Trupelník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Trupelník
Jižní část chráněného území
Datum vyhlášení 1. srpna 2001
Vyhlásil Okresní úřad Teplice
Kód ÚSOP 2137
Lokalita Bílina, Hrobčice
Výška 265–356 m n. m.
Výměra 15,33 ha
Seznam CHÚ v okrese Teplice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Trupelník
Trupelník
Přírodní rezervace v Česku

Trupelník je přírodní rezervace ev. č. 2137 jihovýchodně od města Bílinaokrese Teplice. Péči o přírodní rezervaci zajišťuje Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Důvodem ochrany je významné paleontologické naleziště paleogenní diatomitové mikroflory a makroflory. Rozsáhlý zbytek teplomilných společenstev s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin (např. hlaváček jarní, len žlutý atp).

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Návrší Trupelníku tvoří relikt původně rozsáhlé vrstvy usazenin eocenního jezera, částečně překrytý lávovým čedičovým příkrovem. Vrchní část jezerních usazenin tvoří rozsivková zemina, která byla v minulém století předmětem těžby. Nejhlubší část vršku tvoří proterozoické ruly vystupující v malém výchozu na úpatí vrchu. Na tomto podloží je uložena asi 100 m mocná vrstva křídových mořských usazenin, jílovitých vápenců a slínovců, které vycházejí na povrch především na jihozápadním svahu.

Vrstva eocenních jezerních usazenin výše má mocnost cca 45 m. Na spodu ji tvoří jíly a tufity, výše přechází do rozsivkové zeminy. Silicifikovaná zemina se dá štípat na tenké destičky. Nejvyšší část profilu tvoří až desetimetrová čepička čedičového příkrovu. Na minerály není lokalita příliš hojná, nicméně na severním svahu byla v rozsivkových zeminách zjištěna strmá puklina, vyplněná krystaly sádrovce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]