Titi rezavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTiti rezavý
alternativní popis obrázku chybí
Titiové rezaví v Zoo Berlín
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Podřádopice (Anthropoidea)
Nadčeleďploskonosí (Ceboidea)
Čeleďchvostanovití (Pitheciidae)
Rodtiti (Callicebus)
Binomické jméno
Callicebus moloch
(Hoffmannsegg, 1807)
rozšíření titiho rezavého
rozšíření titiho rezavého
rozšíření titiho rezavého
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Titi rezavý (Callicebus moloch), známý též pod názvem vdovka ryšavá, je malý primát z čeledi chvostanovitých (Pitheciidae) obývající husté tropické pralesy a houštiny poblíž řeky Amazonky a Orinoka ve střední Brazílii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je 27–43 cm dlouhý, váží kolem 0,7 až 1 kg a jeho ovíjivý ocas měří 35–55 cm. Stejně jako ostatní titiové má zavalitou postavu a hustou srst, která je na hřbetě většinou skvrnitě hnědá a na břišní straně těla je zbarvena do rezava. Objevují se však i jedinci ze stejně zbarvenou srstí po celém těle. Dále má černou obličejovou masku, zadní končetiny delší než přední a ušní boltce téměř zcela skryté v dlouhé srsti.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Je aktivní ve dne a žije v menších skupinách tvořených jedním samcem, samicí a jejich mláďaty. Titi rezavý je silně teritoriální a jeden pár si hájí velké území o rozloze 6–12 hektarů. Za potravou, kterou tvoří především ovoce, listy, květy, stonky, drobný hmyz nebo ptačí vejce, se vydává brzy ráno a zbytek dne tráví většinou odpočinkem nebo klidnějším pohybem. Často můžeme vidět pár se vzájemně propletenými ocasy, čímž si upevňují rodinné a vzájemné svazky. Je to velice hlasitý primát, který se dorozumívá pronikavými pokřiky.

Samice rodí většinou jedno mládě po 160 denní březosti, které je odstaveno ve věku 8 měsíců.

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako většina obyvatel tropického pralesa je nejvíce ohrožován ztrátou přirozeného biomu. V Červeném seznamu IUCN je zařazen v kategorii málo dotčených druhů (Least Concern), v CITES v příloze II.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]