Encyklika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Encyklika je papežský okružní list adresovaný původně biskupům, dnes zpravidla i kněžím a věřícím na celém světě. Slovo encyklika pochází z latinského encyclia (z řečtiny „en kyklo, ἐν κύκλῳ“), což znamenalo obecný nebo obíhající. Stejný základ má i slovo encyklopedia. Obsah encykliky vychází z priorit daného papeže, který pro svá prohlášení může využít různou formu, od nejsilnější konstituce, encykliku, pastýřský list až po kázání (homilii).

Název encykliky zpravidla je složen z prvních slov jejího znění. Adresáty mohou být všichni biskupové nebo jen někteří (např. biskupové a věřící Španělska [1])

Encyklika obsahuje poučení papeže o církevních zásadách v závažných otázkách víry a mravů, někdy se týká stavu církve, např. perzekuce církve v Mexiku v Iniquis afflictisque nebo ve Španělsku v Dilectissima nobis anebo se týká akceptace nebo odmítnutí nějakého společenského jevu např. odsouzení komunismu v Qui pluribus. Některé encykliky pouze připomínají předchozí vyhlášení nebo události (1100. výročí od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje v Slavorum apostoli.) Každá má dané určité téma, papež obvykle během svého působení vydá encyklik několik. Rozšířenost a počet encyklik mezi řadovými věřícími prudce vzrostla za papeže Jana Pavla II.

Encykliky byly výjimečně vydány i v anglikánské církvi [2] a pravoslavné [3] jako odpovědi na encykliky papežské.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.vatican.va/holy_father/pius_xi/encyclicals/documents/hf_p-xi_enc_03061933_dilectissima-nobis_en.html
  2. http://www.ucl.ac.uk/~ucgbmxd/saepius.htm
  3. http://www.fordham.edu/halsall/mod/1848orthodoxencyclical.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]