Susak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Susak
Susak Village.jpg
Susak
Susak
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled z ulice na město
Pláž

Susak (ital.: Sansego, německy a francouzsky: Sansig) je malý ostrov na severním pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku. Jméno Sansego pochází z řeckého slova Sansegus, což znamená oregano, které na ostrově hojně roste. Zbytky původní populace na ostrově dosud žijí, ale stále více se ostrov stává oblíbenou turistickou destinací – zejména v letních měsících. Mnoho lidí ze Susaku žije ve Spojených státech.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Situován v Kvarnerském zálivu a jihovýchodně od Istrijského poloostrova, chorvatský ostrov Susak se nachází 7,4 km jihozápadně od ostrova Lošinj, 10 km jižně od ostrovaUnije a 120 km východně od italského pobřeží. Susak je asi 3 km dlouhý a 1,5 km široký, s rozlohou přibližně 3,8 čtverečních kilometrů. Nejvyšším bodem na Susaku je Garba, s výškou je 98 metrů nad hladinou moře.

Ostrov je geologicky odlišný od ostatních jadranských ostrovů v tom, že je většinou tvořen jemným pískem na vápencovém skalním podloží. Jak se písek dostal na ostrov není zatím vědcům jasné. Zatímco někteří spekulují, že Susak vznikl ze sedimentů řeky Pád během poslední doby ledové, které se dostaly na povrch tektonickou aktivitou, jiní věří, že písek je navátý. Vzhledem k porézní půdě nejsou na ostrově žádné stálé vodní toky, ani jiné vodní útvary.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Susaku je bohatým, ale nejasným příběhem. Bohužel málo z toho, co se dělo před 20. stoletím, je známo. Je to důsledek tří faktorů. Za prvé, jen málo obyvatel Susaku před 20. stoletím mělo formální vzdělání. Před masivním exodem mimo ostrov po druhé světové válce bylo vzácné najít obyvatele, který dokončil ekvivalent prvního stupně základní školy. Za druhé, většina z historie ostrova nebyla písemně zaznamenána – je známa jen z ústního podání. A za třetí – historie ostrova byla důsledně manipulována, potlačována a ovlivňována jeho dobovými vládci. Příkladem toho je třeba jméno ostrova, které se měnilo přinejmenším třikrát (Sansagus, Sansego a Susak).

Jídlo[editovat | editovat zdroj]

Kuchyně Susaku kombinuje jedinečnou směs italské, chorvatské, rakouské a středomořské kuchyně. Mořské plody – zejména ryby, jako jsou sardinky, makrely a groupery – jsou populární zejména pro svou snadnou dostupnost. Jehněčí a vepřové maso připravené na otevřeném ohni je také populární, ale je většinou vyhrazeno pro zvláštní příležitosti.

Jako dezert si obyvatelé Susaku užívají palačinky plněné marmeládou nebo ovocem, štrůdl nebo losi, smažené pečivo s moukou a sypané práškovým cukrem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Susak na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]