Susak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Susak
Susak Village.jpg
Susak
Susak
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled z ulice na město
Pláž

Susak (ital. : Sansego, německy a francouzsky : Sansig) je malý ostrov na severním pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku. Jméno Sansego pochází z řeckého slova Sansegus, což znamená oregano, které na ostrově hojně roste. Malé procento domorodců stále žije na ostrově, která se stále více stává oblíbenou turistickou destinací – zejména v letních měsících. Mnoho lidí ze Susaku žije ve Spojených státech.[zdroj?]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Nachází se v Kvarnerském zálivu a jihovýchodně od Istrijského poloostrova. Chorvatský ostrov Susak je 7,4 km jihozápadně od ostrova Lošinj, 10 km jižně od ostrova z Unije a 120 km východně od italského pobřeží. Susak je asi 3 km dlouhý a 1,5 km široký a pokrývá oblast přibližně 3,8 čtverečních kilometrů. Nejvyšší bod na Susaku je Garba. Její výška je 85 metrů nad hladinou moře.

Ostrov je geologicky odlišný od ostatních jadranských ostrovů v tom, že je většinou tvořen jemným pískem položeným na vápencovém skalním podloží. Způsob, jakým se objevil písek na ostrově nebyl zcela vyřešen. Zatímco, někteří vědci[kdo?] spekulují, že Susak vznikl v důsledku usazenin sedimentu z řeky Pád , během poslední doby ledové, které vzrostla nad povrchem tektonickou aktivitou. Jiní věří, že Susakův písek je eolitického původu. Vzhledem k porézní půdě nejsou na ostrově žádné stálé vodní toky ani jiné vodní útvary.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Susaku je bohatým a komplexním příběhem. Bohužel málo z toho před 20. stoletím je známo. Je to důsledek především tří faktorů. Za prvé, jen málo obyvatel Susaku před 20. stoletím mělo formální vzdělání. Před masivním exodem mimo ostrov po druhé světové válce[1] bylo vzácné najít obyvatele, který dokončil ekvivalent třídy školy. Další většina z historie ostrova nebyla zaznamenána – byla předávána ústně. Konečně a pravděpodobně nejvíce převládající historie ostrova byla důsledně manipulována, potlačena a ovlivňována těmi, kdo byli jeho současní vládci. Jméno ostrova se měnilo přinejmenším třikrát (Sansagus, Sansego a Susak).

Jídlo[editovat | editovat zdroj]

Kuchyně Susaku kombinuje jedinečnou směs italské, chorvatské, rakouské a středomořské kuchyně. Mořské plody – zejména ryby, jako jsou sardinky, makrely a groupery. Jehněčí a vepřové maso vařené na otevřeném ohni je také populární, ale jsou obecné vyhrazeny pro zvláštní příležitosti. Jako dezert si obyvatelé Susaku užívají palačinky plněné marmeládou nebo ovocem, štrůdl nebo losi, smažené pečivo s moukou a sypané práškovým cukrem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOYLE, David. Druhá světová válka ve fotografiích. Čestlice