Václav Kleych

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Václav Kleych
Narození 23. září 1682
Lažany
Úmrtí 11. srpna 1737 (ve věku 54 let)
Necpaly
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Václav Klejch, v původním pravopise Kleych či Gleych (23. září 1678 v Lažanech11. srpna 1737 v Necpalech, dnešní Slovensko[1]), byl český písmák, exulant a především editor a nakladatel protestanské literatury, kterou současně tajně šířil jako kolportér do Čech, na Moravu a Horních Uher. Působil v Žitavě, kde rozvinul velkorysou vydavatelskou činnost. Jím vydávané knihy kapesního formátu jsou označovány jako tzv. špalíčky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Při své hospodářské živnosti byl velikým milovníkem a ctitelem písem svatých, zvláště bible, a mimo to potají čítal knihy zapovězeného náboženského obsahu a přiznával se k učeni víry českobratrské. Ač si při tom počínal velmi opatrně, byl vyzrazen a obávaje se krutého pronásledování vystěhoval se tajně z Lažan i s manželkou a dvěma dceruškami. Dostali se do saské Žitavy v roce 1705, kde se z počátku živil prací nádenickou, později se zabýval se zahradnictvím a jeho žena předla přízi pro tkalce.

Při tom staral se Kleych o doplnění svého vzdělání a samostudiem získal základy němčiny a latiny. Uspořiv si něco peněz a seznámiv se s některými kazateli uherskými, jal se Kleych již roku 1708 vydávati četné starší i nové české knihy vzdělavatelné, což se mu hned z počátku velmi dobře zdařilo. V Žitavě samé zařídil si velký sklad knih, které za noci dovážel do Čech, Moravy, Slezska a na Slovensko. Mnohdy se mu přihodilo, že na takové cestě chycen, uvězněn a knihy mu vzaty. Lépe se mu dařilo na Slovensku a ve Slezsku, kde v Těšíně se mu dostalo císařského dovolení prodávat na hřbitově. Tak Kleych značnou měrou přispěl v 18. století k rozšíření českých knih a evangelické víry v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Sám knih nenapsal mnoho, i některé předmluvy mu psal přítel a rádce Pešek. Sepsal pouze několik sbírek modliteb

Kleychem vydaných knih (špalíčků) je mnoho, při některých není udán ani rok, místo tisku ani nakladatel. Byly to především dvakrát Nový zákon (1720), k němuž předmluvu se jménem Kleychovým k tisku upravil Pešek; Konfessí čili vyznání víry Augsburské (1720); Korunka nebo vínek panenský (1720); Havla Žalanského O ctnosti anjelské (1724); Pavla Jakobei Modlitební poklad (1732); Agenda čili práce církevní (1734); velké a malé zpěvníky čili Kancionály (první 1717), které v církvích československých se dlouho udržely. Tyto kancionály představuje vedle díla Jiřího Třanovského nejvýznamnější příklad barokní protestantské písňové tvorby. Dále vydal mnohé velké a malé modlitby, katechismy (dle učení Lutherova); Manha čili Obrana evangelicko-luteránského učení o večeři Páně, české slabikáře (s modlitbami) aj.

Jeho knihtiskařským znakem bylo srdce protknuté mečem a znamenané křížem, z něhož vyrůstají tři růže a pod nímž rozevřena kniha. Kleychovi knihy byly oblíbené a mnoho z nich se za několik let dočkalo řady vydání. Za příčinou literárních styků udržoval také Kleych přátelské styky s vynikajícími muži: s Danielem Krmanem a Samuelem Michaelidesem na Slovensku a Muthmannem v Těšíně.

V současném (2011) Evangelickém zpěvníku, který ČCE přijala do užívání roku 1979, je obsažen jeden text Václava Kleycha, píseň Když má hodina nastane (pod č. 527).[2]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BRONDIČ, Milan: Václav Klejch a jím vydané české tisky žitavské. Praha 1947.

  • KALISTA, Zdeněk. České baroko. Praha: Evropský literární klub, 1941. S. 268–269; 336. 
  • KOUBA, Jan: Václav Klejch a jeho „Historia o vydání kancionálů v národu českém“. Miscellanea Musicologica 13, 1960, s. 61–203. [1]
  • PÁTA, Josef: Václav Klejch Lažanský (1682-1737). Reformační sborník 8 (1946), s. 82-101.
  • ŠKARPOVÁ, Marie: Exulantský kancionál Václava Kleycha a utváření české kolektivní paměti. Česká literatura 62 (2015), s. 515-540.
  • ŠTĚŘÍKOVÁ, Edita: Exulantská útočiště v Lužici a Sasku. Praha 2004, s. 134.
  • VOIT, Petr: Encyklopedie knihy. Starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století. Praha 2006, s. 444.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KREJČÍ, Miloš. Slavní rodáci Pardubického kraje. Pardubice: Destinační společnost Východní Čechy, 2010. Heslo Václav Klejch Lažanský. 
  2. Evangelický zpěvník. 1. vyd. Praha: Synodní rada ČCE, 1979. 918 s. S. 721. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text (volné dílo) z hesla „Kleych Václav“ Ottova slovníku naučného od anonymního autora.