Ponyo z útesu nad mořem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ponyo z útesu nad mořem
Původní název 崖の上のポニョ
Země Japonsko
Jazyk japonština
Délka 101 min
Žánry fantasy film
dětský film
dobrodružný film
Scénář Hajao Mijazaki
Režie Hajao Mijazaki
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Tomoko Yamaguchi
Kazushige Nagashima
Yūki Amami
George Tokoro
Rumi Hiiragi
… více na Wikidatech
Produkce Toshio Suzuki
Steve Alpert
Kathleen Kennedyová
Frank Marshall
Hudba Joe Hisaiši
Kamera Atsushi Okui
Střih Hajao Mijazaki
Takeshi Seyama
Výroba a distribuce
Premiéra 19. července 2008
16. září 2010 (Německo)
Studio Studio Ghibli
Distribuce Toho
Ocenění Japan Academy Prize for Animation of the Year (2009)
Ponyo z útesu nad mořem na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ponyo z útesu nad mořem (zkráceně Ponyo, je japonský animovaný film z roku 2008 z dílny Studio Ghibli. Režíroval ho Hajao Mijazaki. Fantasypříběh určený nejen pro dětského diváka se soustředí na rybku jménem Ponyo, která se skamarádí s 5-letým lidským chlapcem Sosuke a chce se stát lidským dívkou.

Film byl vydán v Japonsku 19. července, 2008, v USA a Kanadě 14. srpna 2009, av Británii 12. února 2010.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Rybka Polumi-Šarudin (anglicky Brunhilda) býva pod morom so svojimi sestrami a svojim otcom Fujimotom - vedcom a čarodejníkom. Jedného dňa sa jej podarí utiecť a vypláva na hladinu na chrbte medúzy ale kvôli množstvu odpadkov na plytčine skončí uväznená v sklenenom pohári. Nájde ju malý chlapec Sosuke, ktorý býva na útese nad morom. Keď sa ju pokúša dostať von z pohára poreže si prst. Rybka mu ranu oblíže a zahojí. Sosuke ju pomenuje Ponyo, sľúbi jej že ju bude ochraňovať a zoberie ju so sebou do škôlky. Medzitým sa Fujimoto a jeho vodný duch snažia Ponyo dostať naspäť. Keď sa im to nakoniec podarí Sosuke je z toho veľmi nešťastný.

Ponyo a Fujimoto sa hádajú a Ponyo povie že chce byť človek pretože sa zamilovala do Sosukeho. Vďaka jej mágií sa jej podarí nechať si narásť zvláštne nohy a ruky. Jej otec sa ju pomocou silnejšej mágie snaží zmeniť naspäť ale vďaka jej sestrám sa jej podarí spôsobiť chaos, úplne sa premení na človeka a vyvolá tsunami. Ponyo beží po tejto vlne a dostane sa k Sosukemu. U neho doma spoznáva rôzne ľudské veci. Sosukeho matka Lisa sa musí vrátiť do domova dôchodcov kde pracuje a nechá Sosukeho strážiť dom.

Ponyina matka sa v noci stretne s jej otcom a chce aby sa Ponyo stala človekom ak Sosuke dokáže že je čestný. Ak ale neuspeje Ponyo sa premení na morskú penu.

Ráno sa Sosuke a Ponyo zobudia a zistia že Lisa ešte nie je doma lebo všetky cesty sú zaplavené vodou. Ponyo zväčší hračkársku loď a vydajú sa ju hľadať. Cestou stretávajú mnohé ďalšie člny. Ponyo sa cestou unaví a vyčerpá svoje magické schopnosti. Kvôli tomu sa zmenší naspäť aj loďka ale stihnú sa dostať na breh. Nájdu prázdne Lisine auto a musia pokračovať v ceste peši. Ponyo je tak veľmi vyčerpaná že sa znova premení na rybu.

Lisa aj ostatní z domova sú v bezpečí vďaka Ponyinej matke. Fujimoto sa snaží Sosuke s Ponyo priviesť k nim ale oni mu neveria. Nakoniec sa mi to podarí a Sosuke sa konečne stretne s Lisou a Ponyinou matkou. Tu Sosuke preukáže svoju čestnosť tým, že prijme Ponyo takú aká je a ona sa môže stať človekom.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Režisér filmu Hajao Mijazaki řekl, že jeho inspiraci byla Malá mořská víla od Hanse Christiana Andersena.

Mijazaki byl sám zapojen do ručně kreslené animace filmu. Rád kreslil moře a vlny sám a užíval si experimentování s tím jak vyjádřit tuto důležitou část filmu. Tato detailní kresba vyústila do 170 000 samostatných obrázků do filmu.

Jméno Ponyo je onomatopoa založena na Mijazakiho představě měkkého pisklavý zvuku, který její tělo vydává po dotyku.

Přímořská vesnička, kde se příběh odehrává je inspirována skutečným městem Tomonoura v národním parku Setonaikai v Japonsku, kde byl Mijazaki v roce 2005.

Některé části příběhu a i hudba byly ovlivněny operou Richarda Wagnera - Die Walküre.

Postava Sosuke je založena na Mijazakiovom synovi Gorovi Mijazaki když měl pět let.

Mijazaki chtěl, aby jeho další film byl Ponyo z útesu nad mořem 2, ale producent Toshio Suzuki ho přesvědčil, aby udělal The Wind Rises (Zvedá se vítr).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ponyo z útesu nad morom na slovenské Wikipedii.