Přeskočit na obsah

Toy Story: Příběh hraček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Toy Story)
Toy Story: Příběh hraček
Základní informace
Původní názevToy Story
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka81 min
Žánryanimovaný
dobrodružný
komedie
rodinný
NámětJohn Lasseter
Pete Docter
Andrew Stanton
Joe Ranft
ScénářJoss Whedon
Andrew Stanton
Joel Cohen
Alec Sokolow
RežieJohn Lasseter
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleviz obsazení
ProdukceRalph Guggenheim
Bonnie Arnold
HudbaRandy Newman
StřihRobert Gordon
Lee Unkrich
Výroba a distribuce
Premiéra22. listopadu 1995
Produkční společnostiWalt Disney Pictures
Pixar Animation Studios
DistribuceBuena Vista Pictures
Rozpočet30 milionů $
Tržby362 milionů $
OceněníSpecial Achievement Academy Award (1995)
Annie Award for Music in a Feature Production (1996)
Annie Award for Best Production Design in an Animated Feature Production (1996)
Annie Award for Directing in a Feature Production (1996)
Annie Award for Best Animated Feature (1996)
… více na Wikidatech
Předchozí a následující díl
Toy Story 2: Příběh hraček
Toy Story: Příběh hraček na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Toy Story: Příběh hraček (v anglickém originále Toy Story) je americký animovaný film z roku 1995 režiséra Johna Lassetera, produkovaný společnostmi Walt Disney Pictures a Pixar Animation Studios. Jednalo se o vůbec první celovečerní snímek vyrobený kompletně pomocí počítačové animace. Film měl v USA premiéru 22. listopadu 1995, v Česku byl v kinech promítán od 11. dubna 1996.

V roce 1996 byl nominován na Oscara ve třech kategoriích (hudba pro muzikál nebo komedii, původní píseň, scénář)[1] a režisér John Lasseter obdržel speciální cenu za mimořádný příspěvek do kinematografie.[2] Roku 2005 byl snímek zařazen do amerického Národního filmového registru.[3]

Pokračování snímku Toy Story 2: Příběh hraček bylo uvedeno v roce 1999, další pokračování Toy Story 3: Příběh hraček mělo premiéru v roce 2010 a snímek Toy Story 4: Příběh hraček byl vydán v roce 2019.

Andy je malý chlapec, který si rád hraje se svými hračkami. Má panáčka s bramborovou hlavou, umělohmotného dinosaura Rexe, ale jeho neoblíbenější hračkou je figurka kovboje jménem Woody. Když Andy není ve svém pokoji, jeho hračky ožívají. Když se v domě chystá oslava dalších Andyho narozenin, hračky mají strach, že Andy dostane nějakou novou hračku, která zaujme jejich místo. Jako velké překvapení k těmto narozeninám Andy dostane figurku Buzze Rakeťáka, kterého si však ostatní hračky brzy oblíbí. Nemá ho rád jenom Woody, protože Buzz se místo něho stane Andyho nejoblíbenější hračkou. Buzz však neví, že je jenom hračka, myslí si, že je skutečný, a chce se vrátit na svoji planetu.

Woody Buzze ve vhodném okamžiku srazí z okna, čímž si ale znepřátelí ostatní hračky, které ho dokonce chtějí zabít. K tomu však nedojde, protože si Andy Woodyho vezme s sebou do restaurace. Cestou při zastávce na benzínové stanici se Woody pustí do Buzze, který před jejich odjezdem skočil na dodávku. Navzájem se srazí z dodávky a zatímco se perou, dodávka odjede. Buzz si stále neuvědomuje, že je jen hračka. Nechá se ale přesvědčit, aby vylezli na jiné auto, pomocí kterého se dostanou do restaurace za Andym. Buzz se stále chce vrátit na svoji planetu a vyšplhá na automat s hračkami. Když jde Woody za ním, obě hračky si vezme a odnese Sid, který bydlí v domě vedle Andyho a o kterém je známo, že hračky jen pro zábavu mučí a ničí. Odnese si je domů, kde Sid Woodymu popálí čelo. Obě hračky se v době Sidovy nepřítomnosti snaží z jeho domu uprchnout a při jejich pokusu je po domě honí Sidův pes Scud, který je trénovaný na ničení hraček. Buzz se také z televizní reklamy dozví, že je jen hračka. Je zdrcený a pokusí se jako blázen vyletět z okna, ale spadne a ulomí se mu jedna ruka. Woody se pokusí přejít do sousedního domu po drátech s vánočními světly, ale ostatní Andyho hračky světla shodí dolů, protože kovboje mezi sebou nechtějí. Sid si domů přinese raketu na odpálení, kterou připevní k Buzzovi a se kterou ho chce vypustit. Woody se o Buzze, který se stal jeho jediným kamarádem, bojí, přesvědčí Sidovy strašidelné hračky a spolu s nimi Buzze zachrání. Andyho rodina se ze sousedství stěhuje a Buzzovi a Woodymu se společně podaří dostat se na jejich stěhovací vůz, Woody znovu získá důvěru a přátelství ostatních hraček a všechny jsou šťastné v novém domě.

Tom Hanks Woody
Tim Allen Buzz Rakeťák (v originále Buzz Lightyear)
Don Rickles Pan Brambůrek (v originále Mr. Potato Head)
Jim Varney Jezevčík Slinky (v originále Slinky Dog)
Wallace Shawn Rex
John Ratzenberger Šunčík (v originále Hamm)
Annie Pottsová Pastýřka (v originále Bo Peep)
John Morris Andy Davis
Erik von Detten Sid Phillips
  1. Academy Awards, USA: Awards for 1996 [online]. Imdb.com [cit. 2014-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The 68th Academy Awards (1996) [online]. Oscars.org [cit. 2014-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. National Film Registry 2005 [online]. Loc.gov [cit. 2014-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]