Teologie těla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Teologie těla (Jan Pavel II.))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Teologie těla je knižně vydaný soubor katechezí papeže Jana Pavla II. z generálních audiencí z let 19791984. Jejím námětem je teologický význam lidského těla, sexualita, manželství a odpovědné rodičovství. Rozvíjí tak dále myšlenky obsažené v encyklice Humanae vitae papeže Pavla VI.

Teologie těla je považována za jedno z nejzásadnějších teologických děl Jana Pavla II. Jeho životopisec George Weigel ji nazval „teologickou časovanou bombou“ a „jednou z nejsmělejších rekonfigurací katolické teologie posledních století“.[1]

Jelikož samotné dílo Jana Pavla II. je poměrně obtížné na pochopení, existují také knihy, které mají její obsah zjednodušit, zprostředkovat široké veřejnosti a poskytnout stručný úvod do problematiky. Jednou z nejuznávanějších, která rovněž vyšla česky, je Westova Teologie těla pro začátečníky.

České vydání[editovat | editovat zdroj]

Česky kniha vyšla třikrát v letech 20052006, s podporou Sekce pro mládež České biskupské konference ji vydalo nakladatelství Paulínky (potřetí v rozšířeném vydání, které je dále popisováno). Hlavním překladatelem byl Josef Koláček, na překladu se však podílela celá řada dalších teologů.[2] Celkovou obsahovou a terminologickou korekturu provedl Karel Skočovský, který též připojil stručný úvod do knihy a její organizace.[3] Krátký úvod ke knize sepsal i kardinál Špidlík.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. George Weigel: Witness to Hope
  2. Překladatelé: Josef Koláček (hlavní překladatel), Anna Pukowiecová (organizace překladů), Stanislav Přibyl, Štěpán Hadač, Jiří Dvořáček, Pavla Hlavsová a Marek Kozák; viz Jan Pavel II.: Teologie těla, nakladatelství Paulínky, Praha 2006 (3. rozšířené vydání), ISBN 80-86025-99-3 (str. 599)
  3. úvod viz Jan Pavel II.: Teologie těla, nakladatelství Paulínky, Praha 2006 (3. rozšířené vydání), ISBN 80-86025-99-3 (str. 11–19); upravená verze je dostupná na stránkách nakl. Paulínky: http://teologietela.paulinky.cz/Teologie-tela/Teologie-tela-historie-a-strucny-prehled (navštíveno 30. 5. 2017)
  4. viz Jan Pavel II.: Teologie těla, nakladatelství Paulínky, Praha 2006 (3. rozšířené vydání), ISBN 80-86025-99-3 (str. 7–9)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]