Torquemada (Hugo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Torquemada
Torquemada vyžaduje vyhnání Židů ze Španělska, obraz Emilia Saly
Torquemada vyžaduje vyhnání Židů ze Španělska, obraz Emilia Saly
Autor Victor Hugo
Původní název Torquemada
Překladatel Jan Žeranovský
Země Francie
Jazyk francouzština
Žánr romantická divadelní hra
Datum vydání 1882 (napsáno již roku 1869 v exilu)
Česky vydáno 1902
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Torquemada je romantická antiklerikální divadelní hra francouzského prozaika, dramatika a básníka Victora Huga. Námětem hry je španělská inkvizice a její náboženský fanatismus ztělesněný velkým inkvizitorem Tomásem de Torquemadou. Hugo přistoupil k napsání hry po dlouhém studiu historických pramenů a dokončil jí v červnu roku 1869 v exilu na ostrově Guernsey. Díky zákazu mohl Hugo hru vydat až roku 1882.[1][2]

Vydání hry způsobilo velký rozruch a výrazně protichůdnou a velmi ostrou diskuzi. Katolická církev proti hře silně protestovala jako proti pomluvě papežství a španělské monarchie a o Hugovi hovořili jako o odpadlíkovi a sprosťákovi. Demokratický tisk naopak považoval tuto hru za vrchol Hugova dramatického díla s formálně dokonalým veršem a se skvělým vystižením psychologie náboženského fanatismu.[2] Hugovo pojetí grotesknosti a protikladů vyznívá v této hře mimořádně hrůzně. Obrovité a úděsné symboly monarchie a katolické církve se dostávají ve hře do kontrastu s postavami mladých milenců, kteří představují čisté, přirozené lidství. Samotný Torquemada, představující až ďábelské zlo, je konfrontován se svatým Františkem z Pauly, který se k věřícím chová s láskou a pochopením.[1]

Pro svůj antiklerikalismus nebyla hra na francouzských jevištích dlouho uváděna i ve dvacátém století.[1]

Obsah hry[editovat | editovat zdroj]

Hra se odehrává koncem 15. století ve Španělsku za vlády Ferdinanda Aragonského a Isabely Kastilské. Fanatický dominikánský mnich Torquemada, jehož cílem je spasit lidi tím, že je bude upalovat na hranici, je jako kacíř odsouzen k smrti a pohřben za živa v kobce. Dvojice mladých nevinných milenců, don Sancho de Salinas a doňa Rosa de Orthez. jej náhodou zachrání, když se jim podaří pomocí železného kříže, který Sancho vytrhne z blízkého hrobu, odvalit kámen zakrývající vchod do kobky.

Torquemada odejde do Říma a u bezbožného a cynického papeže Alexandra VI. Borgii dosáhne zrušení církevního rozsudku a získá od něj příkaz, aby se vrátil do Španělska a docílil tam vyhnání Židů. Díky lhostejností španělshého královského páru dosáhne Torquemada toho, že se stane velkým inkvizitorem a pod jeho vedením dochází k hrůzným inkvizičním procesům.

Mezitím se král Ferdinand zamiluje do doni Rosy a chce oba milence rozdělit. Oba proto hledají úkryt u Torquemady, kterého zachránili před smrtí. Když mu vypráví, jak vypáčili křížem kamenné víko jeho hrobky, je Torquemada zděšen tímto podle něho neuvěřitelným rouháním a předá je inkvizičnímu soudu, kde je čeká rozsudek smrti upálením.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

České inscenace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Jan O. Fischer a kol.: Dějiny francouzské literatury 19. a 20. století I., Academia, Praha 1966, str. 257.
  2. a b Victor Hugo: Dramata, SNKLU, Praha 1964, doslov Vladimíra Bretta, str. 547-548.
  3. a b Marie Voždová, Jiří Špička: Francouzská a italská dramatická tvorba na moravských a slezských divadelních scénách, Univerzita Palackého, Olomouc 2007, str. 215-216.
  4. Klicperovo divadlo - archiv inscenací

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]