Přeskočit na obsah

Strozziové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Strozziové
Erb Strozziů
ZeměFlorentská republikaFlorentská republika Florentská republika, Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie, České královstvíČeské království České království
Rok založení13. století
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strozziové (italsky Strozzi) je italský šlechtický rod původem z Florencie.

Pomník generála Petra Strozziho u Invalidovny v pražském Karlíně. (Autor Mořic Černil)

Rod Strozziů je doložený již ve 13. století. Původně zbohatli jako bankéři a patřili k předním patricijským rodům svého města. Zastávali významné funkce (včetně gonfalonierů) a soupeřili o moc s Mediceji, kterým ovšem v 15. století podlehli.

Rod v Čechách

[editovat | editovat zdroj]

Do českých zemí přišli Strozziové během třicetileté války, kdy získali konfiskované statky. Jakub (Giacomo) Strozzi dosáhl hodnosti polního podmaršálka a sloužil jako komoří císaře Ferdinanda II. 25. února 1634 dostal od císaře panství Hořice a statek v Třebověticích za zásluhy v boji. Panovník se tak rozhodl po smrti předchozího hořického pána, frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna.

Petr Strozzi

[editovat | editovat zdroj]

Významný byl rovněž Jakubův syn a dědic, diplomat a voják Petr Strozzi. Ten ve službách císaře Ferdinanda III. získal postupně hodnost generála a podmaršálka. Padl roku 1664 v bitvě s Turky. Ve své závěti ze 3. srpna 1658 ustanovil založení vojenské invalidní nadace Petra hraběte Strozziho. V Hořicích u Jičína měl být vybudován ústav pro válečné invalidy. Budova Invalidovny však byla nakonec postavena roku 1735 na podnět císaře Karla VI. v pražském Karlíně podle plánů vídeňského architekta Josefa Emanuela Fischera z Erlachu, projekt pak zrealizoval pražský stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer.

Význační členové rodu

[editovat | editovat zdroj]
Hrabě Petr Strozzi (1626–1664)


Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]