Stray Cats

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stray Cats
Stray Cats.jpg
Základní informace
Původ USA New York, Spojené státy Americké
Žánry Rockabilly
Rock & roll
Jazz rock
Aktivní roky 19801984, 19861993, 2004-dosud
Vydavatelé Arista, EMI America
Příbuzná
témata
Brian Setzer Orchestra
Website straycats.com
Současní členové
Brian Setzer
Lee Rocker
Slim Jim Phantom
Dřívější členové
Tommy Byrnes
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stray Cats je americká rock'n'rollová skupina založená jejím dlouholetým zpěvákem a kytaristou Brianem Setzerem, basistou Lee Rockerem a bubeníkem Slim Jim Phantomem v New Yorku v roce 1980.

Tato skupina napsala několik známých písní, např. Rock This Town, Stray Cat Strut, Look at That Cadillac, Rumble in Brighton , Somethings wrong with my radio nebo také cover verze jako např. Be bop a lula, Summertime blues, Baby let´s play house,... Stray Cats se několikrát rozpadli. Brian Setzer si vytvořil svůj vlastní orchestr Brian Setzer Orchestra.

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Jejich příběh začíná v New Yorku v době, kdy rockabilly právě vymírá. Kytarista Brian Setzer se narodil v New Yorku 10. dubna 1959. O dva roky později se v Brooklynu narodil bubeník Slim Jim Phantom a 10. března basista Lee Rocker (vlastním jménem Leon Drucker).

Tom Cats[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 založil Setzer se svým bratrem skupinu Tom Cats. O rok později se ale skupina rozpadá a Setzer se svými spolužáky vytváří skupinu Stray Cats. V létě Stray Cats opouštějí Spojené státy a míří do Anglie.

Vzestup popularity[editovat | editovat zdroj]

Po koncertu v Londýně se skupina setkává s hudebním producentem Davem Edmundsem. V roce 1981 nahrávají hit Runnaway Boys, který se stal 9. nejlepším hitem USA. Jejich další hit Rock This Town je dostal na vrcholy hitparád té doby a proslavil je jak v Evropě tak i v Americe. Stray Cats se stala nejznámější rockabilly revival skupinou 80. let.[zdroj?]

Vrchol slávy[editovat | editovat zdroj]

Další jejich song Stray Cat Strut získal ocenění jako 12 nejlepší kytarové sólo roku 1981. V únoru roku 1981 nahrávají album The Stray Cats. Po nahrání dalšího alba Gonna Ball se ještě koná pár koncertů v Anglii, Francii, Itálii, Západním Německu a Finsku. Poté se Stray Cats vrací zpět do USA. Od roku 1982 se skupina podílí i na rozjezdu televizní stanice MTV. Stray Cats nahrávají další úspěšné songy jako např. Something Wrong with My Radio, Sexy + 17, Rumble in Brighton atd. V roce 1983 skupina vystupuje na US Festivalu, kde jim konkurují např. Ozzy Osbourne, Van Halen, Scorpions atd. Následuje koncert v New Yorku, na který se sjeli příznivci rockabilly z celé Ameriky.

První konflikty a rozpad skupiny[editovat | editovat zdroj]

Po získané slávě začaly ve skupině vznikat konflikty. Například Slim Jim Phantom se oženil s herečkou Britt Ekland, zatímco Setzer spolupracoval s Bobem Dylanem a Stevie Nicks. V roce 1984 se skupina (prozatím) rozpadá. Brian Setzer se vydal na sólovou dráhu a Rocker s Phantomem si vytvořili skupinu Phantom, Rocker & Slick (1984—1986). Setzer se svého sólového úspěchu dočkal až v roce 1986. Také si ve filmu La Bamba zahrál rocknrollového zpěváka Eddieho Cochrana.

Lee Rocker si po svém fiasku ve skupině Phantom, Rocker & Slick vytvořil blues skupinu The Blue. Phantom se stal moderátorem na MTV. V roce 1989 se Setzer, Phantom a Rocker opět sešli a obnovili rozpadlou skupinu Stray Cats.

Druhý rozjezd skupiny[editovat | editovat zdroj]

Ještě v roce 1989 stíhají nahrát album Blast Off, ale už se jim nikdy nedostane stejného úspěchu jako před rokem 1983. V roce 1990 skupina pořádá celosvětové turné po USA, Británii, Nizozemsku, Španělsku, Belgii, Německu, Francii, Finsku a Japonsku, kam se Stray Cats i dnes rádi vracejí. V roce 1989 také vystoupili na festivalu ve Woodstocku. V roce 1991 Setzer vytváří Brian Setzer Orchestra, nejznámější[zdroj?] swingový orchestr v USA a nejoblíbenější[zdroj?] v Japonsku.

V roce 2004 skupina uskutečnila další koncert po Evropě, který byl v Evropě zatím poslední. Stray Cats nikdy nevystupovali v České republice, nyní nahrávají další album a jejich nejbližší termín turné po Evropě je rok 2012.