Trupelník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Trupelník
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Jižní část chráněného území
Jižní část chráněného území
Základní informace
Vyhlášení 1. srpna 2001
Vyhlásil Okresní úřad Teplice
Nadm. výška 265–356 m n. m.
Rozloha 13,83 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Teplice
Umístění Bílina, Hrobčice
Souřadnice
Trupelník
Trupelník
Další informace
Kód 2137
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Trupelník je přírodní rezervace ev. č. 2137 jihovýchodně od města Bílinaokrese Teplice. Péči o přírodní rezervaci zajišťuje Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Důvodem ochrany je významné paleontologické naleziště paleogenní diatomitové mikroflory a makroflory. Rozsáhlý zbytek teplomilných společenstev s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin (např. hlaváček jarní, len žlutý atp).

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Návrší Trupelníku tvoří relikt původně rozsáhlé vrstvy usazenin eocenního jezera, částečně překrytý lávovým čedičovým příkrovem. Vrchní část jezerních usazenin tvoří rozsivková zemina, která byla v minulém století předmětem těžby. Nejhlubší část vršku tvoří proterozoické ruly vystupující v malém výchozu na úpatí vrchu. Na tomto podloží je uložena asi 100 m mocná vrstva křídových mořských usazenin, jílovitých vápenců a slínovců, které vycházejí na povrch především na jihozápadním svahu.

Vrstva eocenních jezerních usazenin výše má mocnost cca 45 m. Na spodu ji tvoří jíly a tufity, výše přechází do rozsivkové zeminy. Silicifikovaná zemina se dá štípat na tenké destičky. Nejvyšší část profilu tvoří až desetimetrová čepička čedičového příkrovu. Na minerály není lokalita příliš hojná, nicméně na severním svahu byla v rozsivkových zeminách zjištěna strmá puklina, vyplněná krystaly sádrovce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]