy
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vasilij Vasiljevič Věreščagin (rusky Василий Васильевич Верещагин; 14.jul./ 26. října 1842greg.Čerepovci, zemřel 31. březnajul./ 13. dubna 1904greg. na moři v blízkosti Port Arthuru) byl známý ruský válečný malíř. Byl mladším bratrem vědce a průmyslníka Nikolaje Vasiljeviče Věreščagina (1839–1907).

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

Věreščagin se narodil v rodině majitele půdy a z matčiny strany byl tatarského původu. Vystudoval námořní kadetní školuPetrohradě a poté i ruskou Imperiální akademii umění (Императорская Академия художеств). V roce 1864 odešel studovat do Paříže, kde se učil u francouzského malíře Jeana-Léon Gérôma.

V roce 1867 se vypravil do Turkestánu jako účastník ruské vojenské výpravy generála Kaufmana. Za svou účast v bojích o dobytí Samarkandu byl vyznamenán řádem sv. Jiří. Věreščagin procestoval Turkestán a navštívil i Britskou Indii. Účastnil se též rusko-turecké války. Byl přímým účastníkem bitvy o průsmyk Šipka a obléhání Plevna, kde byl těžce raněn. V této válce padl jeho bratr.

Po skončení rusko-turecké války Věreščagin dále cestoval, nejprve navštívil znovu Britskou Indii, poté cestoval po Sýrii a Palestině. Navštívil i Filipíny, Spojené státy, Kubu a Japonsko.

Po vypuknutí rusko-japonské války se Věreščagin opět vydal na frontu. Plavil se na bitevní lodi Petropavlovsk. Loď najela 31. března 1904 nedaleko Port Arthuru na miny, potopila se a Věreščagin spolu s většinou posádky zahynul.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]