Tobská katastrofa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ilustrace erupce Toby

Přibližně před 74 000 roky došlo v Indonésii na ostrově Sumatra ke gigantické erupci supervulkánu Toba, která se stala jednou z nejničivějších přírodních katastrof, kterou lze doložit. Množství vyvržené horniny činilo kolem 2800 km³, současně bylo vyvrženo okolo 3300 megatun aerosolu kyseliny sírové[1] do stratosféry, což mohlo způsobit zkázu globálních rozměrů a poslední větší globální vymírání.[2] Některé archeologické nálezy tomu nenasvědčují.[3]

Erupce[editovat | editovat zdroj]

Erupce supervulkánu Toba byla nejsilnější erupcí za posledních 27 milionů let.[zdroj?] Tato erupce byla o to dramatičtější pro život na zemi, že nastala v probíhající poslední době ledové a způsobila další zhoršení klimatických podmínek. Celosvětově se dočasně ochladilo až o 5 °C a výrazně začaly růst polární ledovce, což způsobilo výrazné ochlazení zejména v oblastech větších severních šířek. Nicméně některé numerické modely naznačují, že exploze mohla způsobit globální pokles teploty o 5 až 15 °C a navození stavu podobného nukleární zimě.[1] Bill Rose a Craig Chesner z Michiganské technologické univerzity vyvodili, že celkové množství vyvrženého materiálu bylo asi 2 800 km³ - zhruba 2000 km³ teklo v podobě lávy po povrchu, a kolem 800 km³, spadlo jako sopečný popel, zejména západním směrem od vulkánu. Pyroklastické proudy z erupce dosáhly vzdálenosti až 200 km od vulkánu a úplně zničily oblast 20 000 km² (čtvrtina území České republiky).

Jižní Asie se pokryla 15 cm vrstvou popela, což mělo nedozírné následky pro faunu a floru.[4] Území přilehlé k Tobě, sahající na západ k Indii a na východ k Malajsii, bylo v okruhu cca 1 000 km místy pokryto popelem do výšky 6 až 9 m. Dále bylo vyvrženo přibližně 6 000 milionů tun oxidu siřičitého, který se v oblacích proměnil na kyselinu siřičitou v množství přibližně 10 000 milionů tun, což způsobilo velmi silné kyselé deště po celé planetě, decimující vše živé.

Po dva týdny trvající sopečné erupci nastala stovky let trvající sopečná zima. Pro většinu živočišných a rostlinných druhů v jihovýchodní Asii znamenala erupce Toby rychlé vymření. Následné globální hromadné vymírání je posledním větším vymíráním zaznamenaným v historii planety. Podle starší teorie do té doby slibně se rozvíjející lidský druh byl zdecimován na posledních 5000 až 10 000 jedinců.[5] Na druhou stranu přežili jen ti nejsilnější a přeživší jedinci byli výbornou genetickou základnou pro nové rozšíření lidské rasy. Některé studie toto však popírají, podle Michaela Petraglii z Cambridgské univerzity nálezy kamenných nástrojů v Indii dokládají, že život lidí nebyl erupcí narušen.[6][7] Klima planety se brzy začalo vracet do normálu. Příznivý vývoj byl ale přerušen před asi 26 tisíci lety výbuchem dalšího supervulkánu (Oruanui na Novém Zélandu), což vedlo k opětovnému ochlazení a prodloužení posledního glaciálu do doby před 12 tisíci lety.

Toba v současnosti[editovat | editovat zdroj]

Celá kaldera se vlivem erupce propadla a na jejím místě vzniklo velké jezero, které nese název Toba a podle kterého je supervulkán pojmenován. Jde o největší jezero na ostrově a vůbec největší sopečné kráterové jezero na Zemi. Má rozlohu 1130 km². Je 100 km dlouhé a 30 km široké. Dosahuje maximální hloubky 529 m. Objem vody činí 240 km³. Leží v nadmořské výšce 911 m.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PARFITT, Elisabeth A.; WILSON, Lionel. Fundamentals of Physical Volcanology. [s.l.]: Blackwell Publishing company, 2009. ISBN 978-0-63205443-5. Kapitola Volcanoes and climate: Satellite monitoring of climate change after volcanic eruptions, s. 185. (anglicky) 
  2. http://www.smisene.webzdarma.cz/view.php?cisloclanku=2009010003
  3. https://www.newscientist.com/article/dn23458-supervolcano-eruptions-may-not-be-so-deadly-after-all/ - Supervolcano eruptions may not be so deadly after all
  4. http://www.osel.cz/tisk.php?clanek=4783
  5. Supervolcanoes. www.bbc.co.uk [online]. BBC - Science & Nature - Horizon, 2000 [cit. 2017-12-31]. Dostupné online. 
  6. http://johnhawks.net/weblog/reviews/archaeology/middle/petraglia_toba_india_continuity_2007.html - At last, the death of the Toba bottleneck
  7. SANDERSON, Katharine. Super-eruption: no problem. Nature.com [online]. 2007-07-05. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]