Maison de Victor Hugo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maison de Victor Hugo

Hôtel de Rohan-Guémené
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa 6, Place des Vosges, 75004 Paris
Založeno 1903
Zeměpisné souřadnice
Maison de Victor Hugo
Red pog.svg
Maison de Victor Hugo
Webové stránky

Maison de Victor Hugo (Dům Victora Huga) je muzeum v Paříži. Nachází se ve 4. obvodu na Place des Vosges č. 6 v paláci Hôtel de Rohan-Guémené. Muzeum s plochou 260 m2 je věnováno životu a dílu Victora Huga, který zde žil v letech 1832-1848. Muzeum spravuje město Paříž. Vstupné do stálé expozice se neplatí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1832 se Victor Hugo s rodinou odstěhoval z Rue Jean-Goujon a pronajal si byt ve druhém patře v paláci Hôtel de Rohan-Guémené. Během 16 let, které zde žil, zde přijímal přátele jako byli Alphonse de Lamartine, Alfred de Vigny, Alexandre Dumas, Honoré de Balzac, Prosper Mérimée nebo Charles Augustin Sainte-Beuve.

Ve své pracovně napsal značnou část svých zásadních děl: Lukrecia Borgia, Purkrabí, Ruy Blas, Marie Tudorovna, Zpěvy soumraku, Vnitřní hlasy, Paprsky a stíny, velkou část Bídníků, začátek Legendy věků a Kontemplací. Během svého pobytu v tomto domě byl zvolen do Francouzské akademie, jmenován francouzským pairem a poslancem za Paříž.

Poté, co se v roce 1848 odstěhoval, prošel byt různými změnami, které nedovolují přesněji rekonstruovat původní vzhled. Byla odstraněna chodba a balkon, i když plocha bytu zůstala zachována. Rovněž prodej majetku rodiny v dražbě v roce 1852 neumožňuje věrně rekonstruovat vybavení. V roce 1873 získalo část paláce město Paříž a spisovatel a vykonavatel Hugovy pozůstalosti Paul Meurice věnoval darem vybavení a inicioval zřízení spisovatelova muzea v roce 1902 u příležitosti výročí jeho 100. narození. Muzeum bylo pro veřejnost otevřeno 30. června 1903.

Čínský salón

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Muzeum představuje spisovatelův byt ve druhém patře a několik výstavních sálů v prvním patře. Byt má sedm místností, které postupně představují spisovatelův život před exilem, během exilu a po něm. Předpokoj představuje jeho dětství, první roky manželství s Adèle Foucher, červený salón ukazuje jeho pobyt v tomto paláci pomocí obrazů a různých dokumentů doplněné Hugovou bustou sochaře Davida d'Angerse.

Čínský salón a dva následující pokoje představují exil v letech 1852-1870. jeden z pokojů ukazuje pobyt na Guernsey a mnoho fotografií, které pořídil jeho syn Charles Hugo a Auguste Vacquerie během jeho exilu na Jersey v letech 1852-1855.

Předposlední místnost ukazuje návrat rodiny do Paříže v roce 1870 a poslední roky spisovatelova života v jeho bytě na Avenue d'Eylau, kde bydlel od roku 1878. Zde je umístěn původní nábytek. Poslední sál byl postaven do podoby úmrtního pokoje roku 1885 na Avenue d'Eylau.

Místnosti v prvním patře pravidelně nabízejí dočasné výstavy a obměňuje se zde 600 výkresů ze 3000, které Hugo za svého života vytvořil. Představují architektonické prvky a náměty moře.

V přízemí se nachází kabinet rytin a knihovna obsahující 11 000 tisků o životě a díle Victora Huga, které jsou otevřeny pro vědeckou veřejnost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maison de Victor Hugo na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]