Světová rada církví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Světová rada církví (SRC), anglicky World Council of Churches, je mezinárodní mezicírkevní organizace, jejímiž členy je většina hlavních křesťanských církví, nikoliv ovšem římskokatolická církev, která vysílá na její jednání oficiální pozorovatele.[1] Vznikla v rámci ekumenického hnutí a sama se vymezuje takto: „Světová rada církví je společenství církví, které vyznávají Pána Ježíše Krista jako Boha a Spasitele, a proto společně usilují o slávu jediného Boha, Otce, Syna a Ducha svatého.“[2]

Hlavní údaje[editovat | editovat zdroj]

SRC byla založena 23. srpna 1948 na svém prvním shromáždění v Amsterdamu. V současné době sdružuje 348 církví z více než 120 států světa. To je většina anglikánských, protestanských, pravoslavných a starokatolických církvi, pokud mají více než 50 tisíc věřících. Menší církve mohou být členy bez hlasovacího práva. Sídlo SRC je v Ženevě ve Švýcarsku. Nejvyšším orgánem SRC je valné shromáždění, které se schází jednou za 7 let a je složeno z delegátů všech církví.

Programové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Stálé programové skupiny SRC jsou: Diakonie a Solidarita (podpora církví a organizací, které se snaží pomáhat utlačovaným lidem), Víra a Řád (podpora církve která se snaží nalézt shodu s jinou církví), Mezinárodní vztahy, Mír a Lidská bezpečnost (předává informace o mezinárodních vztazích, konfliktech a problémech), Spravedlnost, Mír a Stvoření (monitoruje dodržování míru a spravedlnosti ve světě, prosazuje věci jako mír a solidarita k mladým lidem a k ženám), Misie a Ekumenický rozvoj (sdílení si zkušeností členských církví v různém kulturním a sociálně ekonomickém prostředí)

Každé desetiletí vyhlašuje SRC speciální program. V současné době to je Dekáda proti násilí. V rámci programu jsou připravována různá setkání, semináře a kampaně.

V České republice[editovat | editovat zdroj]

Členy SRC jsou čtyři církve z České republiky: Církev československá husitská, Českobratrská církev evangelická, Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku a Slezská církev evangelická augsburského vyznání. Ekumenická rada církví v ČR, jako i další národní a regionální organizace, je přidruženou organizací, která udržuje se SRC velmi dobré kontakty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cross & Livingstone The Oxford Dictionary of the Christian Church OUP(1974) art.
  2. World Council of Churches: Who are we?

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]