Přeskočit na obsah

Dělníci moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dělníci moře
Ilustrace Françoise Chifflarta k románu z roku 1883.
Ilustrace Françoise Chifflarta k románu
z roku 1883.
AutorVictor Hugo
Původní názevLes Travailleurs de la Mer
PřekladatelFrantišek Václav Krejčí
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
Žánrromantický román
Datum vydání1866
Česky vydáno1903
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dělníci moře (francouzsky Les Travailleurs de la mer) je román francouzského básníka, dramatika a prozaika Victora Huga z prostředí rybářské vesničky na ostrově Guernsey u Lamanšského průlivu. V díle je zachycen život ostrovní komunity, mimo jiné také jaký na něj má vliv industrializace.[1]

Hugo dílo dedikoval právě ostrovu Guernsey, kde strávil 15 let vyhnanství. Dílo bylo poprvé vydáno v roce 1866.

Příběh pojednává o muži z ostrova Guernsey jménem Gilliatt, který je vyděděncem společnosti. Zamiluje se do krásné Déruchetty, neteře místního bohatého majitele parníku, pana Lethierryho. Když se Lethierryho parník rozbije o útes Rouches Douvres, Déruchetta se zaváže vzít si toho, kdo z lodi zachrání potopený parní motor. Gilliatt se horlivě nabídne a příběh pak popisuje jeho fyzické zkoušky (kam patří například souboj s chobotnicí), stejně jako nezasloužené odsuzování jeho sousedy.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Chobotnice, se kterou v díle svede hlavní hrdina boj, kresba Victora Huga

Na ostrov Guernsey přijede žena se svým synem Gilliattem a koupí dům, v němž má prý strašit. Matka zemře, ale její chlapec roste a stane se z něj výborný námořník. Lidé jej pak považují za čaroděje a podezírají ho ze spojení s ďáblem.

Gilliatt, ilustrace Françoise Chifflarta k románu z roku 1883.
Déruchetta, ilustrace Françoise Chifflarta k románu z roku 1883.

V Guernsey se svou neteří Déruchettou také žije Mess Lethierry – bývalý námořník a majitel prvního parníku (jménem Duranda) na ostrově. Jednoho dne po cestě do kostela Déruchetta spatří Gilliatta, a tak do sněhu napíše jeho jméno. Když to Gilliatt uvidí, do půvabné Déruchetty se zamiluje.

Clubin, který je kapitánem na Durandě, zosnuje plán k rozbití parníku o útes a následnému úniku na lodi Tamaulipas – lodi španělských pašeráků. Seznámí se s Rantainem, podvodníkem, který před lety okradl pana Lethierryho o velkou sumu peněz, a peníze mu uloupí.

V husté mlze pluje Clubin s lodí k útesu Hanois do míst, kde by mohl po nárazu doplavat ke břehu a uniknout na pašerácké lodi, zatímco by jej obyvatelé ostrova považovali za mrtvého. V mlze se však splete a namísto toho s lodí přijede k útesu Douvres, který je na půli cesty mezi Guernsey a Francií. Na lodi je osamocen, dostane strach, načež skočí do vody pro nůž, ale je za nohu stažen ke dnu.

O ztroskotání Durandy se dozví všichni obyvatelé Guernsey. Pan Lethierry je zoufalý, chce z lodi získat zpět alespoň parní motor. Jeho neteř slíbí, že se provdá za toho, kdo motor zachrání, a pan Lethierry všechny zapřisáhne, že se za nikoho jiného neprovdá. Gilliatt okamžitě souhlasí a vydá se na obtížnou výpravu, kde se potýká s hladem, žízní a zimou, aby motor z lodi zachránil. Dostane se také do boje s obří chobotnicí, při němž objeví Clubinovu kostru a ukradené bohatství.

Gilliatt nakonec uspěje a motor vděčnému panu Lethierrymu vrátí. Mess Lethierry je pak připraven splnit svůj a neteřin slib. Gilliatt ovšem sňatek s Déruchettou odmítne, protože ví, že ji již o ruku požádal mladý kněz Ebenezer Caudry, který nedávno přibyl na ostrov. Narychlo jim zorganizuje svatbu a pomůže jim odjet na lodi Cashmere. Sám potom se všemi svými rozplynutými sny odejde na kus skály v moři, kde jej při pozorování za horizontem mizící lodi Cashmere pohltí přílivová vlna.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Gilliatt – mladý rybář a dobrý námořník, ale vyděděnec společnosti. Obyvatelé ostrova jej nemají rádi, protože jej podezírají ze spojení s nadpřirozenými silami. Je obětavý, pro místní obyvatele vykoná mnoho dobrého (například opraví studnu), nadále jím však všichni nezaslouženě opovrhují. Je zamilovaný do Déruchetty, a tak se dobrovolně nabídne k záchraně motoru z potopeného parníku. Po návratu však zjistí, že Dérucheta miluje jiného muže. Zachová se velmi obětavě – Déruchettině sňatku požehná. Nakonec odejde rozjímat na skalisko v moři, kde jej pohltí vlny.
  • Déruchetta – krásná, milá a bohatá místní dívka, neteř majitele parníku Messe Lethierryho.
  • Messe Lethierry – bohatý pán a majitel parníku Duranda. Je starý a zesláblý, své bohatství nabyl těžkou prací. Když se dozví o nehodě, která postihne jeho parník, je na pokraji zhroucení. Napadne jej však, že pokud by se podařilo z lodi zachránit alespoň motor, mohl by postavit novou. Pro své stáří se však k cestě neodhodlá.
  • Clubin – Lethierryho společník. Všemi je považován za svědomitého a poctivého člověka, ve skutečnosti je však velmi chamtivý a zlomyslný – úmyslně ztroskotá s Durandou, aby mohl nepozorovaně uprchnout s bohatstvím, které nakradl. To se mu však nepovede, neboť je stažen chobotnicí do hlubin moře.
  • Ebenezer Caudry – duchovní anglikánské církve, uzavře sňatek s Déruchettou.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Toilers of the Sea na anglické Wikipedii.

  1. Slovník francouzsky píšících spisovatelů, Libri, Praha 2002, str. 356-360.
  2. Toilers of the Sea (1914) - IMDB
  3. Toilers of the Sea (1915) - IMDB
  4. Ciné-Ressources
  5. Sea Devils (1953) - IMDB

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]