Přeskočit na obsah

Stray Cats

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stray Cats
Základní informace
PůvodUSA New York, Spojené státy americké
ŽánryRockabilly
Rock & roll
Jazz rock
Aktivní roky19801984, 19861993, 20042009, 2018–dosud
VydavateléArista, EMI America
Příbuzná témataBrian Setzer Orchestra
Webstraycats.com
Dřívější členové
Brian Setzer
Bob Beecher
Gary Setzer
Lee Rocker
Slim Jim Phantom
Tommy Byrnes
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stray Cats je americká rock'n'rollová skupina založená jejím dlouholetým zpěvákem a kytaristou Brianem Setzerem, basistou Lee Rockerem a bubeníkem Slim Jim Phantomem v New Yorku v roce 1980.

Tato skupina napsala několik známých písní, např. Rock This Town, Stray Cat Strut, Look at That Cadillac, Rumble in Brighton , Somethings wrong with my radio nebo také coververze jako např. Be bop a lula, Summertime blues, Baby let's play house,... Stray Cats se několikrát rozpadli. Brian Setzer si vytvořil svůj vlastní orchestr Brian Setzer Orchestra.

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Jejich příběh začíná v New Yorku v době, kdy rockabilly právě vymírá. Kytarista Brian Setzer se narodil v New Yorku 10. dubna 1959. O dva roky později se v Brooklynu narodil bubeník Slim Jim Phantom a basista Lee Rocker (vlastním jménem Leon Drucker).

Tom Cats[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 založil Setzer se svým bratrem skupinu Tom Cats. O rok později se ale skupina rozpadá a Setzer se svými spolužáky vytváří skupinu Stray Cats. V létě Stray Cats opouštějí Spojené státy a míří do Anglie.

Vzestup popularity[editovat | editovat zdroj]

Po koncertu v Londýně se skupina setkává s hudebním producentem Davem Edmundsem. V roce 1981 nahrávají hit Runaway Boys, který se stal 9. nejlepším hitem USA. Jejich další hit Rock This Town je dostal na vrcholy hitparád té doby a proslavil je jak v Evropě tak i v Americe. Stray Cats se stala nejznámější rockabilly revival skupinou 80. let.[zdroj?]

Vrchol slávy[editovat | editovat zdroj]

Další jejich song Stray Cat Strut získal ocenění jako 12. nejlepší kytarové sólo roku 1981. V únoru roku 1981 nahrávají album The Stray Cats. Po nahrání dalšího alba Gonna Ball se ještě koná pár koncertů v Anglii, Francii, Itálii, Západním Německu a Finsku. Poté se Stray Cats vrací zpět do USA. Od roku 1982 se skupina podílí i na rozjezdu televizní stanice MTV. Stray Cats nahrávají další úspěšné songy jako např. Something Wrong with My Radio, Sexy + 17, Rumble in Brighton atd. V roce 1983 skupina vystupuje na US Festivalu, kde jim konkurují např. Ozzy Osbourne, Van Halen, Scorpions atd. Následuje koncert v New Yorku, na který se sjeli příznivci rockabilly z celé Ameriky.

První konflikty a rozpad skupiny[editovat | editovat zdroj]

Po získané slávě začaly ve skupině vznikat konflikty. Například Slim Jim Phantom se oženil s herečkou Britt Ekland, zatímco Setzer spolupracoval s Bobem Dylanem a Stevie Nicks. V roce 1984 se skupina (prozatím) rozpadá. Brian Setzer se vydal na sólovou dráhu a Rocker s Phantomem si vytvořili skupinu Phantom, Rocker & Slick (1984—1986). Setzer se svého sólového úspěchu dočkal až v roce 1986. Také si ve filmu La Bamba zahrál rocknrollového zpěváka Eddieho Cochrana.

Lee Rocker si po svém fiasku ve skupině Phantom, Rocker & Slick vytvořil blues skupinu The Blue. Phantom se stal moderátorem na MTV. V roce 1989 se Setzer, Phantom a Rocker opět sešli a obnovili rozpadlou skupinu Stray Cats.

Druhý rozjezd skupiny[editovat | editovat zdroj]

Ještě v roce 1989 stíhají nahrát album Blast Off, ale už se jim nikdy nedostane stejného úspěchu jako před rokem 1983. V roce 1990 skupina pořádá celosvětové turné po USA, Británii, Nizozemsku, Španělsku, Belgii, Německu, Francii, Finsku a Japonsku, kam se Stray Cats i dnes rádi vracejí. V roce 1989 také vystoupili na festivalu ve Woodstocku. V roce 1991 Setzer vytváří Brian Setzer Orchestra, nejznámější[zdroj?] swingový orchestr v USA a nejoblíbenější[zdroj?] v Japonsku.

V roce 2004 skupina uskutečnila další koncert po Evropě, který byl v Evropě zatím poslední. Stray Cats nikdy nevystupovali v České republice, nyní nahrávají další album a jejich nejbližší termín turné po Evropě je rok 2012.

Třetí rozjezd skupiny[editovat | editovat zdroj]

Stray Cats live Viva Las Vegas 2018 Brian Setzer Lee Rocker Slim Jim Phantom

V roce 2018 se skupina opět dala dohromady a vystoupila na festivalu Viva Las Vegas 21.4. 2018. V roce 2019 proběhla na oslavu 40leté existence skupiny turné v Evropě (Francie, Anglie, Německo, Holandsko, Švýcarsko, Finsko, Švédsko, Španělsko). V květnu 2019 vydaly Stray Cats po 25 letech novou desku s názvem 40.

Hudební kariery členů mimo Stray Cats[editovat | editovat zdroj]

Brian Setzer, Slim Jim Phantom a Lee Rocker se věnovali různým hudebním projektům.

Brian Setzer[editovat | editovat zdroj]

Brian Setzer Orchestra - big band hrající vlastní a coververze různých žánrů (klasika, Rock`n`roll, Rockabilly, vánoční písně) v podání Boogie Woogie a Swing

Brian Setzer - solo projekty, např. coververze Sun Records klasiky, vlastní produkce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]